ILPP4/443-426/11-4/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-426/11-4/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 września 2011 r. (data wpływu 8 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 września 2011 r. (data wpływu 8 września 2011 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska do zadanego pytania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 10 grudnia 1996 r. zakupił niezabudowane działki rolne o łącznej powierzchni 0,7029 ha położone we W., obręb W. Nieruchomość tą nabył w celu wybudowania na niej domu jednorodzinnego, w którym planował zamieszkać. Zainteresowany wskazał, iż od sprzedającego uzyskał informację, że działki te nie są uwzględniane w jakichkolwiek planach zabudowy miasta i może on otrzymać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Po dokonanym zakupie działki Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Miasta o wydanie pozwolenia na budowę i otrzymał decyzję odmowną, gdyż od lat przewidywano w tym miejscu budowę obwodnicy. Od tego czasu z ww. powodu działki leżały odłogiem.

W latach 2006-2007 Zainteresowany zobligowany został do sprzedaży działki nr 10 o powierzchni 1057 m 2 oraz części działki nr 12 o powierzchni 371 m 2 Skarbowi Państwa pod budowę planowanej autostrady. Pozostałe 5601 m 2 będące w bezpośrednim położeniu przy obwodnicy autostradowej jako nieużytecznych dla niego planuje sprzedać. W chwili obecnej dla obszaru tego nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Wg Urzędu Miasta i Biura Rozwoju, plan taki zostanie opracowany nie wcześniej jak w 2013 r.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz nie posiadał i w chwili sprzedaży gruntu nie będzie posiadał statusu rolnika ryczałtowego.

Nie udostępnia i do momentu sprzedaży nie będzie udostępniał posiadanych gruntów innym osobom odpłatnie na podstawie jakiejkolwiek umowy.

Posiadany grunt zostanie sprzedany w całości bez podziału na mniejsze działki.

Przedmiotowy grunt od momentu zakupu nie był w żaden sposób wykorzystywany (leżał odłogiem), a sprzedaż gruntu podyktowana jest chęcią spieniężenia posiadanego majątku.

Jedynym wydatkiem związanym z przygotowaniem gruntu do sprzedaży był wydatek związany z zamieszczeniem ogłoszeń o sprzedaży.

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie nastąpi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej a żadna z części działki nie była i nie będzie wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż dotychczas jeden raz dokonał sprzedaży gruntu, tj. w dniu 2 czerwca 2003 r. sprzedał mieszkanie "willowe" (parter domu) z przynależnym ogródkiem o łącznej powierzchni 262 m 2 we W. Za uzyskane pieniądze w dniu 10 czerwca 2003 r. Wnioskodawca kupił w miejscowości Ł. dom w budowie, w którym obecnie mieszka. Sprzedaż przedmiotowego gruntu związana była z chęcią zamieszkania poza W. W przyszłości Zainteresowany nie będzie sprzedawał innych działek, gdyż posiada tylko tę działkę (nr 12/2), której dotyczy zapytanie w sprawie VAT. Działkę zamierza sprzedać w całości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą przedmiotowego gruntu Zainteresowany będzie zmuszony dokonać zapłaty podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaż przedmiotowego gruntu jest zwolniona od podatku VAT.

Sprzedaż działki stanowiącej majątek osobisty nie jest działalnością gospodarczą, gdyż transakcja taka nie ma charakteru zarobkowego, lecz związana jest z przysługującym prawem do rozporządzania własnym majątkiem. W przyszłości nie zamierza on dokonywać sprzedaży gruntów. Fakt, że sprzedaż ta nie następuje w ramach działalności gospodarczej oraz, że Zainteresowany nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, jego zdaniem, zwalnia go z obowiązku zapłaty podatku VAT w związku ze sprzedażą przedmiotowego gruntu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z uwagi na powyższe uregulowania, sprzedaż gruntu jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże samo stwierdzenie, że podmiot dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu nie jest wystarczającą przesłanką, aby daną czynność opodatkować podatkiem od towarów i usług. Istotnym jest, aby podmiot działał w charakterze podatnika, a więc osoby prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zatem, podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy nieruchomość była wykorzystywana w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności handlowej.

Podkreślić przy tym należy, że zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony być musi już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Nie można pominąć, że pod pojęciem "handel" należy rozumieć dokonywany w sposób zorganizowany zakup towarów w celu ich odsprzedaży. Jeżeli zatem dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to w świetle cytowanego powyżej art. 15 ust. 2 ustawy nie można podmiotu dokonującego dostawy uznać za podatnika VAT z tytułu wykonania takiej czynności.

Taka właśnie sytuacja występuje w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną majątku prywatnego. Sprzedaż majątku nabytego na własne potrzeby, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej, nie może być uznana za działalność handlową ze skutkiem w postaci uznania tej osoby za podatnika VAT.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca w dniu 10 grudnia 1996 r. zakupił niezabudowane działki rolne o łącznej powierzchni 0,7029 ha położone we W. Nieruchomość tą nabył w celu wybudowania na niej domu jednorodzinnego, w którym planował zamieszkać. Zainteresowany wystąpił do Urzędu Miasta o wydanie pozwolenia na budowę i otrzymał decyzję odmowną, gdyż przewidywano w tym miejscu budowę obwodnicy miasta. Od tego czasu działki leżały odłogiem.

W latach 2006-2007 Wnioskodawca zobligowany został do sprzedaży działki nr 10 o powierzchni 1057 m 2 oraz części działki nr 12 o powierzchni 371 m 2 Skarbowi Państwa pod budowę planowanej autostrady. Pozostałe 5601 m 2 będące w bezpośrednim położeniu przy obwodnicy autostradowej jako nieużytecznych dla niego chce sprzedać. W chwili obecnej dla obszaru tego nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Zainteresowany nie udostępnia i do momentu sprzedaży nie będzie udostępniał posiadanych gruntów innym osobom odpłatnie na podstawie jakiejkolwiek umowy.

Posiadany grunt zostanie sprzedany w całości bez podziału na mniejsze działki.

Od momentu zakupu nie był on w żaden sposób wykorzystywany, a sprzedaż gruntu podyktowana jest zamiarem spieniężenia posiadanego majątku.

Jedynym wydatkiem związanym z przygotowaniem gruntu do sprzedaży był wydatek związany z zamieszczeniem ogłoszeń o sprzedaży.

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie nastąpi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, a żadna z części działki nie była i nie będzie wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż dotychczas jeden raz dokonał sprzedaży gruntu, tj. w dniu 2 czerwca 2003 r. sprzedał mieszkanie "willowe" (parter domu) z przynależnym ogródkiem o łącznej powierzchni 262 m 2 we W. Za uzyskane pieniądze w dniu 10 czerwca 2003 r. kupił w miejscowości Ł. dom w budowie, w którym obecnie mieszka. Sprzedaż przedmiotowego gruntu związana była z chęcią zamieszkania poza W. W przyszłości Zainteresowany nie będzie sprzedawał innych działek, gdyż posiada tylko tę działkę (nr 12/2), której dotyczy zapytanie.

Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz nie posiadał i w chwili sprzedaży gruntu nie będzie posiadał statusu rolnika ryczałtowego.

Grunt spełnia definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

W przedmiotowej sprawie Zainteresowanego nie można jednak uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami, nie można stwierdzić bowiem, iż nabywając grunt działał w charakterze handlowca. Mając na uwadze cel nabycia przedmiotowego gruntu - wybudowanie domu mieszkalnego w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych, nie można uznać, że nieruchomość zakupiono w celu dalszej odsprzedaży.

Należy również zaznaczyć, iż w przypadku gdy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku prywatnego - nieruchomości gruntowej, a czynność tą wykona jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja ta nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cyt. wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.

W przedmiotowej sprawie przedstawione okoliczności nie wskazują, iż planowana transakcja sprzedaży nieruchomości miałaby być czyniona z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy. Wnioskodawca bowiem dokonał zakupu nieruchomości z zamiarem budowy domu. Jednak ze względu na to, że Zainteresowany zobligowany został do sprzedaży działki nr 10 o powierzchni 1057 m 2 oraz części działki nr 12 o powierzchni 371 m 2 Skarbowi Państwa pod budowę planowanej autostrady, pozostałe 5601 m 2 z działki nr 12 znajdujące się w bezpośrednim położeniu przy obwodnicy autostradowej jako nieużytecznych dla niego zamierza sprzedać.

Wnioskodawca wskazał, iż w przyszłości nie zamierza więcej dokonywać sprzedaży gruntów.

Tym samym, należy uznać, iż planowana sprzedaż przedmiotowej działki nie będzie czynnością wykonywaną w sposób częstotliwy i nie będzie mogła być uznana za istotę prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto, Zainteresowany podkreślił, iż opisane działki nie były wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej (leżały odłogiem).

Zakup nieruchomości podyktowany był chęcią zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych.

Zatem planowana czynność nie będzie miała formy zawodowej (profesjonalnej), czyli nie będzie cechować się stałością (powtarzalnością i zamiarem kontynuacji) i nie będzie mieć zorganizowanego charakteru.

Reasumując, Wnioskodawca dokonując transakcji sprzedaży działki, która została zakupiona z zamiarem budowy domu mieszkalnego i która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej. Tym samym, dostawa przedmiotowej działki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, a Zainteresowany nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu tej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejszy wniosek został rozpatrzony w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii opodatkowania sprzedaży działki. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu w dniu 29 sierpnia 2011 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-678/11-2/ES.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl