ILPP4/443-418/12-3/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-418/12-3/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2012 r. (data wpływu 21 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia przy dostawie towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia przy dostawie towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT na terytorium Polski, a także dla transakcji UE. Spółka nie jest zarejestrowana w innych państwach UE na potrzeby VAT. Przedmiotem działalności Zainteresowanego jest handel, głównie na terenie Polski, towarami sprowadzanymi z UE i krajów trzecich. Wnioskodawca w najbliższej przyszłości zamierza zakupywać towary handlowe od szwedzkiej spółki z siedzibą w Szwecji (zarejestrowanej dla transakcji UE w Szwecji), z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży dla polskich odbiorców. Zakupione towary od szwedzkiego podatnika UE, Spółka będzie sprzedawać polskim podatnikom z siedzibą w Polsce na warunkach dostawy Ex Works (lokalizacja w Szwecji). W momencie odsprzedaży towaru podmiotowi polskiemu towar ten będzie się znajdował na terenie Szwecji. Dla tego rodzaju transakcji Zainteresowany zamierza wystawiać faktury z obowiązującą w Polsce stawką VAT, czyli tak jak przy sprzedaży krajowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przez Zainteresowanego towarów nabytych w Szwecji na rzecz polskich podatników na warunkach Ex Works będzie traktowana jako sprzedaż krajowa.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizowana przez niego sprzedaż towarów nabytych w Szwecji na rzecz polskich odbiorców z siedzibą w Polsce będzie transakcją opodatkowaną w Polsce według krajowej stawki VAT, ponieważ:

* stronami transakcji będą dwa podmioty krajowe, zarejestrowane w Polsce,

* miejscem przeprowadzenia transakcji będzie terytorium kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zaznaczyć należy, że powyższy artykuł zawiera zakres przedmiotowy czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT na terytorium Polski, a także dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przedmiotem działalności Zainteresowanego jest handel, głównie na terenie Polski, towarami sprowadzanymi z Unii Europejskiej i krajów trzecich. Wnioskodawca w najbliższej przyszłości zamierza zakupywać towary handlowe od szwedzkiej spółki z siedzibą w Szwecji (zarejestrowanej dla transakcji UE w Szwecji), z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży dla polskich odbiorców. Zakupione od szwedzkiego podatnika UE towary, Spółka będzie sprzedawać polskim podatnikom z siedzibą w Polsce na warunkach dostawy Ex Works (lokalizacja w Szwecji). W momencie odsprzedaży towaru podmiotowi polskiemu towar ten będzie się znajdował na terenie Szwecji.

Wskazać w tym miejscu należy, iż podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie, a ściślej te czynności, które zostały uznane za wykonane w danym miejscu. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania.

I tak, w myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Z kolei na mocy art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietrasnportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza nabywać towary od podatnika szwedzkiego, które następnie będzie odsprzedawał polskim podatnikom. Towary mające być przedmiotem dostaw, będą w momencie ich odsprzedaży znajdować się na terytorium Szwecji.

Mając zatem na uwadze przedstawiony stan sprawy oraz powołane regulacje prawne, stwierdzić należy, iż miejscem świadczenia (opodatkowania) dostaw, które planuje przeprowadzać Spółka dokonywanych dla klientów z Polski, w przypadku gdy towary będące przedmiotem odsprzedaży będą wysyłane lub transportowane przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy będzie miejsce, w którym towary znajdować się będą w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, tj. terytorium Szwecji. W sytuacji gdy towary będące przedmiotem odsprzedaży nie będą wysyłane ani transportowane - miejscem opodatkowania takich dostaw, będzie również terytorium Szwecji, tj. miejsce, w którym towary znajdować się będą w momencie dostawy (art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy). Tym samym, planowane przez Wnioskodawcę dostawy towarów nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

W związku z powyższym, sprzedaż przez Zainteresowanego towarów nabytych w Szwecji na rzecz polskich podatników na warunkach Ex Works nie będzie traktowana jako sprzedaż krajowa, bowiem miejscem jej świadczenia (opodatkowania) nie będzie terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ zwraca uwagę na fakt, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Ponadto informuje się, iż w przedmiotowej sprawie o sposobie rozliczania podatku od wartości dodanej i jego wysokości, oraz o podmiocie zobowiązanym do jego rozliczenia, decydować będą przepisy prawa podatkowego obowiązujące w Szwecji.

W przedmiotowej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie miejsca świadczenia przy dostawie towarów. Zdarzenie przyszłe w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zostało rozstrzygnięte w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 29 listopada 2012 r. znak ILPP4/443-418/12-2/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl