ILPP4/443-379/12-2/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-379/12-2/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki X reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2012 r. (data wpływu 28 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów, których sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT, przy czym cena tych wyrobów uzależniona jest bezpośrednio od notowań giełdowych (tych wyrobów). Spółka, w znikomym zakresie wykonuje również czynności podlegające zwolnieniu od VAT oraz czynności będące poza zakresem VAT (np. sprzedaż posiadanych udziałów w innych podmiotach). Proporcja sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 90 ustawy VAT w latach ubiegłych stanowiła corocznie ponad 99,94%. Powyższe dawało Spółce pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego (w tym, w odniesieniu do zakupów związanych z ogółem działalności Spółki, jak również od zakupów o charakterze mieszanym, tj. związanych z działalnością zwolnioną, jak i opodatkowaną VAT).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej), Spółka nabywa jak również obejmuje udziały/akcje (dalej: Aktywa) w innych podmiotach gospodarczych mających siedzibę w kraju, jak i poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym w krajach trzecich), przy czym nabycie/objęcie aktywów dokonywane jest przez Spółkę również za pośrednictwem innych podmiotów (zależnych od Spółki). Nabycie/objęcie aktywów, jako niestanowiące przedmiotu działalności gospodarczej Spółki, traktuje ona jako czynności pozostające poza VAT.

W związku z realizowaną polityką prowadzenia działalności, Spółka (podobnie jak i inne podmioty) podejmuje również działania w zakresie public relations, tj. kształtowania jej marki/wizerunku oraz relacji z otoczeniem, co w jej ocenie, przekłada się na efektywne prowadzenie działalności gospodarczej. W tym celu Spółka nabywa od innych podmiotów #65533; kontrahentów polskich, usługi, które umożliwiają na łamach prasy publikację informacji (artykułów) dotyczących jej działalności, posiadanych Aktywów oraz przewidywanych działań #65533; w tym dotyczących planów co do przejęć/zbycia Aktywów innych podmiotów czy planów co do utworzenia innych podmiotów, w których (bezpośrednio bądź pośrednio) Spółka zamierza objąć Aktywa. Odpowiednie zaprezentowanie tych informacji może mieć bowiem wpływ na pozycję Spółki na rynku.

Przedmiotem nabywanych usług, w ramach ww. działań, są również świadczenia w zakresie analizy mediów (w tym wydawanych na terenie innych państw), na których zlokalizowane są Aktywa Spółki bądź Aktywa objęte zamiarem przejęcia, a także w zakresie analizy i monitoringu informacji związanych z otoczeniem związanym z tymi Aktywami. W tym przypadku, efektem świadczonych na rzecz Spółki usług, są raporty, sprawozdania, w tym również tłumaczenia obcojęzycznej prasy, zawierające informacje i doniesienia istotne dla niej z punktu widzenia podejmowania decyzji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Nabycie przedmiotowych usług, po ich wykonaniu, dokumentowane jest przez ich wykonawców fakturami VAT, w których wykazany jest podatek VAT.

Spółka ponadto poinformowała, że w latach ubiegłych otrzymała interpretację indywidualną, w której organ podatkowy uznał, że wydatki ponoszone przez nią w zakresie działań public relations stanowią dla celów podatkowych koszty uzyskania przychodów związane z jej bieżącym funkcjonowaniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wskazane powyżej usługi nabywane przez Spółkę w zakresie public relations/analizy prasy uprawniają ją do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego w fakturach dokumentujących zakup ww. usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przepis ten jest implementacją art. 17 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych #65533; wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG - Dz. U.UE L1 977.145.1), któremu to przepisowi obecnie odpowiada art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE L2006.347.1).

Jak wynika z treści powołanego przepisu art. 86 ustawy VAT, warunkiem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług jest ich związek z realizowanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Faktem jest, iż zakupu przedmiotowych usług nie można bezpośrednio powiązać z konkretną sprzedażą opodatkowaną. Jednakże jest on związany z ogółem działalności gospodarczej, prowadzonej przez Spółkę jako podatnika VAT-czynnego.

Podkreślenia wymaga bowiem fakt, iż realizacja podstawowej zasady konstrukcyjnej podatku VAT, tj. zasady neutralności podatku VAT, umożliwia podatnikowi obniżenie podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu również w przypadku, gdy związek tych zakupów występuje w sposób pośredni, a nabywane towary/usługi mają charakter kosztów ogólnych prowadzonej działalności, która podlega opodatkowaniu VAT.

Prezentowane przez Spółkę stanowisko znajduje potwierdzenie w szeregu wyroków ETS, według których neutralność podatku VAT znajduje odzwierciedlenie w "systemie odliczeń mającym na celu całkowite uwolnienie podatnika od ciężaru podatku VAT należnego lub zapłaconego w ramach jego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku VAT gwarantuje w ten sposób w zakresie ciężaru podatkowego neutralność jakiejkolwiek działalności gospodarczej, pod warunkiem że co do zasady podlega ona sama podatkowi VAT" (vide: wyrok C-268/83 w sprawie Rompelman, wyrok C-37/95 w sprawie Ghent Coal Terminal, wyrok C#65533;98/98 w sprawie Midland Bank, wyrok C-110/98 w sprawie Gabalfrisa).

Spółka zauważyła, że przepisy ustawy VAT, dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z jego działalnością ogólną, w tym niepodlegającą VAT, jeśli działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że jeśli poniesione przez podatnika wydatki nie są bezpośrednio związane z konkretną transakcją, a jedynie stanowią koszty ogólne prowadzonej działalności, to prawo do odliczenia z tytułu dokonanych zakupów powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyroku WSA w Warszawie z dnia 18 czerwca 2010 r. o sygn. akt III SA/Wa 497/10 i wyroku WSA w Bydgoszczy z dnia 5 sierpnia 2009 r. o sygn. akt I SA/Bd 403/09, w których sądy te #65533; powołując się na orzecznictwo ETS #65533; wskazały, iż dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest, aby czynności dokonywane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej były opodatkowane oraz że mimo istnienia w przepisach dotyczących podatku VAT zasady pozwalającej na obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 u.p.t.u.), to stan taki nie wyklucza możliwości dokonania odliczenia z powołaniem się na tzw. kategorię kosztów ogólnych. Powyższe potwierdza również treść uchwały 7 sędziów NSA nr I FPS 9/10 z dnia 24 października 2011 r., która w sentencji stanowi, że w świetle przepisów art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 powołanej wyżej ustawy.

Stanowisko sądów w tym zakresie znajduje zastosowanie w przypadku Spółki, która jak wskazano na wstępie prowadzi działalność gospodarczą podlegającą w całości opodatkowaniu VAT.

W opisywanym przypadku nabywane przez Spółkę usługi mają na celu budowanie jej pozytywnej marki/wizerunku, jak również pozyskanie przez nią wiedzy na temat postrzegania jej jako przedsiębiorcy przez odbiorców zewnętrznych, co z kolei przekłada się na podejmowane przez nią decyzje co do zarządzania firmą, w tym również posiadanymi Aktywami. Bez wątpienia zatem usługi te dotyczą całokształtu działalności gospodarczej Spółki. W związku z powyższym, ww. usługi należy uznać za związane z jej ogólnym funkcjonowaniem i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej, która, jak wskazano w niniejszym opisie sprawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy VAT, jak również w myśl zasady neutralności podatku VAT, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych usług (z uwzględnieniem zasady określonej w art. 90 ust. 2 ustawy VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zatem w celu stwierdzenia czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury niezbędne jest nie tylko ustalenie do wykonywania jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi udokumentowane tą fakturą, ale również stwierdzenie, czy nie występują przesłanki negatywne wskazane w art. 88 ust. 3a ustawy.

Ponadto, w myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania np. do czynności zwolnionych od podatku VAT.

W przypadkach, gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia VAT i nieuprawniające do tego odliczenia i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do ww. czynności, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy, który ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Na mocy art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy).

W myśl przepisu art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W świetle art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1.

przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Dokonując analizy cyt. wyżej przepisów stwierdzić należy, iż na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

W sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Ponadto należy podkreślić, iż przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. A zatem dotyczą czynności podlegających opodatkowaniu. Natomiast nie dotyczą czynności, których wykonanie nie powoduje konsekwencji podatkowych, gdyż nie podlegają one przepisom ustawy.

Z przepisów ustawy wynika zatem, że podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich przyporządkowania do określonych rodzajów czynności. Najistotniejszym bowiem warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jedynie w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot związanych z czynnościami opodatkowanymi, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi on podstawową działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów, których sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT, przy czym cena tych wyrobów uzależniona jest bezpośrednio od notowań giełdowych (tych wyrobów). Spółka, w znikomym zakresie wykonuje również czynności podlegające zwolnieniu od VAT oraz czynności będące poza zakresem VAT (np. sprzedaż posiadanych udziałów w innych podmiotach).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej), Zainteresowany nabywa jak również obejmuje udziały/akcje (Aktywa) w innych podmiotach gospodarczych mających siedzibę w kraju jak i poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym w krajach trzecich), przy czym nabycie/objęcie aktywów dokonywane jest przez Wnioskodawcę również za pośrednictwem innych podmiotów.

W związku z realizowaną polityką prowadzenia działalności, Spółka podejmuje działania w zakresie public relations, tj. kształtowania jej marki/wizerunku oraz relacji z otoczeniem, co w jej ocenie przekłada się na efektywne prowadzenie działalności gospodarczej. W tym celu Zainteresowany nabywa od innych podmiotów #65533; kontrahentów polskich, usługi, które umożliwiają na łamach prasy publikację informacji (artykułów) dotyczących jego działalności, posiadanych Aktywów oraz przewidywanych działań - w tym dotyczących planów co do przejęć/zbycia Aktywów innych podmiotów czy planów co do utworzenia innych podmiotów, w których (bezpośrednio bądź pośrednio) zamierza on objąć Aktywa. Odpowiednie zaprezentowanie tych informacji może mieć bowiem wpływ na pozycję Wnioskodawcy na rynku. Ponadto przedmiotem nabywanych usług, w ramach ww. działań, są również świadczenia w zakresie analizy mediów (w tym wydawanych na terenie innych państw), na których zlokalizowane są Aktywa Spółki bądź Aktywa objęte zamiarem przejęcia, a także w zakresie analizy i monitoringu informacji związanych z otoczeniem związanym z tymi Aktywami. W tym przypadku, efektem świadczonych na rzecz Zainteresowanego usług, są raporty, sprawozdania, w tym również tłumaczenia obcojęzycznej prasy, zawierające informacje i doniesienia istotne dla niego z punktu widzenia podejmowania decyzji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Nabycie przedmiotowych usług, po ich wykonaniu, dokumentowane jest przez ich wykonawców fakturami VAT, w których wykazany jest podatek VAT.

Wnioskodawca poinformował, iż proporcja sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 90 ustawy, w latach ubiegłych stanowiła corocznie ponad 99,94%.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu sprawy należy stwierdzić, że na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy, Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W tym miejscu należy podkreślić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Wskazać należy bowiem, iż ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Jak poinformował Zainteresowany, nabywane przez niego usługi mają na celu budowanie jego pozytywnej marki/wizerunku, jak również pozyskanie przez niego wiedzy na temat postrzegania go jako przedsiębiorcy przez odbiorców zewnętrznych, co z kolei przekłada się na podejmowane przez niego decyzje co do zarządzania firmą, w tym również posiadanymi Aktywami. Usługi te dotyczą całokształtu jego działalności gospodarczej, w związku z czym należy uznać je za związane z jego ogólnym funkcjonowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Biorąc zatem pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, iż nabywane przez Wnioskodawcę od polskich kontrahentów usługi w zakresie public relations, które to mogą mieć wpływ na jego pozycję na rynku oraz usługi analizy prasy, których efektem są raporty, sprawozdania, w tym również tłumaczenia obcojęzycznej prasy, zawierające informacje i doniesienia istotne dla niego z punktu widzenia podejmowania decyzji w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, uznać należy za usługi mające pośredni związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.

Reasumując, usługi nabywane przez Spółkę w zakresie public relations oraz analizy prasy, uprawniają ją/będą ją uprawniały do odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego w fakturach dokumentujących zakup ww. usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej #65533; rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności ustalenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl