ILPP3/443-37/12-5/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP3/443-37/12-5/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów - w związku z wydaniem w dniu 17 maja 2012 r. postanowienia nr ILPP3/443/Z-2/12-2/TK uchylającego postanowienie z dnia 11 kwietnia 2012 r. nr ILPP3/443-37/12-3/TW o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia - stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2012 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 23 stycznia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 marca 2012 r. (data wpływu 26 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zużywania wyrobów węglowych w procesach metalurgicznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zużywania wyrobów węglowych w procesach metalurgicznych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma nabywa koks odlewniczy i w całości wykorzystuje go do celów produkcyjnych. Ma on zastosowanie do wytopu żeliwa stalowego i żeliwnego. Całość procesu przebiega w "żeliwiaku" i służy wytapianiu żeliwa szarego i w dalszym etapie do zalewania form odlewniczych pod konkretne zlecenia kontrahentów.

Ze złożonego uzupełnienia do wniosku wynika, iż zgodnie z art. 31a ustawy o podatku akcyzowym, zwalnia się od podatku węgiel wykorzystywany w procesach metalurgicznych. Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży odlewów i wyrób węglowy jest niezbędny do palenia w piecach odlewniczych celem wytopu żeliwa, potrzebnego do formowania odlewów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może skorzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego zgodnie z art. 31a ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku akcyzowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, może on skorzystać ze zwolnienia od podatku, ponieważ wyrób węglowy jest zużywany wyłącznie w procesach metalurgicznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, użyte w ustawie określenia oznaczają: wyroby węglowe - wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy.

W poz. 19 do 21 załącznika nr 1 do ustawy, zawierającego wykaz wyrobów akcyzowych wskazano na wyroby oznaczone kodem:

* CN ex 2701 - węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych,

* CN ex 2702 - węgiel brunatny (lignit), nawet aglomerowany, z wyłączeniem gagatu - jeżeli jest przeznaczony do celów opałowych,

* CN ex 2704 00 - koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany; węgiel retortowy - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych.

Natomiast podmiot zużywający to w świetle art. 2 ust. 1 pkt 22 lit. a) ustawy, podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż Zainteresowany nabywa koks odlewniczy i w całości wykorzystuje go do celów produkcyjnych. Ma on zastosowanie do wytopu żeliwa stalowego i żeliwnego. Jest niezbędny do palenia w piecach odlewniczych celem wytopu żeliwa, potrzebnego do formowania odlewów.

Wnioskodawca wskazuje, iż może on korzystać ze zwolnienia od akcyzy, gdyż nabyte wyroby węglowe zużywane są wyłącznie w procesach metalurgicznych.

Zasadą jest, iż obrót wyrobami akcyzowymi objęty jest opodatkowaniem akcyzą (art. 9a ust. 1 ustawy). W szczególności z przepisu art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy wynika, iż w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2, przy czym za takie użycie uważa się naruszenie warunków zwolnienia, jak i sprzedaż, dostawę wewnątrzwspólnotową albo eksport wyrobów węglowych przez podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2, niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym, zamiast użycia go do celów zwolnionych.

Zgodnie zatem z art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy, użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ustawy podlega opodatkowaniu akcyzą.

Przepisy art. 31a ust. 2 ustawy przewidują szereg zwolnień od podatku akcyzowego, a w tym w pkt 7 tego przepisu zwolnienie od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej; procesy mineralogiczne oznaczają procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 "produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych" w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (Dz. Urz. UE L 293 z 24.10.1990, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 02, t. 04, str. 177, z późn. zm.).

Zwolnienie od podatku przysługuje zatem wtedy, gdy wyroby węglowe są zużywane w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Użycie ich do celów innych niż ww. (np. poprzez naruszenie warunków zwolnienia) podlega w świetle art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Zainteresowany zużywa wyroby węglowe w procesach metalurgicznych.

Biorąc pod uwagę opis zawarty we wniosku oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia wyrobów węglowych zużywanych w procesach metalurgicznych opisanych we wniosku.

Niniejszą interpretację wydano w związku z pozytywnym rozpatrzeniem zażalenia Spółki z dnia 20 kwietnia 2012 r. na postanowienie nr ILPP3/443-37/12-3/TW z dnia 11 kwietnia 2012 r. o pozostawieniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zużywania wyrobów węglowych w procesach metalurgicznych z dnia 2 stycznia 2012 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 23 stycznia 2012 r.) bez rozpatrzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl