ILPP3/443-14/08-2/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP3/443-14/08-2/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu 5 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania zakupu łodzi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania zakupu łodzi oraz podatku od towarów i usług w zakresie stawki jak i prawa do odliczenia podatku naliczonego

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od producenta łodzi żaglowych, który ma swoją siedzibę w Niemczech zamierza nabyć łódź o długości powyżej 7,5 m o nazwie X, która spełnia definicję nowego środka transportu.

Łódź tą chciałby nabyć jako osoba fizyczna do celów nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Producent łodzi jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech i w dniu nabycia przedmiotowej łodzi wystawi fakturę VAT.

Łódź zostanie zarejestrowana w Polsce.

Wyżej opisaną łódź żaglową z silnikiem motorowym spełniającą definicję nowego środka transportu Zainteresowany zamierza zakupić jako wspólnik spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu łodzi oraz prowadzenia szkoleń żeglarskich.

Spółka posiada NIP poprzedzony kodem PL. Sprzedawcą łodzi jest producent wymieniony wyżej mający swoją siedzibę w Niemczech i będący podatnikiem niemieckim.

Zakupiona łódź stanowić będzie środek trwały ujęty w ewidencji środków trwałych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od nabycia wewnatrzwspólnotowego łodzi należy zapłacić podatek akcyzowy.

Zdaniem Wnioskodawcy podatek akcyzowy w jego przypadku nie wystąpi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), wyrobami akcyzowymi są wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy. W załączniku tym nie zostały wymienione jako wyroby akcyzowe łodzie żaglowe czy też łodzie żaglowe z silnikiem motorowym.

Z przedstawionego przez Zainteresowanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż nabywany wyrób nie jest więc wyrobem akcyzowym, a więc jego nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie ww. przepisów ustawy o podatku akcyzowym i nie rozstrzyga kwestii opodatkowania sprzedaży łodzi w kraju producenta.

Ponadto informuję, iż w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl