ILPP2/443-989/09-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-989/09-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 12 marca 1999 r. Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny od osoby fizycznej. W roku 2003 przekształcił go w lokal użytkowy, przeprowadził remont i modernizację (jako osoba fizyczna). Wydatków związanych z remontem i modernizacją Zainteresowany nie odliczył w deklaracji VAT-7, bowiem remont przeprowadził w zakresie własnym - robocizna własna. Zakup materiałów do remontu i modernizacji nie przekroczył 30% wartości początkowej zakupionego lokalu. Od dnia 2 listopada 1998 r. Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: "Instalacje sanitarne, grzewcze, gazowe XX". Jest podatnikiem podatku VAT. Ww. lokal jest przedmiotem najmu na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Z uwagi na to, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT wystawia faktury opodatkowując obrót (przychód z najmu tego lokalu użytkowego), według stawki 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedmiotowej sprawie uzyskany obrót (przychód) ze sprzedaży lokalu użytkowego będącego przedmiotem najmu jako osoby fizycznej (lokal nieamortyzowany i nie wprowadzony do ewidencji środków trwałych), będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, iż nie prowadził on działalności gospodarczej w zakresie najmu, nie wprowadził przedmiotowego lokalu użytkowego do ewidencji środków trwałych, nie pomniejszył również podatku należnego o podatek naliczony, tj. zakup lokalu, innych wydatków związanych z tym lokalem (remonty, modernizacje, wszelkie dostosowania), w związku z czym przychód ze sprzedaży ww. lokalu użytkowego nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Niewątpliwie przedmiotowa nieruchomość spełnia definicję towaru w świetle wyżej przytoczonej definicji. Dostawa towarów (jak i świadczenie usług) podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy wykonywana jest odpłatnie, za wynagrodzeniem. Odpłatność oznacza w tym przypadku wykonanie ich za wynagrodzeniem. Niektóre czynności nieodpłatne - na potrzeby opodatkowania, są na gruncie ustawy zrównane z czynnościami odpłatnymi.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany dokona sprzedaży lokalu użytkowego będącego wcześniej przedmiotem najmu za wynagrodzeniem.

Z ogólnych zasad podatku VAT wynika, że dostawa towarów oraz świadczenie usług podlegają opodatkowaniu, tylko wówczas, gdy są wykonywane przez podatnika podatku od towarów i usług działającego dla tych czynności w takim właśnie charakterze.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określenie pojęcia "podatnik" ma zasadnicze znaczenie dla zakresu opodatkowania. O ile bowiem określenie czynności podlegających opodatkowaniu określa zakres przedmiotowy opodatkowania. W efekcie opodatkowaniu mogą podlegać te czynności, w przypadku których spełniony został zarówno podmiotowy, jak i przedmiotowy zakres opodatkowania, tzn. zaistniała czynność określona jako opodatkowana, która została wykonana przez podmiot mający cechę podatnika. Należy w tym miejscu zauważyć, że obie te cechy powinny zostać spełnione jednocześnie, co oznacza, że w odniesieniu do danej czynności konkretny podmiot powinien występować w charakterze podatnika. Podatnikiem dany podmiot będzie tylko w odniesieniu do czynności opodatkowanych, które wykonał w ramach działalności gospodarczej.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie jest właścicielem lokalu użytkowego, który wynajmuje osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Z uwagi na to, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT wystawia faktury opodatkowując obrót (przychód z najmu tego lokalu użytkowego), według stawki 22%.

Najem jako usługa wymieniona w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma możliwości, aby dla celów podatku od towarów i usług - był traktowany odrębnie. Tak więc Zainteresowany jako osoba fizyczna jest obowiązany w zakresie podatku od towarów i usług rozliczać całość uzyskiwanego obrotu, tj. dotyczącego zarówno prowadzonej działalności, jak i usług najmu.

Zatem, najem lokalu użytkowego przez osobę fizyczną spełnia definicję działalności gospodarczej określoną w art. 15 ust. 2 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej wcześniej w działalności gospodarczej, jaką jest świadczenie usług najmu.

Wobec powyższego Zainteresowany w odniesieniu do czynności dostawy przedmiotowej nieruchomości, wystąpi w charakterze podatnika.

Podsumowując, biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz dokonaną analizę stwierdza się, że dostawa przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. Organ zwraca uwagę na zapis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Artykuł 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W związku z powyższym, dostawa przedmiotowej nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w powyższych przepisach, o ile zostaną spełnione wskazane w nich warunki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl