ILPP2/443-981/09-4/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-981/09-4/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 października 2009 r. (data wpływu 9 października 2009 r.) oraz pismem z dnia 15 października 2009 r. (data wpływu 16 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki jej wspólnikom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki jej wspólnikom. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 października 2009 r. (data wpływu 9 października 2009 r.) oraz pismem z dnia 15 października 2009 r. (data wpływu 16 października 2009 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 1996 r. Wnioskodawca (dalej Spółka) nabył na podstawie faktury VAT i aktu notarialnego od Syndyka upadłego przedsiębiorstwa państwowego prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności budynków i ich części trwale związanych z tym gruntem. Naliczony przez sprzedającego podatek VAT w wysokości 22% wyłącznie od budynków i ich części odliczono na konto Spółki. Środki finansowe na zakup nieruchomości pochodziły z majątku Spółki. W skład nieruchomości wchodziły budynki magazynowe i udział w wysokości 2/3 w działce gruntu i budynku administracyjno-mieszkalnym, tj. lokal użytkowy nr 1 (pokoje biurowe) zlokalizowany na parterze i pierwszym piętrze tego budynku. Część jednego z budynków magazynowych została przeznaczona na działalność handlową Spółki opodatkowaną podatkiem VAT. Natomiast w jednym z pomieszczeń lokalu użytkowego (na I piętrze) zostało urządzone biuro Spółki. Pozostałe powierzchnie magazynowe, a także lokal użytkowy na parterze i część na I piętrze zostały oddane w najem innym podmiotom gospodarczym. Działalność polegająca na wynajmie była i jest opodatkowywana podatkiem VAT, który Spółka nalicza i odprowadza do Urzędu Skarbowego.

Decyzją Starosty z 2003 r. nastąpiła zmiana sposobu użytkowania lokalu nr 1 na dwa samodzielne lokale mieszkalne usytuowane na parterze i pierwszym piętrze bez żadnych nakładów finansowych ponieważ została wyłącznie przywrócona funkcja mieszkalna, która istniała do 1945 r. Aktualnie część lokalu na I piętrze jest zajmowana dalej na siedzibę Spółki, natomiast lokal mieszkalny na parterze jest przedmiotem wynajmu osobie fizycznej. W minionych 13 latach Spółka jak również najemcy nie ponosili żadnych nakładów na ulepszenie budynków i adaptację na lokale mieszkalne, a jedynie koszty konserwacji i drobnych napraw.

Po zakończeniu działalności gospodarczej i rozwiązaniu Spółki prawo własności budynków i lokali mieszkalnych oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu pod tymi budynkami zostanie podzielone między byłych wspólników, stosownie do udziałów w Spółce cywilnej.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż posiadany majątek w postaci budynków i ich części Spółka zamierza nieodpłatnie przekazać wspólnikom.

Ponadto wskazano, iż otrzymany majątek nie będzie przedmiotem sprzedaży przez wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nieodpłatnym przekazaniem opisanego we wniosku majątku wspólnikom Spółka będzie zwolniona od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, po wnikliwej analizie cytowanej ustawy i Rozporządzenia Ministra Finansów oraz licznych konsultacjach z KIP w Warszawie będzie spełniał on wszelkie warunki niezbędne do zwolnienia od podatku VAT z tytułu dostawy budynków i ich części oraz gruntu trwale z nim związanego po rozwiązaniu Spółki cywilnej i podziale tych nieruchomości między byłych wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W art. 5 ust. 3 ustawy postanowiono, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14 (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Czynnością zrównaną z dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca (Spółka) zamierza przekazać nieodpłatnie na rzecz wspólników prawo własności budynków i lokali mieszkalnych oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu pod tymi budynkami. Przedmiotowe nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu Spółka nabyła w 1996 r. na podstawie faktury VAT i aktu notarialnego od Syndyka upadłego przedsiębiorstwa. Naliczony przez sprzedającego podatek VAT w wysokości 22% wyłącznie od budynków został przez Spółkę odliczony.

Zainteresowany wskazał, że część jednego z budynków magazynowych była wykorzystywana na działalność handlową Spółki opodatkowaną podatkiem VAT, a w jednym z pomieszczeń lokalu użytkowego zostało urządzone biuro Spółki. Natomiast pozostałe powierzchnie magazynowe, a także lokal użytkowy na parterze i część na pierwszym piętrze zostały oddane w najem innym podmiotom gospodarczym. Działalność polegająca na wynajmie była i jest opodatkowywana podatkiem VAT.

W 2003 r. decyzją Starosty nastąpiła zmiana sposobu użytkowania lokalu nr 1 na dwa samodzielne lokale mieszkalne usytuowane na parterze i pierwszym piętrze bez żadnych nakładów finansowych ponieważ została wyłącznie przywrócona funkcja mieszkalna, która istniała do 1945 r. Aktualnie część lokalu na I piętrze jest zajmowana dalej na siedzibę Spółki, natomiast lokal mieszkalny na parterze jest przedmiotem wynajmu osobie fizycznej. W minionych 13 latach Spółka jak również najemcy nie ponosili żadnych nakładów na ulepszenie budynków i adaptację na lokale mieszkalne, a jedynie koszty konserwacji i drobnych napraw.

Co do zasady sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu według stawki 22%, na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, za wyjątkiem towarów objętych zwolnieniem od podatku bądź stawką preferencyjną.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku (budowli lub ich części) jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

I tak, stosownie do zapisu art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanych.

Ponadto, w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy postanowiono, iż zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Odnosząc powołane wyżej przepisy do opisu sprawy stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu budynków i lokali mieszkalnych (Spółka wskazała, iż naliczony podatek VAT w wysokości 22% wyłącznie od budynków i ich części odliczono), to ich nieodpłatne przekazanie wspólnikom podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako dostawa towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Jednakże Spółka wskazała, iż nabyła przedmiotową nieruchomość w 1996 r., zatem w ocenie tut. Organu wówczas doszło do pierwszego zasiedlenia. Oznacza to, iż okres pomiędzy planowanym przekazaniem przedmiotowych nieruchomości, a ich pierwszym zasiedleniem jest dłuższy niż dwa lata, czyli nie zachodzą wyłączenia ze zwolnienia od podatku zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z tym, Spółka przekazując przedmiotowe nieruchomości wspólnikom będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (...).

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego przepisu wynika, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem.

Zatem, jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Na mocy § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Zatem, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego, na którym posadowiony jest budynek, którego dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, także korzysta ze zwolnienia.

Biorąc pod uwagę powyższą analizę przepisów stwierdzić należy, iż nieodpłatne przekazanie przez Spółkę, przed jej rozwiązaniem, na rzecz wspólników budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynki są posadowione będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz na mocy § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia.

Jeżeli jednak przedmiotowe nieruchomości - budynki i lokale mieszkalne nabyte w 1996 r., w odniesieniu do których przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, pozostaną własnością Spółki na dzień jej likwidacji, to zastosowanie w sprawie będą miały przepisy Rozdziału 4 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące opodatkowania przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną.

Artykuł 14 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).

W myśl art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 6 ustawy).

Podstawą opodatkowania - na mocy art. 14 ust. 8 ustawy - jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, czyli cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

W art. 14 ust. 7 ustawy postanowiono, iż dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Przedmiotem wątpliwości Spółki jest możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości wspólnikom.

Wskazać należy, że jeżeli zgodnie z art. 14 ustawy Spółka wykaże przedmiotowe nieruchomości (wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynki są posadowione) w remanencie likwidacyjnym i rozliczy podatek VAT, wówczas ich podział pomiędzy byłych wspólników po zakończeniu działalności i rozwiązaniu Spółki nie będzie podlegał opodatkowaniu, ponieważ nie będzie istniał podmiot, na którym ciążyłby obowiązek opodatkowania tej czynności podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki jej wspólnikom. Natomiast w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym majątku otrzymanego przez wspólników likwidowanej spółki cywilnej została wydana odrębna interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2009 r. nr ILPB1/415-821/09-5/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl