ILPP2/443-88/09-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-88/09-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia świadczonych usług od podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia świadczonych usług od podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, rozpoczętą w czerwcu 2008 r. Działalność ta polega na świadczeniu usług wyłącznie na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, czyli:

* przeprowadzaniu w imieniu i na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego oględzin miejsca szkody, sporządzanie dokumentacji fotograficznej i protokołów z lustracji;

* wyliczaniu wartości szkód na podstawie dokumentów z przeprowadzonych lustracji przez Zainteresowanego lub przez innego rzeczoznawcę;

* weryfikacji na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego wyliczenia wartości szkody opracowanego przez rzeczoznawcę reprezentującego poszkodowanego.

Z uwagi na posiadane wykształcenie, umiejętności i doświadczenie zawodowe, Wnioskodawca zajmuje się szkodami pożarowymi, zalaniowymi, spowodowanymi przez siły przyrody (powódź, huragan, uderzenie pioruna) w budynkach i lokalach. Jednostkowe zlecenie od firmy ubezpieczeniowej obejmuje jeden z wymienionych powyżej zakresów lub dwa pierwsze łącznie. Według nowej klasyfikacji PKD 2007, przedmiotowe usługi mieszczą się w grupowaniu PKD 66.21.Z. "Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat". Grupowanie podklasy obejmuje m.in. szacowanie roszczeń ubezpieczeniowych, tj.: ocena roszczeń, obliczenie ryzyka i poniesionych szkód, ocena ryzyka. Podklasa ta nie obejmuje jednak wyceny nieruchomości, wyceny wykonywanej w innych celach. Od czerwca do sierpnia 2008 r. Wnioskodawca sądził, że z uwagi na unormowania przepisów ustawy o VAT z roku 2004, zwłaszcza w odniesieniu do wymienionych usług w załączniku nr 4 do ustawy - usługi świadczone przez niego, czyli firmę Zainteresowanego są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednakże wobec informacji jakie uzyskał z biura podatkowego prowadzącego jego rozliczenia, powstała wątpliwość co do możliwości korzystania ze zwolnienia ustawowego. Wnioskodawca podjął decyzję o rejestracji w podatku VAT, jako czynny podatnik. Aby jednak uzyskać pewność co do właściwej stawki podatku VAT, wystąpił w dniu 25 września 2008 r. z prośbą o klasyfikację swoich usług do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. Przedstawił zakres usług i poprosił o określenie, czy świadczone przez niego usługi są zwolnione od podatku VAT lub też objęte są stawką 0%. Z otrzymanej odpowiedzi nie wynika jednoznacznie, czy usługi będące przedmiotem zapytania są zwolnione od podatku VAT. Usługi jakie wykonuje firma Wnioskodawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.00 - "Usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi". Obecnie Zainteresowany stosuje stawkę 0% na wystawianych fakturach za usługi świadczone w imieniu i na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku podjętych prób zasugerowania opodatkowania tego typu usług stawką 22% - towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały współpracy, gdyż osoby prowadzące podobne firmy i świadczące analogiczne usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Wskazać przy tym należy, iż z pisma Izby Skarbowej nr PI/005 -2479/04/CIP z dnia 24 grudnia 2004 r. wynika jednoznacznie, iż usługi grupowania PKWiU 67.20.10-00.90 - "Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe", podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca podkreślił, iż Urząd Statystyczny w swej odpowiedzi wskazał, że w związku z § 2 rozporządzenia RM z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem RM z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) opisane usługi w grupowaniu 67.20.10-00.00 - mieściły się w grupowaniu 67.20.10-00.90 "Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe". Do tej grupy usług odwołuje się interpretacja przepisów prawa podatkowego Izby Skarbowej w Gdańsku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczenie usług, w imieniu i na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, zakwalifikowanych do grupowania PKWiU 67.20.10-00.00, polegających na przeprowadzeniu oględzin miejsca szkody oraz gromadzeniu dokumentacji będącej podstawą określenia wartości szkód, weryfikacji wyliczeń szkód przez stronę poszkodowaną - podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, taki profil działalności, polegający na świadczeniu usług w imieniu i na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Do takiej konstatacji upoważnia Zainteresowanego analiza załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług "Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem m.in.:

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Firma Wnioskodawcy świadczy usługi w imieniu i na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Tym samym, biorąc pod uwagę przepisy prawa podatkowego, interpretację Urzędu Statystycznego, a także stanowisko Izby Skarbowej w Gdańsku, Zainteresowany jest przekonany o zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT usług określonych grupowaniem PKWiU 67.20.10-00.00.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 cyt. ustawy. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ww. ustawy, zaś obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU wykonywanych przez Zainteresowanego usług.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, w pozycji 3 wymieniono usługi sklasyfikowane w Sekcji J grupowania ex (65-67) - Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Z przedłożonego wniosku wynika, iż usługi świadczone przez Wnioskodawcę, zgodnie z opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, klasyfikuje się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.90 "Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe".

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż usługi, o których mowa w zapytaniu, które jak wskazał Wnioskodawca, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.90, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy).

Należy ponadto zauważyć, że Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl