ILPP2/443-827/09-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-827/09-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2009 r. (data wpływu 26 czerwca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 lipca 2009 r. (data wpływu 9 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 lipca 2009 r. (data wpływu 9 lipca 2009 r.) o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego, pytanie oraz własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży elementów systemów sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. W celu rozszerzenia działalności w zakresie sprzedaży elektronicznych części systemów telekomunikacyjnych będzie realizować projekt "Wdrożenie (...)". W tym celu ubiega się o dofinansowanie ze środków UE w ramach Osi Priorytetowej IV Społeczeństwo informacyjne, Działanie IV.3 E-technologie dla przedsiębiorstw.

Nowy system informatyczny pozwoli na sprzedaż ww. elementów w ramach kompletacji i dostaw materiałów i wyrobów poprzez sprzedaż internetową. Dodatkowym atutem tego rozwiązania będzie możliwość koordynacji zamówień, nadzór nad zleceniami klientów w sposób elektroniczny, bardziej efektywna gospodarka magazynowa, a dzięki elementowi CRM można będzie uzyskać pełną informację dotyczącą klienta, historii jego zamówień i zleceń.

Planowane jest w tym celu dokonanie następujących zakupów:

* system zarządzania i obsługi zleceń połączony z zarządzaniem procesowym oraz oprogramowaniem sklepu internetowego,

* sprzęt informatyczny spełniający wymogi potrzebne do instalacji nowych systemów oraz właściwej realizacji projektu,

* oprogramowanie zabezpieczające system przed ingerencją z sieci, gwarantujące bezpieczeństwo przesyłu danych i dokonywanych transakcji.

Podstawowymi elementami projektu będzie wdrożenie systemu zarządzania firmą i zintegrowanego z nim systemu sklepu internetowego. Rozwiązanie to umożliwi klientom zakupy materiałów w prosty sposób bezpośrednio ze strony internetowej, co umożliwi usprawnienie działań biznesowych firmy. Wprowadzona zostanie innowacja polegająca na wdrożeniu do praktyki znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do sprzedaży firmy oraz innowacja w organizacji poprzez zastosowania nowej metody organizacji działalności biznesowej i nowej organizacji miejsc pracy. Aby wprowadzić to rozwiązanie niezbędne jest dokonanie zakupu sprzętu o podwyższonych parametrach technicznych oraz licencji i oprogramowania.

System ten będzie wykorzystywany przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie stanowił przedmiotu najmu, dzierżawy, nie będzie też odsprzedany innemu podmiotowi. Wykorzystanie tego systemu przez firmę będzie służyć powstaniu przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odzyskania podatku VAT naliczonego zawartego w zakupach materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu finansowanego ze środków UE "Wdrożenie (...)".

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży opodatkowanej i ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach. Podatek naliczony w związku z nabyciem materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu nie może być zakwalifikowany do kosztów realizacji projektu, dlatego Zainteresowany ma prawo do odliczenia go od podatku VAT należnego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

* prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług,

* prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych".

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi nie są do nich wykorzystywane.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży elementów systemów sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. W celu rozszerzenia działalności w zakresie sprzedaży elektronicznych części systemów telekomunikacyjnych będzie realizować projekt "Wdrożenie (...)". W tym celu ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej IV Społeczeństwo informacyjne, Działanie IV.3 E-technologie dla przedsiębiorstw. Podstawowymi elementami projektu będzie wdrożenie systemu zarządzania firmą i zintegrowanego z nim systemu sklepu internetowego. System ten będzie wykorzystywany przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie stanowił przedmiotu najmu, dzierżawy, nie będzie też odsprzedany innemu podmiotowi. Wykorzystanie tego systemu przez firmę będzie służyć powstaniu przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym, w przedmiotowej sprawie spełniona zostanie obligatoryjna przesłanka określona w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. związek nabywanych materiałów i usług z czynnościami opodatkowanymi.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w zakupach materiałów i usług niezbędnych w celu realizacji projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej, jeżeli wykorzystywane one będą w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zauważyć ponadto należy, iż organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygnięcia wątpliwości podatników dotyczących zaliczenia podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego organy podatkowe dokonują wyłącznie oceny, czy w danej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl