ILPP2/443-812/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-812/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 4 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca pod koniec czerwca zamierza otworzyć w miejscowości nadmorskiej park rozrywki. W tym celu zakupił już namiot, w którym znajdować będzie się ww. park. W parku rozrywki ma on zamiar wystawić urządzenia rozrywkowe takie jak: bilard, boxer, piłkarzyki, dart, automat do piłki nożnej, cymbergaj, itp. W chwili obecnej posiada już bilard i boxera. Gry takie jak boxer i automat do piłki nożnej polegają na uderzeniu pięścią, kopnięciu nogą w odpowiednio: worek treningowy, piłkę nożną, automat wskazuje natomiast z jaką mocą zawodnik uderzył/kopnął. Zabawa w parku rozrywki nie wiąże się z możliwością wygrania jakiejkolwiek nagrody - są to wyłącznie urządzenia do zabawy pomiędzy uczestnikami. Aby uczestniczyć w zabawie na którymkolwiek urządzeniu uczestnik musi wykupić bilet wstępu-żeton w kasie biletowej.

Usługi rozrywkowe pozostałe, świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe - zgodnie z klasyfikacją PKWiU mają oznaczenie 92.33; 92.34.11; 92,34.12 i są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług jako objęte 7% stawką podatku VAT. Zainteresowany zaznaczył, że jego działalność nie podlega podatkowi od gier.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy bilety wstępu do parku rozrywki, który Wnioskodawca planuje wkrótce otworzyć, będą opodatkowane stawką 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, park rozrywki (bilety wstępu do niego) są sklasyfikowane jako usługi rozrywkowe pozostałe wyłącznie wstęp <...>; pod nr PKWiU 92.33, znajdują się w wykazie towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod pozycją 156 pkt 3, stanowiącym załącznik nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wobec czego należy do nich zastosować stawkę 7% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zatem, podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności stawki obniżone, tj. 7%, 3% i 0% lub zwolnione od podatku.

Stosownie do treści ust. 2 ww. artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 156 tego załącznika, pod symbolem PKWiU ex 92.3 wymieniono m.in. usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

1.

w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),

2.

związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),

3.

świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12).

Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca pod koniec czerwca zamierza otworzyć w miejscowości nadmorskiej park rozrywki. W tym celu zakupił już namiot, w którym znajdować będzie się ww. park. W parku rozrywki ma zamiar wystawić urządzenia rozrywkowe takie jak: bilard, boxer, piłkarzyki, dart, automat do piłki nożnej, cymbergaj, itp. Zabawa w parku rozrywki nie wiąże się z możliwością wygrania jakiejkolwiek nagrody - są to wyłącznie urządzenia do zabawy pomiędzy uczestnikami. Aby uczestniczyć w zabawie na którymkolwiek urządzeniu uczestnik musi wykupić bilet wstępu-żeton w kasie biletowej.

Zdaniem Wnioskodawcy świadczone przez niego usługi sklasyfikowane są w grupowaniu statystycznym PKWiU 92.33 i są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, jako objęte 7% stawką podatku VAT. Zainteresowany zaznaczył, że jego działalność nie podlega podatkowi od gier.

Reasumując, skoro Wnioskodawca będzie pobierać opłaty za wstęp do parku rozrywki, to przedmiotowe usługi, które Zainteresowany sklasyfikował pod symbolem PKWiU 92.33 jako usługi rozrywkowe - wymienione w pozycji 156 pkt 3 załącznika nr 3 do ustawy, będą podlegać opodatkowaniu 7% stawką podatku, na podstawie przepisu art. 41 ust. 2 ustawy.

Dodatkowo wskazać należy, iż Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym, tut. Organ odniósł się do klasyfikacji podanej przez Zainteresowanego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl