ILPP2/443-775/12-3/JK - Powstanie obowiązku wymiany kas rejestrujących w związku z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-775/12-3/JK Powstanie obowiązku wymiany kas rejestrujących w związku z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez Radcę Prawnego przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 20 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy obecnie używane kasy rejestrujące lub ich pamięć będą podlegały wymianie w związku z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy obecnie używane kasy rejestrujące lub ich pamięć będą podlegały wymianie w związku z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 sierpnia 2012 r. o poświadczony za zgodność z oryginałem odpis pełnomocnictwa do występowania w imieniu Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej, będącej handlową spółką kapitałową w rozumieniu kodeksu spółek handlowych. W ramach tejże działalności dokonuje on sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w związku z czym, zgodnie z art. 111 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011.177.1054 t. j. z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą VAT", jest zobowiązany prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, które spełniają kryteria i warunki techniczne oraz warunki ich stosowania przez podatników określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z 2008.212.1338 z późn. zm.), zwanym dalej "Rozporządzeniem Ministra Finansów", z obowiązku którego Wnioskodawca się wywiązuje. Zainteresowany rozważa przekształcenie dotychczasowej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej, tj. spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną będącej osobową spółką handlową w rozumieniu kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wypadku przekształcenia formy prawnej ze spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną istnieje możliwość dalszego ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas fiskalnych stosowanych przez niego dotychczas, bez konieczności wymiany modułu fiskalnego wraz z pamięcią fiskalną albo zakończenia pracy w trybie fiskalnym, czy też trzeba dokonać którejkolwiek ze wskazanych wyżej czynności z udziałem pracownika Urzędu Skarbowego i podjęcia działań wskazanych w załączniku 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, który muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z 2008.212.1338 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 93a § 2 ust. 1 lit. b w związku z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005.8.60 t. j. z późn. zm.), w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową spółkę handlową ta druga spółka wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki przekształcanej spółki. W związku z powyższym, również po przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej, wynikający z art. 111 ust. 1 ustawy VAT.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b Rozporządzenia Ministra Finansów, kasy rejestrujące muszą zapisywać w pamięci fiskalnej co najmniej numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP). Zgodnie zaś z art. 2 pkt 10 tego rozporządzenia, pamięć fiskalna umożliwia tylko jednokrotny zapis tych danych, które są usuwalne w drodze zniszczenia samego urządzenia. Oznacza to, że jakiekolwiek zmiany danych podatnika utrwalonych w pamięci fiskalnej kasy rejestrującej skutkować będą obowiązkiem wymiany modułu fiskalnego albo zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004.269.2681 t. j. z późn. zm.), numer identyfikacji podatkowej (NIP) nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego z wyjątkiem m.in. przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową. Oznacza to, iż w przypadku przekształcenia spółki akcyjnej w inną spółkę handlową numer NIP nadany spółce przekształcanej przechodzi w drodze sukcesji na spółkę przekształconą - w tym przypadku spółkę komandytowo-akcyjną. Według Wnioskodawcy, skoro w przypadku przekształcenia formy prawnej ze spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną przepisy prawa podatkowego, a także ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przewidują zachowanie ciągłości podmiotowej przekształcanych spółek handlowych, w szczególności sukcesję NIP, to również po dokonaniu przekształcenia dane zapisane w pamięciach fiskalnych kas rejestrujących, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b Rozporządzenia Ministra Finansów, pozostaną aktualne i nie powstanie konieczność wymiany modułów fiskalnych wraz z pamięcią fiskalną bądź zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Jak stanowi art. 4 § 1 pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż użyte w ustawie określenia oznaczają:

1.

spółka osobowa - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną,

2.

spółka kapitałowa - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

W myśl art. 551 § 1 ww. ustawy spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Powyższy przepis przewiduje zatem przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę komandytową.

Stosownie do art. 551 § 4 ww. ustawy, nie może być przekształcona spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.

Na podstawie art. 553 § 1 ww. ustawy, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jak wynika § 3 tego artykułu, wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Zagadnienie sukcesji podatkowej regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych,

2.

osobowych spółek handlowych,

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, przepis art. 93 § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1.

innej osoby prawnej (osób prawnych),

2.

osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Stosownie do art. 93a § 1 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Natomiast § 2 ww. artykułu mówi, że przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a.

innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b.

spółki kapitałowej;

2.

spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, iż następstwo podatkowe związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako: przekształcenie, połączenie, podział osób prawnych. Należy zaznaczyć, że następstwo podatkowe stanowi odstępstwo od reguły powiązania praw i obowiązków podatkowych z bytem prawnym wyłącznie podatnika, jest więc nietypową instytucją w prawie podatkowym. Z tychże względów wszelkie tego rodzaju sytuacje, nawet dostatecznie uzasadnione ekonomicznie, muszą mieć wystarczającą podstawę prawną aby można było wobec nich zastosować instytucję sukcesji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej, będącej handlową spółką kapitałową w rozumieniu kodeksu spółek handlowych. W ramach tejże działalności dokonuje on sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w związku z czym, zgodnie z art. 111 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług, jest zobowiązany prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, które spełniają kryteria i warunki techniczne oraz warunki ich stosowania przez podatników określone rozporządzeniem Ministra Finansów, z obowiązku którego się Wnioskodawca się wywiązuje. Zainteresowany rozważa przekształcenie dotychczasowej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej, tj. spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną będącej osobową spółką handlową w rozumieniu kodeksu spółek handlowych.

Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione w niniejszym wniosku, spółka komandytowo-akcyjna, która jest osobową spółką handlową, powstanie w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej - spółki akcyjnej.

Jak wynika z art. 93a § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa - osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Efektem takiej regulacji jest fakt, że Spółka przekształcona (powstała w wyniku przekształcenia) jest traktowana jako kontynuator swojego poprzednika i w związku z tym przechodzą na nią wszelkie uprawnienia i obowiązki przewidziane w regulacjach prawa materialnego.

Zgodnie z art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

1.

przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;

2.

przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Z powyższego przepisu wynika, że spółka akcyjna przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną zachowa numer NIP spółki akcyjnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Obowiązek stosowania kasy rejestrującej w celu ewidencjonowania sprzedaży towarów lub usług wynika bezpośrednio z art. 111 ustawy. I tak, w ust. 1 powołanego artykułu postanowiono, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Jak stanowi § 2 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania z dnia 28 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.) przez paragon fiskalny rozumie się wydrukowany dla nabywcę przez kasę w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 6 powołanego wyżej rozporządzenia, paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:

a.

imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,

b.

numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),

c.

numer kolejny wydruku,

d.

datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,

e.

nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy,

f.

cenę jednostkową towaru lub usługi,

g.

ilość i wartość sprzedaży,

h.

wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku,

i.

wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,

j.

łączną kwotę podatku,

k.

łączną kwotę należności,

I.

kolejny numer paragonu fiskalnego,

m.

kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,

n.

logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy kasy,

o.

oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności, o której mowa w lit. k, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży.

Jak stanowi powyższy przepis rozporządzenia paragon fiskalny musi zawierać m.in. nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży oraz nr NIP. W przedmiotowej sprawie, dochodzi do sukcesji podatkowej. Po przekształceniu Wnioskodawcy w spółkę komandytowo-akcyjną również nr NIP nie ulegnie zmianie. Zatem po dokonaniu zmian w nazwie Zainteresowanego paragon fiskalny po dokonaniu przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną będzie spełniał wymogi określone w § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia.

W związku z powyższym kasy rejestrujące używane przez spółkę akcyjną mogą być wykorzystywane przez spółkę komandytowo-akcyjną pod warunkiem dokonania stosownych zmian w pamięci kasy, w związku ze zmianą nazwy podatnika, która jest drukowana na paragonach fiskalnych z kasy.

Reasumując, w wypadku przekształcenia formy prawnej ze spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną istnieje możliwość dalszego ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących stosowanych dotychczas przez spółkę akcyjną, bez konieczności wymiany modułu fiskalnego wraz z pamięcią fiskalną albo zakończenia pracy w trybie fiskalnym, pod warunkiem dokonania stosownych zmian w pamięci kasy, w związku ze zmianą nazwy podatnika, która jest drukowana na paragonach fiskalnych z kasy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu X po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl