ILPP2/443-762/11-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-762/11-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2011 r. (data wpływu 5 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków funduszy Unii Europejskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków funduszy Unii Europejskiej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 lipca 2011 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego, pytania oraz własnego stanowiska w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - w dniu 19 kwietnia 2011 r., w biurze Lokalnej Grupy Działania X, złoży wniosek z kategorii "Małe Projekty". Instytucją wdrażającą jest Urząd Marszałkowski Województwa X. Wniosek dotyczy utworzenia ogólnodostępnej X. W montażu finansowym projektu, podatek od towarów i usług został zaliczony do kategorii kosztów kwalifikowalnych. Przesłanką takiego zaszeregowania jest fakt, że Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku VAT i nie ma, tym samym, możliwości dokonywania odliczania kwot podatku naliczonego od sumy podatku należnego. Zgodnie z ideą Programu, projekt nie zakłada osiągania dochodu i nie jest formą działalności gospodarczej. Potwierdzenie zasadności zakwalifikowania podatku VAT do kosztów kwalifikowalnych w opisanym wyżej przypadku, wydane przez Biuro Krajowej Interpretacji Podatkowej stanowi jeden z wymaganych załączników przy podpisaniu umowy dofinansowania projektu.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż nie jest on zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Lista towarów i usług nabywanych w związku z realizacją projektu to:

* preparat chwastobójczy,

* ciśnieniowy opryskiwacz plecakowy,

* nasiona trawy,

* siatka grodząca i usługa wykonania ogrodzenia,

* usługa wykonania ścieżki (ciągów komunikacyjnych) i klombów (stanowisk roślinnych) z systemem nawodnieniowym,

* tablice/tabliczki informacyjne,

* narzędzia ogrodnicze do bieżącej pielęgnacji roślin,

* kosiarka spalinowa,

* dmuchawa (odkurzacz) rozdrabniacz liści (urządzenie 3-funkcyjne).

Pozyskane środki będą pochodziły z funduszu poakcesyjnego: Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla Małych Projektów, które przyczyniają się do realizacji celów Osi 3.

Nazwa projektu: Przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Efekty zrealizowanego projektu nie mają (Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT) i nie będą miały związku (nie zamierza się on rejestrować jako czynny podatnik VAT) z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy realizując przedmiotowy projekt Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ nie jest on płatnikiem podatku VAT, nie ma możliwości dokonywania odliczenia kwot podatku naliczonego od sumy podatku należnego - kosztami kwalifikowanymi projektu są kwoty brutto wykazywane przez dostawców towarów i usług na ich dokumentach sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany w dniu 19 kwietnia 2011 r., w biurze Lokalnej Grupy Działania X", złożył wniosek z kategorii "Małe Projekty". Instytucją wdrażającą jest Urząd Marszałkowski Województwa. Wniosek dotyczy utworzenia ogólnodostępnej X. Wnioskodawca wskazał, iż nie jest on zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Zgodnie z ideą Programu, projekt nie zakłada osiągania dochodu i nie jest formą działalności gospodarczej. Lista towarów i usług nabywanych w związku z realizacją projektu to:

* preparat chwastobójczy,

* ciśnieniowy opryskiwacz plecakowy,

* nasiona trawy,

* siatka grodząca i usługa wykonania ogrodzenia,

* usługa wykonania ścieżki (ciągów komunikacyjnych) i klombów (stanowisk roślinnych) z systemem nawodnieniowym,

* tablice/tabliczki informacyjne,

* narzędzia ogrodnicze do bieżącej pielęgnacji roślin,

* kosiarka spalinowa,

* dmuchawa (odkurzacz) rozdrabniacz liści (urządzenie 3-funkcyjne).

Pozyskane środki będą pochodziły z funduszu poakcesyjnego: Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach Działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla Małych Projektów, które przyczyniają się do realizacji celów Osi 3. Nazwa projektu: Przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Efekty zrealizowanego projektu nie mają i nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, bowiem Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT i nie zamierza się on rejestrować jako czynny podatnik VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów nie będących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, tym samym towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowego projektu.

Reasumując, Zainteresowany nie będzie miał możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, poprzez dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ponoszonymi wydatkami na realizację projektu pn. "Przyrodnicza ścieżka edukacyjna".

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl