ILPP2/443-758/08-4/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-758/08-4/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej Firma Handlowa Anna reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 września 2008 r. (data wpływu 30 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką osobową (spółką jawną) wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców KRS, której głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż wyrobów rehabilitacyjnych z dzianin wełnianych: podkładów, kołder, podpór, zagłówków.

Spółka, celem zachęcenia do nabywania ww. wyrobów oraz zwiększenia atrakcyjności własnej oferty, ma zamiar przeprowadzić akcję promocyjną, zwaną Konkursem.

Zgodnie z przygotowanym regulaminem Konkursu, do udziału w nim będą dopuszczone jedynie osoby fizyczne, w wieku powyżej 18 roku życia, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Z momentem przystąpienia do Konkursu i złożenia stosownej deklaracji w tym celu, uczestnik Konkursu będzie otrzymywał katalog nagród, w którym zostaną wyszczególnione nagrody oraz wskazana ilość punktów za poszczególne nagrody, których zebranie będzie uzasadniało dalszy udział w Konkursie. Uczestnikom Konkursu punkty będą przyznawane za "zorganizowanie pokazu oraz sprzedaż dokonaną na tym pokazie", przy czym przez zorganizowanie pokazu Wnioskodawca rozumie udostępnianie miejsca przez uczestnika Konkursu na zorganizowanie pokazu jego towarów, natomiast sprzedaż dokonywana na takim pokazie będzie przez jego pracownika lub osobę współpracującą z nim. Uczestnik, po zebraniu określonej ilości punktów, wskazanej w katalogu dla wygrania danej nagrody, będzie musiał następnie odpowiedzieć prawidłowo na pytanie z zakresu działalności Spółki, czy wiedzy o niej. W przypadku udzielenia prawidłowej odpowiedzi, uczestnik będzie otrzymywał nagrodę o charakterze rzeczowo-pieniężnym, a jego punkty będą kasowane. W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi punkty uczestnika Konkursu będą anulowane. Liczba nagród przyznanych w Konkursie będzie ograniczona (limitowana), a nagrody zdobędzie uczestnik, który najszybciej zgromadzi wymaganą dla zdobycia danej nagrody liczbę punktów i prawidłowo udzieli odpowiedzi na zadane pytanie konkursowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od wydatków związanych z nabyciem nagród rzeczowych, później wydawanych w organizowanej akcji promocyjnej (Konkursie), Wnioskodawca będzie mógł odliczyć podatek naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo dokonać odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu towarów będących przedmiotem nagród w akcji promocyjnej (Konkursie). Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotem czynności podejmowanych przez podatnika jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług sprzedaż towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Organizowana akcja promocyjna służy zatem zwiększeniu sprzedaży podatnika, a zatem doprowadzeniu do zwiększenia obrotów Spółki i dokonywanych dostaw towarów, które należą do czynności opodatkowanych. W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, a za takie należałoby uznać koszty nabycia przekazanych następnie na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nagród rzeczowych w organizowanym Konkursie, wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element przychodotwórczy w zakresie działalności podatnika, pozostając w ten sposób w bezpośrednim związku z jego działalnością gospodarczą - prawo do odliczenia z tytułu zakupów (wydatków) takich nagród w Konkursie powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólnie działalność daje prawo do odliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3-7.

Z powyższego wynika, iż uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonywanymi zakupami, uzależnione jest od powiązania tych zakupów z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT. Prawo to jednak w dalszych przepisach ustawy zostało ograniczone.

Z brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem wypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...) - art. 88 ust. 4 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przeprowadzić akcję promocyjną (Konkurs), której celem będzie zachęcenie do nabywania jego wyrobów oraz zwiększenie atrakcyjności własnej oferty. Konkurs będzie organizowany dla osób fizycznych w wieku powyżej 18 roku życia. Liczba nagród przyznanych w Konkursie będzie ograniczona, a nagrody zdobędzie ten uczestnik Konkursu, który najszybciej zgromadzi wymaganą dla zdobycia danej nagrody liczbę punktów i prawidłowo udzieli odpowiedzi na zadane pytanie konkursowe.

Z interpretacji indywidualnej nr ILPB1/415-635/08-5/IM z dnia 17 listopada 2008 r., wydanej przez tut. Organ w zakresie podatku dochodowego wynika, iż uznano za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, że wydatki poniesione na zakup nagród, które będą wydawane w organizowanej przez Niego akcji promocyjnej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy stwierdza się, iż Zainteresowany spełnia warunek wynikający z ww. artykułu.

Reasumując, Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na nabycie towarów będących przedmiotem nagród w akcji promocyjnej (Konkursie), ze względu na fakt, iż poniesione wydatki wykazywać będą związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Organizowana akcja promocyjna niewątpliwie służyć będzie zwiększeniu jej sprzedaży, a zatem wpływać będzie na zwiększenie obrotów Spółki podlegających opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług. Kwestie dotyczące opodatkowania czynności przekazania towarów w ramach akcji promocyjnej zostały rozstrzygnięte pismem z dnia 17 listopada 2008 r. nr ILPP2/443-758/08-5/SJ.

Natomiast, rozstrzygnięcie w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu wygranych w konkursach wydane zostało odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl