ILPP2/443-748/08-2/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-748/08-2/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., reprezentowanej przez Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka otrzymuje faktury od podmiotu z niemieckim numerem VAT dotyczące tzw. opłat lotniskowych, które stanowią opłaty administracyjne i pobierane są przez zarząd portu lotniczego usytuowanego na terenie Niemiec, do którego to portu transportowane są drogą lotniczą materiały do produkcji dla Wnioskodawcy i gdzie dokonywane są odprawy celne tych materiałów. Opłaty lotniskowe nie mają żadnego związku z transportem towarów i stanowią odrębny tytuł do zapłaty. Faktury wystawiane przez podmiot niemiecki jako przedmiot usług wymieniają opłaty lotniskowe.

Niemiecka spółka, która wystawia fakturę dla Zainteresowanego dotyczącą opłat lotniskowych otrzymuje z kolei fakturę dotyczącą tych samych opłat lotniskowych od innego podmiotu z niemieckim numerem VAT, które poniesione są przez podmiot. Po wystawieniu dla Spółki faktur dotyczących opłat lotniskowych dochodzi w związku z tym do refakturowania usług związanych z tzw. opłatami lotniskowymi dla Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Gdzie będzie znajdować się miejsce świadczenia usług dotyczących tzw. opłat lotniskowych, które refakturowane są dla Spółki przez podmiot z niemieckim numerem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługi posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.

W przypadku opłat lotniskowych nie mają zastosowania przepisy szczególne dotyczące miejsca świadczenia usług. Opłaty nie mają również związku z transportem, a zatem skoro usługa świadczona jest przez podmiot niemiecki, to na terenie Niemiec znajduje się miejsce świadczenia usługi dotyczącej opłat lotniskowych i tam usługa ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Nie zmienia tego faktu okoliczność refakturowania przez inny podmiot niemiecki usług dotyczących opłat lotniskowych, gdyż zgodnie z ustawodawstwem dotyczącym refakturowania, refakturujący jest traktowany tak, jak gdyby świadczył usługę. A zatem, skoro refakturujący jest podmiotem niemieckim, to również w jego przypadku znajduje zastosowanie reguła ogólna określona w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą usługa opodatkowana jest na terytorium Niemiec.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż opłaty lotniskowe nie mają żadnego związku z transportem towarów i stanowią odrębny tytuł do zapłaty. Faktury wystawiane przez podmiot niemiecki jako przedmiot usług wymieniają opłaty lotniskowe. Należy podkreślić, że opisane we wniosku opłaty lotniskowe są pobierane przez zarząd portu lotniczego usytuowanego na terenie Niemiec, do którego transportowane są drogą lotniczą materiały do produkcji dla Wnioskodawcy i gdzie dokonywane są odprawy celne tych materiałów.

Jak stanowi § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie opłat lotniskowych (Dz. U. z dnia 1 maja 2004 r.), za wykonywanie usług, o których mowa w § 1, zarządzający lotniskiem użytku publicznego może ustalić w szczególności następujące opłaty lotniskowe:

1.

startową lub za lądowanie - związaną z udostępnieniem urządzeń oraz wykonywaniem czynności niezbędnych dla zapewnienia wykonania operacji startu lub lądowania statku powietrznego;

2.

pasażerską - związaną z udostępnieniem i utrzymaniem budynków dworców pasażerskich oraz urządzeń w nich się znajdujących;

3.

postojową - związaną z udostępnieniem miejsc parkingowych lub hangarów oraz ich oświetleniem;

4.

towarową - związaną z udostępnieniem i utrzymaniem budynków dworców towarowych oraz urządzeń w nich się znajdujących, wykorzystywanych przy przewozie ładunków.

W § 1 tego rozporządzenia ustawodawca określa, że dotyczy ono szczegółowych wymagań dotyczących opłat lotniskowych, o których mowa w art. 75 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (...).

Zgodnie z art. 75 ustawy - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2002 r. Nr 130, poz. 1112 z późn. zm.), zarządzający lotniskiem może pobierać opłaty za wykonywanie usług związanych z obsługą operacji startu, lądowania, postoju statków powietrznych, obsługą pasażerów i ładunków, statków powietrznych i ich załóg (opłaty lotniskowe), za wykonywanie usług, o których mowa w art. 176, jeżeli są świadczone przez zarządzającego lotniskiem, oraz za inne usługi związane z działalnością lotniska.

Wynika z tego, że ww. usługi będą usługami pomocniczymi do usług transportowych, a w myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) ustawy, w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

W myśl art. 28 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Przepis ust. 3 stosuje się również odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b), jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów - art. 28 ust. 4 ustawy.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany otrzymuje od podmiotu z niemieckim numerem VAT faktury dotyczące tzw. opłat lotniskowych. Przedmiotowe opłaty pobierane są przez zarząd portu lotniczego usytuowanego na terenie Niemiec, do którego transportowane są drogą lotniczą materiały do produkcji dla Spółki i gdzie dokonywane są odprawy celne tych materiałów. Biorąc pod uwagę przedstawione przepisy stwierdzić należy, iż są one wynagrodzeniem za świadczone na rzecz Wnioskodawcy usługi pomocnicze do usług transportowych.

Reasumując, miejscem świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, nie związanych z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów jest, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) ustawy, miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, czyli terytorium Niemiec.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl