ILPP2/443-729/09-3/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-729/09-3/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2009 r. (data wpływu 5 czerwca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 6 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu 6 sierpnia 2009 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie transportu odpadów budowlanych z miejsca budowy, rozbiórki lub remontu do zakładu odbierającego odpady. Na miejsce budowy podstawiane są kontenery, do których ładowane są odpady budowlane przez pracowników budowy, następnie Zainteresowana własnymi środkami transportu, przystosowanymi do przewozu kontenerów, wywozi je na składowisko odpadów.

Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z zapytaniem o ustalenie i nadanie symbolu PKWiU dla celów fiskalnych. Urząd Statystyczny w odpowiedzi na wniosek strony zaklasyfikował świadczone usługi:

1.

w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. do grupowania:

- PKWiU 38.1 "usługi związane ze zbieraniem odpadów",

- PKWiU 49.41.1 "transport drogowy odpadów",

2.

w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. do grupowania:

- PKWiU 90.02.1 "usługi w zakresie gromadzenia i wywozu odpadów",

- PKWiU 60.24 "transport drogowy odpadów",

3.

w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. do grupowania:

- PKWiU 90.00.2 "usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów",

- PKWiU 60.24 "transport drogowy odpadów".

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana wskazała, iż jej działalność polega na podstawianiu będących jej własnością kontenerów firmom lub osobom prywatnym z przeznaczeniem na odpady budowlane. Następnie po ich zapełnieniu są one przez Wnioskodawczynię wywożone na składowisko odpadów w celu ich zagospodarowania przez właściciela składowiska. Przedmiotową usługę Zainteresowana zaklasyfikowała do grupowania PKWiU 90.00.2 "usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczone przez Wnioskodawczynię usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według 22% czy 7% stawki podatku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają, co do zasady, czynności odpłatne, tj. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czynności wykonywane przez Zainteresowaną stanowią odpłatne świadczenie usług.

Z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy VAT wynika, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług objęte są towary wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. W poz. 153 tego załącznika wymienione są usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 90.0 "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów, usługi sanitarne i pokrewne".

Z opinii Urzędu Statystycznego wynika, iż przedmiotowe usługi związane z usługą wywozu i zagospodarowania śmieci mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.2 "usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadków".

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż opisana we wniosku usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczynię w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W art. 8 ust. 3 postanowiono, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści ww. przepisów prawa usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%, a także zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 153 załącznika nr 3, stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%", wymieniono usługi z grupowania PKWiU 90.0 "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne".

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie transportu odpadów budowlanych z miejsca budowy, rozbiórki lub remontu do zakładu odbierającego odpady. Na miejsce budowy podstawiane są kontenery, do których ładowane są odpady budowlane, które Zainteresowana własnymi środkami transportu przystosowanymi do przewozu kontenerów wywozi na składowisko odpadów. Przedmiotowe usługi Zainteresowana zaklasyfikowała do grupowania PKWiU 90.00.2 "usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów".

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że ww. usługi o symbolu PKWiU 90.00.2 "usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów", mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.0 "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne", tym samym podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym tut. Organ w niniejszej interpretacji odniósł się do klasyfikacji podanej przez Zainteresowaną we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl