ILPP2/443-701/12-4/AKr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 października 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-701/12-4/AKr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2012 r. (data wpływu 9 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionego działu X za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania transakcji podziału Spółki poprzez wydzielenie części Jej majątku i przeniesienia go na inną spółkę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionego działu X za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania transakcji podziału Spółki poprzez wydzielenie części Jej majątku i przeniesienia go na inną spółkę. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 27 września 2012 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

... (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność produkcyjną. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja mebli. Poza głównym przedmiotem działalności Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu (wydzierżawiania) posiadanych przez Spółkę nieruchomości, położonych w (...). Przy ul. (...), gdzie mieści się również siedziba Spółki. Wynajmowane (wydzierżawiane) nieruchomości stanowią obecnie znaczącą część ogółu posiadanych przez Spółkę nieruchomości, a w pozostałej części Spółka prowadzi produkcję. Z przyczyn ekonomicznych Spółka rozważa obecnie restrukturyzację poprzez wydzielenie do innej, istniejącej już Spółki kapitałowej (zwanej dalej Spółką Przejmującą), części działalności obejmującej działalność produkcyjną (zwaną dalej X), pozostawiając w Spółce działalność inwestycyjną, tj. w zakresie najmu (dzierżawy) i zarządzania nieruchomościami (zwaną dalej Y). Właścicielem obu Spółek uczestniczących w podziale jest ten sam udziałowiec.

Wraz z początkiem 2012 r. w drodze Uchwały Zarządu Spółki w strukturze Spółki wyodrębniono organizacyjnie i finansowo działy i przypisano im odpowiednie funkcje:

1.

dział X odpowiedzialny za produkcję mebli,

2.

dział Y odpowiedzialny za najem (dzierżawę) i zarządzanie nieruchomościami.

W uchwale postanowiono o przyporządkowaniu do poszczególnych działów zespołu składników materialnych (środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, należności i zobowiązań oraz środków pieniężnych na wyodrębnionych rachunkach bankowych). Uchwała Zarządu Spółki zawierała ponadto oświadczenie o przyporządkowaniu do ww. działów pracowników związanych z wykonywanymi poszczególnymi rodzajami działalności oraz wskazywała osoby nimi zarządzające.

W wyniku tak przeprowadzonego w Spółce podziału każda z działalności posiada własny pion kierowniczy i kadrę pracowniczą. Maszyny urządzenia oraz inne elementy składników majątkowych są wykorzystywane tylko w określonym rodzaju działalności.

Dokonano także przyporządkowania zawartych przez spółkę umów do odpowiadających im działów. Umowy dzierżawy, najmu, dostarczania energii, wywozu nieczystości, dostarczania wody, remontu i utrzymania nieruchomości itp. przypisano działowi Y. Natomiast umowy związane ściśle z produkcją, utrzymaniem ruchu maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz umowy kredytowe i leasingowe dotyczące działalności produkcyjnej przypisano działowi X.

Każda z działalności ma wyodrębniony osobny rachunek bankowy, na który wpływają należności i z których regulowane są zobowiązania.

W planie kont Spółki utworzono dodatkową analitykę umożliwiającą przyporządkowanie określonych aktywów i pasywów do wyodrębnionych działów.

Obecnie z uwagi na to, iż obydwie działalności prowadzone są w ramach jednej Spółki brak jest możliwości fakturowania czynszu za wynajem powierzchni produkcyjnej z działu Y do działu X. Stąd wprowadzono zasadę alokacji kosztów. Koszty ponoszone przez Spółkę, a dotyczące energii, wody i ścieków, podatku od nieruchomości oraz opłat za wieczyste użytkowanie alokowane są na działy Y i X. Alokacja odbywa się wg rozdzielników bazujących, między innymi na użytkowanych powierzchniach, ilości zatrudnionych osób oraz zapotrzebowaniu na energię maszyn użytkowanych przez poszczególne działy. Dzięki temu możliwe jest sporządzenie dla obu działów odrębnych rachunków zysków i strat oraz odrębnych bilansów.

Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż planowany podział nastąpi poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej (Wnioskodawca), stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, na Spółkę Przejmującą (...) - podział przez wydzielenie. Spółka Przejmująca wstąpi z Dniem Wydzielenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Dzielonej, określone w Planie Podziału. Podział nastąpi w oparciu o art. 529 § 1 pkt 4, art. 534 § 1 i 2 pkt 1-3, art. 535 § 3, art. 5381, art. 541 oraz art. 546, z wyłączeniem art. 534 § 2 pkt 4, art. 536 § 4 i art. 537 Kodeksu spółek handlowych. Podział zostanie dokonany zgodnie z art. 542 § 4 Kodeksu spółek handlowych z kapitałów własnych Spółki Dzielonej innych niż zakładowy, bez obniżania kapitału zakładowego Spółki Dzielonej z uwagi na posiadanie przez Spółkę Dzieloną wystarczającego kapitału rezerwowego.

W wyniku podziału Spółki Dzielonej nastąpi podwyższenie kapitału Spółki Przejmującej.

Opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników majątkowych został wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej. Oznacza to, iż zespół składników majątkowych stanowi wyodrębnioną organizacyjnie część, do której można przyporządkować poszczególne składniki majątkowe.

Kryterium wyodrębnienia organizacyjnego zostało spełnione poprzez przyporządkowanie do poszczególnych działów (X i Y) poszczególnych pracowników przedsiębiorstwa związanych z wykonywanymi poszczególnymi rodzajami działalności oraz poprzez wskazanie osób zarządzających działami. Dział X ma przypisany własny pion kierowniczy i kadrę pracowniczą. Dział X posiada wyodrębnione od reszty przedsiębiorstwa Spółki składniki majątkowe (materialne i niematerialne), w oparciu o które prowadzona jest działalność produkcyjna. Wydzielenie działu X jest od 1 stycznia 2012 r. wyraźne na poziomie struktury organizacyjnej Spółki.

W wyniku planowanych zmian opisany zespół składników na płaszczyźnie funkcjonalnej będzie stanowił potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, które spełnia kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa w efekcie czego odrębna całość jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa umożliwiają natychmiastowe podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach osobnego przedsiębiorstwa.

Składniki majątkowe przypisane do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa, tj. do działalności produkcyjnej (X) nie obejmują prawa własności / tytuł prawny do nieruchomości, w którym ta część przedsiębiorstwa jest usytuowana.

W ramach wydzielenia dojdzie do przeniesienia wszystkich zobowiązań związanych z działem X.

Majątek pozostający w Spółce spełnia łącznie poniższe przesłanki:

1.

obejmuje zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązania,

2.

zespół jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony,

3.

jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy pozostający majątek w postaci działu Y spełnia łącznie wszystkie wymienione kryteria i należy go uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wyodrębniony w strukturze dział X, charakteryzujący się stopniem zorganizowania jak przedstawiono we wniosku (i przy założeniu utrzymania tego zorganizowania na moment opisanego wyżej wydzielenia) będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa dla celów podatku od towarów i usług.

2.

Czy transakcja podziału Spółki poprzez wydzielenie części jej majątku i przeniesienie go na inną spółkę (tzw. podział przez wydzielenie) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Przedmiot transakcji (wyodrębniony w strukturze dział X) charakteryzujący się stopniem zorganizowania jak przedstawiono w niniejszym wniosku stanowi (i przy założeniu utrzymania tego zorganizowania na moment opisanego wyżej wydzielenia będzie stanowić) w transakcji jego wydzielenia do spółki powiązanej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Ad. 2

Transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

I.Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) o podatku od towarów i usług znajduje się w art. 2 pkt 27e, gdzie wskazano, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na podstawie powyższej definicji, która jest identyczna z definicją stosowaną na potrzeby podatku dochodowego (zamieszczoną w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych - art. 4a pkt 4) oraz analogicznej definicji znajdującej się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w doktrynie prawa podatkowego wskazuje się przesłanki, których łączne wystąpienie jest uznawane za konieczne i wystarczające do uznania danych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy to na gruncie podatków dochodowych, czy też podatku od wartości dodanej.

Aby zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania.

W związku z powyższym dla uznania wyodrębnionej jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest wyodrębnienie składników zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jaki i funkcjonalnej.

Zdaniem Spółki, przedmiot transakcji w postaci X spełnia łącznie wszystkie wymienione kryteria i należy go uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ad. 1

Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić pewien zespół składników majątkowych, obejmujących zarówno składniki materialne jak i niematerialne. Jak wskazuje literatura oznacza to, że aby uznać dany zespół składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa musi on zawierać co najmniej jeden składnik materialny i niematerialny (S. Krempa, Sprzedaż przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części - podatki dochodowe, Warszawa 2007).

Podobne stanowisko przyjmują także organy podatkowe, m.in. w interpretacji z dnia 29 października 2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPB1/2/423 -875/09/AP) stwierdził, iż: "podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań)".

Spółka jest zdania, że zobowiązania, jako jedyne wyodrębnione w legalnej definicji składniki majątkowe zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowią fundamentalny element pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż zostały one celowo wyodrębnione przez ustawodawcę.

Jak wykazano we wniosku, przedmiot transakcji obejmuje zarówno składniki materialne w postaci środków trwałych (maszyny i urządzenia oraz inne elementy składników majątkowych są wykorzystywane tylko w określonym rodzaju działalności i możliwe jest ich przypisanie do działu X lub Y), należności oraz środków pieniężnych na wyodrębnionych rachunkach bankowych, jak i składników niematerialnych w tym wartości niematerialnych i prawnych (...), a także zobowiązań.

Ad. 2

Aby można było stwierdzić, że masa majątkowa będąca przedmiotem transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi ona być wyodrębniona organizacyjnie i finansowo z istniejącego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe i organizacyjne najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej, w doktrynie przyjmuje się, iż samo wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać samodzielności finansowej, w szczególności nie oznacza to konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czy też samodzielnego sporządzania bilansu. Takie stanowisko znajduje również swoje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. IBPB3/423-100/08/MS) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, iż: "wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Organy podatkowe przyjmują również, że przesłanka wyodrębnienia finansowego jest spełniona, jeśli spółka prowadzi ewidencję zdarzeń gospodarczych w taki sposób, że możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części. Zatem w praktyce powszechnie przyjmuje się, że wystarczające do stwierdzenia wyodrębnienia finansowego jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych, z pomocą której możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zdaniem Spółki, dzięki wprowadzonej alokacji kosztów możliwa jest ewidencja księgowa pozwalająca na wyodrębnienie przychodów i kosztów działalności realizowanej przez dział Y oraz dział X. Koszty ponoszone przez Spółkę, a dotyczące energii, wody i ścieków, podatku od nieruchomości oraz opłat za wieczyste użytkowanie alokowane są na działy Y i X. Alokacja odbywa się wg rozdzielników bazujących między innymi na użytkowanych powierzchniach, ilości zatrudnionych osób oraz zapotrzebowaniu na energię maszyn użytkowanych przez poszczególne działy.

Możliwe jest więc sporządzenie dla obu działów odrębnych rachunków zysków i strat oraz odrębnych bilansów. Zdaniem Spółki, kryterium wyodrębnienia finansowego należy uznać za spełnione.

Wyodrębnienie organizacyjne powinno polegać na tym, iż działalność zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczy jednej ze sfer działalności spółki, która jest prowadzona odrębnie (niezależnie od innych sfer) oraz dla której został przydzielony określony majątek (zespół składników materialnych i niematerialnych) oraz określeni pracownicy.

Potwierdza to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 10 października 2008 r., (sygn. ILPB3/423-446/08-2/HS), uznając, iż podstawą zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zorganizowany, autonomiczny zespół składników materialnych i niematerialnych, czyli aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza.

Zdaniem Spółki, kryterium wyodrębnienia organizacyjnego zostało spełnione poprzez przyporządkowanie do poszczególnych działów (X i Y) poszczególnych pracowników przedsiębiorstwa związanych z wykonywanymi poszczególnymi rodzajami działalności oraz poprzez wskazanie osób zarządzających działami. Dział X ma przypisany własny pion kierowniczy i kadrę pracowniczą. Dział X posiada wyodrębnione od reszty przedsiębiorstwa Spółki składniki majątkowe (materialne i niematerialne), w oparciu o które prowadzona jest działalność produkcyjna. Wydzielenie działu X jest od 1 stycznia 2012 r. wyraźne na poziomie struktury organizacyjnej Spółki.

Ad. 3 i 4

W świetle komentowanej definicji legalnej zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, kompleks majątkowy stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa winien być ponadto wyodrębniony funkcjonalnie, to jest musi tworzyć zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który ponadto mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.

Powszechnie przyjmuje się, iż chodzi tutaj o rzeczywistą, a nie tylko potencjalną (S. Krempa, jw., s. 53) zdolność do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. zdolność zespołu wyodrębnionych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych, który to zespół zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem, kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa sprowadza się w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwiać nabywcy natychmiastowe podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach osobnego przedsiębiorstwa.

Takie rozumienie kryterium zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych na przestrzeni ostatnich lat. M.in. w wyroku z dnia 6 czerwca 2008 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt. I SA/Wr 355/08), który powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdził, iż aby część mienia mogła być uznana za zorganizowaną jego część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa, np. zakładu, sklepu czy punktu usługowego. W tym też zakresie w praktyce organów podatkowych podkreśla się, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa (podobnie interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 12 maja 2008 r., (sygn. IP-PB3-423 -282/08-2/PS) czy też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 czerwca 1998 r. (sygn. akt I SA/Gd 1097/96).

Spółka pragnie podkreślić, iż dokonuje transakcji wydzielenia działu X wraz ze wszystkimi składnikami majątkowymi oraz przenosi na inną spółkę kapitałową prawa i obowiązki wynikające z umów z odbiorcami, kontrahentami i pracownikami. Spółka Przejmująca od momentu wydzielenia działu X będzie dysponowała wymaganymi do działalności produkcyjnej zezwoleniami oraz pozwoleniami administracyjnoprawnymi, a także zawrze tam gdzie to będzie wymagane dodatkowe lub nowe umowy z kontrahentami oraz pracownikami. W rezultacie, Spółka Przejmująca będzie dysponowała wszystkimi czynnikami, które niezbędne są do prowadzenia działalności w zakresie produkcji mebli, jakimi dotychczas dysponowała Spółka. Wydzielony dział X będzie mógł po dokonaniu transakcji automatycznie rozpocząć działalność. Tym samym, zdaniem Spółki, kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego zostaje spełnione.

W związku z powyższym, dla uznania wyodrębnionej jednostki za ZCP konieczne jest wyodrębnienie składników zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.

Wyodrębniona część Spółki prowadząca działalność w zakresie produkcji jest zdolna do realizacji wykonywanych zadań po trwałym wydzieleniu z obecnie istniejącej struktury, ponieważ spełnia wszystkie kryteria wymienione w ustawie. W drodze uchwały Zarządu Spółki wyodrębniono bowiem organizacyjnie dział produkcyjny przypisując mu:

1.

pion kierowniczy,

2.

wyspecjalizowanych pracowników w zakresie produkcji i sprzedaży mebli,

3.

składniki majątku trwałego i obrotowego zapewniające kontynuację zadań związanych z produkcją mebli,

4.

wiedzę i technologię wykorzystywaną w produkcji mebli,

5.

bazę dostawców i odbiorców,

6.

wypracowane środki pieniężne na rachunkach bankowych,

7.

wyodrębnienie finansowo-księgowe.

W skutek tak dokonanego podziału dział produkcyjny Z może stanowić niezależne samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo produkujące meble, stanowiąc tym samym zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

I. Skutki podatkowe na gruncie ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przez dostawę towarów rozumie się również - zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych; członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Na mocy art. 6 ustawy o VAT, z zakresu opodatkowania podatkiem VAT wyłączono pewne określone czynności. W związku ze zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw od dnia 1 grudnia 2008 r. powołany wyżej przepis, a konkretnie ust. 1, posiada następujące brzmienie: "przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Biorąc pod uwagę powyższe oraz uwzględniając przedstawiony we wniosku opis sprawy należałoby uznać, iż do planowanego przez Wnioskodawcę podziału przez wydzielenie będzie miał zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 listopada 2010 r. sygn. IPPP2-443-630/10-4/IZ. Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku stwierdzając, iż na podstawie art. 6 ust. 1 przepisów ustawy o VAT, nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z tym nie stosuje się do każdej czynności prawnej mającej za przedmiot zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a zatem np. sprzedaży, wniesienia jako wkładu niepieniężnego (aport), połączenia spółek lub podziału przez wydzielenie.

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12 lipca 2010 r. nr ILPP1/443-198/07/10-S/IN uznał, iż podział spółki polegający na przeniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa na nowo zawiązaną spółkę (podział przez wydzielenie) pozostaje neutralny z punktu widzenia podatku od towarów i usług. Podobnie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej sygn. IPPP1-443 -1593/08-8/11/S/AK z dnia 13 września 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje ponadto, iż w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl