ILPP2/443-693/09-3/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-693/09-3/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 26 maja 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 29 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 lipca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 lipca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.) o wyjaśnienie ilości stanów faktycznych przedstawionych we wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych należące do usług związanych z rolnictwem. Wobec braku w ustawie o VAT definicji pojęcia "terenów zielonych" należy posłużyć się przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880), a dokładnie art. 5 pkt 21 tej ustawy. Zgodnie z tymi przepisami "tereny zieleni" to tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związane, pokryte roślinnością, znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe.

Do końca kwietnia 2008 r. art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 64 załącznika nr 6, określały stawkę VAT w wysokości 3%, na usługi w zakresie utrzymania terenów zielonych. Od 1 maja 2008 r. usługi te zawiera załącznik nr 3 w poz. 135 ustawy o VAT ze stawką 7% (art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług) określanych w PKWiU 01.41.12.

W skład usług "związanych z rolnictwem", które od 1 maja 2008 r. są opodatkowane stawką 7% na podstawie załącznika 3 do ustawy o VAT wchodzą:

* pielęgnacja terenów zieleni wzdłuż dróg komunikacyjnych (ulic, dróg samochodowych i kolejowych),

* utrzymanie i konserwacja zieleni w mieście i poza miastem,

* koszenie traw na skarpach i dnie rowów oraz na wałach przeciwpożarowych,

* pielęgnacja ogrodów,

* strzyżenie trawników i żywopłotów,

* prześwietlanie drzew itp.

Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych PKWIU 01.41.12 to: usługi mieszczące się w statystycznych i podatkowych ramach usług związanych z rolnictwem (produkcją roślinną i zwierzęcą) polegające m.in. na:

* strzyżeniu trawników i żywopłotów,

* sadzeniu i przycinaniu drzew, krzewów i żywopłotów,

* pielęgnacji terenów zieleni,

* utrzymaniu i konserwacji zieleni w mieście i poza miastem,

* koszeniu traw,

* pielęgnacji ogrodów itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni należące do usług związanych z rolnictwem, a wymienione w załączniku nr 3 poz. 135 i sklasyfikowane w PKWIU 1997 01.41.B, a wg PKWiU 2008 81.30.Z podlegają opodatkowaniu 7% stawką VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów prawidłowego ustalenia stawki podatku VAT dotyczącej zagospodarowania, utrzymania i konserwacji terenów zielonych, należy przede wszystkim ustalić prawidłowy symbol PKWiU. W grupowaniu 01.41.12-00.00 sklasyfikowane zostały usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych, które zaliczane są do usług w zakresie rolnictwa. Zakres tych usług obejmuje sadzenie, uprawę i utrzymanie roślin, przycinanie żywopłotów i gałęzi drzew itp. Także utrzymanie zieleni miejskiej należy do szerokiego katalogu usług w zakresie rolnictwa.

Usługi te do 30 kwietnia 2008 r. podlegały opodatkowaniu 3% stawką podatku VAT (załącznik nr 6 poz. 64). W związku z powyższym, podstawą prawną do stosowania stawki VAT na usługi w zakresie utrzymania terenów zielonych, nie jest już od 1 maja 2008 r. art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, lecz art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - poz. 135 załącznika nr 3 dotyczącego stawki 7%.

Zatem, usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych od 1 maja 2008 r. należące do usług związanych z rolnictwem, są opodatkowane stawką VAT w wys. 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W art. 8 ust. 3 ustawy postanowiono, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści ww. przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%, a także zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 135 załącznika nr 3, stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%", wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 01.4 "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt".

Zamieszczenie przedrostka "ex" przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu czy usługi z danego grupowania.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych należące do usług związanych z rolnictwem. Przedmiotowe usługi Zainteresowany zaklasyfikował do grupowania PKWiU 01.41.12.

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że ww. usługi o symbolu PKWiU 01.41.12 "usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych", mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.4 "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt", tym samym podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i sług na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 135 załącznika nr 3 do ustawy.

Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym tut. Organ w niniejszej interpretacji odniósł się do klasyfikacji podanej przez Zainteresowanego we wniosku (w opisie stanu faktycznego oraz własnym stanowisku w sprawie).

Dodatkowo wyjaśnić należy, iż zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, ze. zm.). Zatem w wydanej interpretacji odwołano się wyłącznie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 1997 r. wskazanej przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego oraz własnym stanowisku. Natomiast przywołane przez Zainteresowanego w pytaniu zawartym we wniosku klasyfikacje określone jako "PKWiU 1997 01.41.B" oraz "PKWiU 2008 81.30.Z" - nie zawierają prawidłowego symbolu usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych według obowiązującej dla celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług i pozostają bez wpływu na rozstrzygnięcie dokonane w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl