ILPP2/443-690/09-3/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-690/09-3/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

1.

prawidłowe - w zakresie uznania aportu środków trwałych za odpłatną dostawę towarów,

2.

nieprawidłowe - w zakresie podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie aportu środków trwałych, podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.) doprecyzowującym opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem wyspecjalizowanym w pozyskiwaniu nowych nieruchomości, budowie obiektów handlowych oraz ich wynajmie na rzecz podmiotu, który prowadzi w tych obiektach działalność handlową. W chwili obecnej rozważane jest wniesienie, jako wkładu niepieniężnego (aportem), części środków trwałych Spółki (będących nieruchomościami) do innej spółki z grupy.

Wszystkie środki trwałe, które mają być przedmiotem aportu były od początku i nieprzerwanie wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, a przy ich nabyciu bądź wytworzeniu przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego (bądź tak jak w przypadku gruntów nabywanych przed 1 maja 2004 r. nie podlegały opodatkowaniu VAT).

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż wniesienie aportu w formie nieruchomości nastąpi poprzez podjęcie uchwały wspólników podmiotu, do którego aport będzie wnoszony, zgodnie z którą Spółka w zamian za udziały w innym podmiocie wniesie nieruchomości o wartości określonej w akcie notarialnym. Akt notarialny dokumentujący wniesienie aportu jest to uchwała wspólników podmiotu, do którego wnoszony jest aport (zgodnie z przepisami dla skuteczności takiej czynności musi być zachowana forma aktu notarialnego).

Dodatkowo Wnioskodawca zaznaczył, że faktura dokumentująca wniesienie aportem nieruchomości zostanie wystawiona przez Spółkę, zgodnie z przepisami VAT w tym zakresie, w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały wspólników w formie aktu notarialnego.

Nieruchomości będące przedmiotem aportu będą składały się z gruntów zabudowanych budynkami placówek handlowych oraz budowlami (np. parkingów i pylonów reklamowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wniesienie aportem do innego podmiotu środków trwałych (nieruchomości), w stosunku do których Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu powinno być traktowane jak odpłatna dostawa towarów.

2.

Co jest podstawą opodatkowania (obrotem) dla celów podatku VAT przy wnoszeniu wkładu niepieniężnego (nieruchomości).

3.

Z jaką chwilą należy rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT przy wniesieniu wkładu niepieniężnego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), należy stwierdzić, iż wniesienie aportu, mającego ze swojej natury charakter przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przez podmiot wnoszący aport na rzecz podmiotu taki aport otrzymującego, powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT (z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, które na podstawie art. 6 ustawy o VAT, takiemu opodatkowaniu nie podlegają).

W opinii Zainteresowanego, spełniając definicję przeniesienia prawa do dysponowania towarami jak właściciel, czynność wniesienia aportu do innej spółki prawa handlowego bądź cywilnego powinna być zatem uznana za dostawę towarów, zdefiniowaną w art. 7 ustawy o VAT. Jednocześnie, Spółka stoi na stanowisku, iż wniesienie aportu dla celów przepisów ustawy o VAT powinno być rozumiane jako odpłatna dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), z uwagi na fakt, iż wnosząc wkład niepieniężny do innego podmiotu uzyskuje ona wymierną korzyść poprzez objęcie udziałów/akcji w podmiocie, do którego taki aport został wniesiony.

Zgodnie z szeroko przyjętym poglądem, reprezentowanym również przez organy podatkowe, za odpłatność należny uznać nie tylko otrzymane wartości pieniężne, ale uzyskane w szerokim słowa znaczeniu korzyści (np. udziały) - podobnie wypowiadał się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - 5 stycznia 2009 r., sygn. IPPP1/443-1864/08-4/SM, który stwierdził: "Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym uznawane jest za sprzedaż w myśl definicji wynikającej z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT" oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - 24 grudnia 2008 r., sygn. ILPP2/443-902/08-2/GZ, który wyraził zdanie, iż "Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym uznawane jest za sprzedaż w myśl definicji wynikającej z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT".

W innej interpretacji (z dnia 18 lipca 2008 r., sygn. ILPB1/415-304/08-2/IM) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, stwierdził m.in., że " (...) czynność wniesienia wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w postaci nieruchomości prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu", a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - 4 listopada 2008 r., sygn. IPPP1/443-1599/08/PR, gdzie stwierdził, że " (...) wniesienie aportu do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym uznawane jest za sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspóInotową dostawę towarów".

Ad. 2

W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do innego podmiotu, dla celów VAT należy uznać, że obrotem (dla celów przepisów VAT) jest wartość wnoszonego wkładu, określona w uchwale wspólników.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania w podatku VAT jest obrót, który jest definiowany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna z kolei obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku wnoszenia wkładu niepieniężnego do innego podmiotu, kwotą należną jest wartość wnoszonego wkładu określona w uchwale oraz akcie notarialnym powiększona o podatek VAT. Nie można bowiem uznać, iż wartość wnoszonego wkładu na kapitał Spółki będzie pomniejszona o kwotę podatku VAT, gdyż powodowałoby to, że faktycznie przedmiotem wkładu byłby w części podatek VAT - w praktyce prawo do odliczenia podatku naliczonego (przez podmiot otrzymujący wkład) z otrzymanej faktury dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego.

Powyższe oznacza, iż z punktu widzenia podatku VAT, kwota należna podmiotowi wnoszącemu wkład zostanie uiszczona w postaci uzyskania udziału kapitałowego i otrzymania zapłaty podatku VAT.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, iż wniesienie aportu obejmującego środki trwałe, do innego podmiotu jest transakcją odpłatnej dostawy towarów dla celów podatku VAT, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu tym podatkiem na zasadach ogólnych. Wartość wkładu niepieniężnego określona w akcie notarialnym, zwiększona o należny podatek VAT będzie stanowiła kwotę należną z tytułu uzyskania udziału kapitałowego.

Ad. 3

W przypadku uzyskania udziału kapitałowego w zamian za wniesiony wkład niepieniężny, obowiązek podatkowy dla celów podatku VAT powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, tj. w momencie podjęcia uchwały (w formie aktu notarialnego). Późniejsze fizyczne przekazanie nieruchomości będzie nieistotne z punktu widzenia określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Również późniejsza rejestracja w KRS wniesionego wkładu będzie neutralna z punktu widzenia przepisów VAT.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, co w przypadku wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej oznaczać będzie, iż takim momentem będzie moment podjęcia uchwały (w formie aktu notarialnego), o wniesieniu tych nieruchomości. Zgodnie bowiem z przepisami prawa cywilnego, przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Podsumowując, w opinii Spółki, w przypadku będącym przedmiotem zapytania istotna będzie chwila dokonania czynności prawnej, tj. data (dzień) podpisania uchwały (w formie aktu notarialnego) wspólników o wniesieniu nieruchomości aportem i podwyższeniu kapitału w spółce osobowej (nie posiadającej osobowości prawnej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe - w zakresie uznania aportu środków trwałych za odpłatną dostawę towarów oraz za nieprawidłowe w zakresie podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego.

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, mamy do czynienia, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty - czyli towary w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 ustawy, w sytuacji, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami.

Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że każda czynność, w wyniku której następuje odpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel dokonywana przez podatnika, spełnia definicję dostawy towarów i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretując jednak zawarty w art. 7 ust. 1 zwrot "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" należy podkreślić, iż jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu "prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako "prawo własności". Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (nieruchomości) przez Wnioskodawcę do innego podmiotu w postaci składników majątkowych, prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Z dniem 1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego były zwolnione od podatku od towarów i usług. W nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. nie przewidziano zwolnienia od podatku dla aportów, co oznacza, że od dnia 1 grudnia 2008 r. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według ogólnych zasad.

W cyt. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., wprowadzono przepis przejściowy w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia aportu (§ 38 rozporządzenia).

W okresie pomiędzy dniem 1 grudnia 2008 r. a dniem 31 marca 2009 r., przewidziano możliwość stosowania przez podatnika zwolnienia. Zatem do dnia 31 marca 2009 r. podatnicy, dokonując aportu, mogli (nie mieli obowiązku) zastosować zwolnienie od podatku. Po tej dacie, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Uwzględniając zatem treść przytoczonych wyżej przepisów oraz opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż czynność wniesienia składników majątkowych w formie wkładu niepieniężnego (nieruchomości) do innej spółki z grupy po dniu 31 marca 2009 r., nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w powołanym przepisie § 38 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. i skutkować będzie powstaniem obowiązku podatkowego po stronie wnoszącego aport.

W rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca występować będzie bowiem jako podmiot dokonujący odpłatnej dostawy towarów.

Zatem, w przedmiotowej sprawie planowane przez Zainteresowanego wniesienie środków trwałych (nieruchomości) w formie aportu do spółki z grupy, będzie traktowane jak odpłatna dostawa towarów.

W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W przypadku dokonania czynności wniesienia towarów do spółki prawa handlowego lub cywilnego jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesione towary, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesiony towar.

Stąd też w powyższym przypadku podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 2 pkt 27 lit. b) ustawy, przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a.

w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena towarów lub towarów podobnych, w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b.

w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie usług.

Zatem, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla transakcji wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego lub cywilnego będzie wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego (towaru lub usługi), pomniejszona o kwotę podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany zamierza wnieść aportem do innej spółki z grupy wkład niepieniężny w postaci środków trwałych (nieruchomości).

Zdaniem Wnioskodawcy, myśl art. 29 ust. 1 ustawy wartość wkładu niepieniężnego określona w akcie notarialnym, zwiększona o należny podatek VAT będzie stanowiła kwotę należną z tytułu uzyskania udziału kapitałowego.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla czynności wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego będzie, zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy, ich wartość rynkowa pomniejszona o kwotę podatku.

W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy, powołującego się na art. 29 ust. 1 ustawy, należy uznać za nieprawidłowe.

Ad. 3

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Natomiast w myśl art. 19 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), termin "akcja" występuje w trzech znaczeniach:

* jako cząstka kapitału zakładowego;

* jako prawo udziałowe akcjonariusza;

* jako papier wartościowy inkorporujący prawo udziałowe akcjonariusza.

Przez "akcję" w znaczeniu prawa udziałowego należy rozumieć ogół (zespół) uprawnień akcjonariusza jako uczestnika (członka) spółki akcyjnej, wyznaczających wielkość i zakres przysługujących mu w spółce praw i kompetencji. Z akcją jako prawem udziałowym związane są również obowiązki: dokonania wpłaty na akcję bądź pokrycia jej wkładem niepieniężnym, ewentualnie także inne obowiązki - w zależności od postanowień statutu danej spółki.

Zawarty w art. 16 Kodeksu spółek handlowych zakaz rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest wyraźny i całkowicie jednoznaczny. Przepis wyklucza możliwość rozporządzenia tytułem uczestnictwa w spółce kapitałowej przed jej zarejestrowaniem lub zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego oraz podkreśla konstytutywność wpisu.

Artykuł 158 § 1 ww. ustawy wskazuje, że jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Do zgłoszenia spółki należy dołączyć:

1.

umowę spółki,

2.

oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione,

3.

jeżeli o powołaniu członków organów spółki nie stanowi akt notarialny zawierający umowę spółki, dowód ich ustanowienia, z wyszczególnieniem składu osobowego (art. 167 § 1 cyt. ustawy).

Wnoszenie aportów do spółki wiąże się bezpośrednio z określonym w umowie spółki wspólnym celem wspólników, realizowanym przez wniesienie wkładów (art. 3 k.s.h.). Drugim przepisem determinującym wnoszenie wkładów jest art. 163 pkt 2 k.s.h., zgodnie z którym, do powstania spółki właściwej wymagane jest wniesienie wszelkich wkładów, do których wspólnicy byli zobowiązani do momentu wpisu do rejestru. Potwierdzeniem okoliczności wniesienia wkładów jest oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione (art. 167 § 1 pkt 2 k.s.h.).

Wartość aportu przechodzi na spółkę najwcześniej w chwili zawarcia umowy spółki. Nie ma więc wątpliwości, że art. 155-159 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), mają zastosowanie do umów spółek handlowych.

W myśl art. 155 § 1 k.c., umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo strony inaczej postanowiły. Tak więc, nie powinno być żadnych wątpliwości, że zgodnie z art. 2 k.s.h. w zw. z art. 155 § 1 k.c., w chwili zawarcia umowy spółki na powstałą wskutek tej czynności prawnej spółkę w organizacji przechodzą wkłady niepieniężne (nie dotyczy to rzeczy oznaczonych co do gatunku oraz rzeczy przyszłych (art. 155 § 2 k.c.), gdyż tu konieczne jest przeniesienie posiadania w szczególności nieruchomości jako rzeczy oznaczone co do tożsamości. Dodatkowo potwierdza to okoliczność, że umowa spółki musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany w zamian za wniesiony wkład niepieniężny w postaci nieruchomości (gruntów zabudowanych budynkami placówek handlowych oraz budowlami, np. parkingów i pylonów reklamowych) uzyska udział kapitałowy w spółce z grupy. Wniesienie przedmiotowego wkładu niepieniężnego dokonane zostanie w formie aktu notarialnego, zgodnie z przepisami prawa cywilnego. Wnioskodawca wskazał, iż faktura dokumentująca wniesienie aportem ww. nieruchomości zostanie wystawiona przez niego, zgodnie z przepisami VAT, tj. w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały wspólników w formie aktu notarialnego.

Ponieważ przedmiotem aportu będą towary w postaci gruntów zabudowanych budynkami handlowymi oraz gruntów zabudowanych budowlami (parkingi, pylony reklamowe), zauważyć należy, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług będzie powstawał w sposób zróżnicowany.

W odniesieniu do nieruchomości zabudowanych budowlami obowiązek podatkowy powstanie w sposób określony w cyt. art. 19 ust. 1 i 4 ustawy. W myśl tych przepisów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (...). Jeżeli dostawa lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W związku z powyższym, jeśli w momencie podjęcia uchwały wspólników dojdzie do faktycznego przeniesienia posiadania nieruchomości zabudowanych budowlami (wydania) oraz w tym samym dniu zostanie wystawiona faktura, obowiązek podatkowy powstanie w sposób określony w art. 19 ust. 4 ustawy.

Natomiast w odniesieniu do dostawy nieruchomości zabudowanych budynkami placówek handlowych, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (...).

W wyniku analizy sprawy, należy stwierdzić, iż do wydania nieruchomości zabudowanych budynkami dojdzie w momencie podjęcia uchwały wspólników (w formie aktu notarialnego), natomiast o otrzymaniu przez wnioskodawcę części lub całości zapłaty w postaci akcji można będzie mówić dopiero w dniu zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego i tym samym uzyskania przez Wnioskodawcę prawa do rozporządzania akcjami. W związku z tym, obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, jeżeli nastąpi w ciągu 30 dni od dnia wydania nieruchomości. Natomiast, jeżeli wypłata nastąpi po upływie 30 dni od dnia wydania nieruchomości, obowiązek podatkowy powstanie 30. dnia od dnia jej wydania.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Stosownie do § 11 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 11 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Po dokonaniu analizy informacji przedstawionych we wniosku w oparciu o przywołane powyżej przepisy stwierdzić należy, że moment sporządzenia aktu notarialnego, stanowić będzie moment wydania nieruchomości będących przedmiotem wniosku, w którym to dojdzie do faktycznego przeniesienia posiadania tych nieruchomości, a także do objęcia udziałów w spółce z grupy. Zainteresowany zaznaczył, iż faktura dokumentująca wniesienie aportem nieruchomości zostanie wystawiona w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały wspólników w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym, w odniesieniu do przekazywanych przez Spółkę w formie aportu nieruchomości zabudowanych budowlami (parking, pylony reklamowe) obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z zapisem art. 19 ust. 4 ustawy, natomiast w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych budowlami moment powstania obowiązku podatkowego ustalany będzie na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż w stosunku do przedmiotowych nieruchomości obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, należy uznać za nieprawidłowe.

Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności momentu wystawienia faktury VAT z tytułu aportu nieruchomości zabudowanych budynkami placówek handlowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl