ILPP2/443-69/07-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-69/07-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana D. J., przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług elektronicznych wykonywanych na terytorium państwa trzeciego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług elektronicznych wykonywanych na terytorium państwa trzeciego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi elektroniczne polegające na zamieszczaniu w Internecie stron WWW, banerów reklamowych. Dodatkowo Zainteresowany świadczy usługi dla amerykańskiej firmy G., polegające na zamieszczaniu na stronach WWW swoich klientów odsyłaczy na stronę g. i za każde kliknięcie w ten odsyłacz użytkownika Internetu Wnioskodawca dostaje prowizję od firmy G. Na tę prowizję Zainteresowany wystawia firmie G. fakturę VAT bez naliczania podatku VAT, z adnotacją: zgodnie z art. 9 (2) (e)VI Dyrektywy EU VAT do naliczana podatku VAT zobowiązuje się nabywca usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy postępowanie Wnioskodawcy jest prawidłowe, czy może On nie naliczać w przypadku świadczonych usług podatku VAT, przenosząc ten obowiązek na nabywcę usługi.

Zdaniem Wnioskodawcy, Jego postępowanie według posiadanej przez Niego wiedzy jest słuszne. Powinien wystawiać fakturę VAT bez podatku, jako nie podlegającą VAT, zamieszczając jednocześnie na fakturze klauzulę o konieczności naliczenia podatku przez nabywcę usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Na mocy ust. 4 pkt 9 tego artykułu - powyższy przepis stosuje się także do usług elektronicznych. W myśl art. 2 pkt 26 ustawy VAT przez usługi elektroniczne rozumie się usługi, o których mowa w art. 11 rozporządzenia nr 1777/2005, z uwzględnieniem art. 12 tego rozporządzenia, co oznacza, iż do usług świadczonych drogą elektroniczną, o których mowa w art. 9 ust. 2 lit. e) tiret dwunaste i załączniku L dyrektywy 77/388/EWG, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenia jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 5 ustawy przez terytorium państwa trzeciego, rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty.

Z uwagi zatem na powyższe uregulowania, stwierdzić należy, iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę albo stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania tj. terytorium państwa trzeciego (USA). Wobec powyższego przedstawione we wniosku usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie wskazać ponadto należy, że informację o treści "zobowiązanym do rozliczania tego podatku jest nabywca usługi" umieszcza się na fakturach dokumentujących świadczenie usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług - na mocy przepisu § 27 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, z późn. zm.).

Zatem przepis ten nie dotyczy usług świadczonych przez Wnioskodawcę i nie ma zastosowania w fakturach wystawianych przez Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl