ILPP2/443-672/08-2/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-672/08-2/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2008 r. (data wpływu 21 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. W roku 2007 nabył od Gminy na własność nieruchomość niezabudowaną. Akt notarialny został wystawiony na Zainteresowanego oraz na jego małżonkę nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zapis w planie zagospodarowania przestrzennego określa przedmiotową nieruchomość, jako działkę posiadającą funkcję mieszkaniową z dopuszczeniem funkcji usługowej. Zgodnie z zatwierdzonym przez Starostwo projektem budowlanym, na ww. nieruchomości zostanie wybudowany pawilon handlowy z częścią mieszkalną o powierzchni:

* powierzchnia użytkowa pawilonu handlowego 268,86 m#178;, tj. 71,98%

* powierzchnia użytkowa mieszkalna 104,66 m#178;, tj. 28,02%

* ogółem powierzchnia użytkowa 373,52 m#178;, tj.100%

Po wybudowaniu, pawilon będzie wykorzystany do prowadzenia działalności gospodarczej z przeznaczeniem na handel materiałami budowlanymi (hurtownia), tj. do wykonywania czynności opodatkowanych. Budowa pawilonu rozpoczęła się w 2008 r. Dotychczas Wnioskodawca nie korzystał z prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach związanych z zakupem działki i w fakturach związanych z budową pawilonu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w wyodrębnionych wydatkach inwestycyjnych poniesionych na budowę pawilonu handlowego, np.: zakup okien, płytek podłogowych.

2.

Czy Zainteresowany ma prawo do odliczenia części podatku VAT (71,98%) z faktury dotyczącej zakupu działki.

3.

Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego, zawartego w wydatkach poniesionych na przedmiotową budowę w części 71,98%, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, pomimo braku możliwości wyodrębnienia niektórych wydatków na część mieszkalną i część pawilonu handlowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Z tej zasady wynika, że nie można odliczyć podatku naliczonego od towarów i usług związanych z czynnościami zwolnionymi lub czynnościami, które nie podlegają podatkowi VAT. Z zasady tej można wywnioskować, że odliczenie może być częściowe, tj. tej części, która wykorzystywana będzie do wykonywania czynności opodatkowanych. W powyższej sprawie, częścią będzie pawilon handlowy o powierzchni użytkowej 268,86 m#178; która stanowi 71,98% powierzchni użytkowej ogółem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Z brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem wypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednak w myśl art. 88 ust. 3 pkt 1 i pkt 2 ustawy, przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów jak i wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...) - art. 88 ust. 4 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz co do zasady są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym bądź są zaliczane do środków trwałych, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z podanym stanem faktycznym, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. W 2007 r. wraz z małżonką (nieprowadzącą działalności gospodarczej) nabyli na własność nieruchomość niezabudowaną. Na przedmiotowej nieruchomości zostanie wybudowany budynek mieszkalno-usługowy: pawilon handlowy i część mieszkalna. Zainteresowany w 2008 r. rozpoczął budowę pawilonu, który po zakończeniu budowy będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej (czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz stan faktyczny opisany we wniosku stwierdzić należy, iż w przypadku gdy Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, a nabyta nieruchomość niezabudowana, na której zostanie wybudowany pawilon handlowy z częścią mieszkalną, służyć będzie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki w zakresie, w jakim wydatki nimi udokumentowane wykorzystywane są (będą) do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec powyższego Zainteresowanemu przysługuje prawo do:

1.

odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wyodrębnione wydatki inwestycyjne poniesione na budowę pawilonu handlowego (np.: zakup okien, płytek podłogowych),

2.

odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup działki niezabudowanej w części przypadającej na prowadzoną działalność gospodarczą,

3.

obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wydatkach poniesionych na budowę pawilonu, w części wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej

- pod warunkiem, iż nie występują przesłanki ograniczające to prawo wynikające z art. 88 ustawy o podatku VAT.

Dodatkowo, tut. Organ podatkowy informuje, że ciężar rzetelnego rozliczenia wydatków związanych z budową budynku, w części przeznaczonej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i w części wykorzystywanej dla potrzeb osobistych osoby fizycznej prowadzącej działalność i jej rodziny, jak również wybór metody umożliwiający prawidłowe określenie tych proporcji spoczywa zawsze na podatniku.

Wskazać ponadto należy, iż w przypadku gdyby część mieszkalna wybudowanego budynku była przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy na cele mieszkaniowe (tzn. służyłaby wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu - zwolnionych od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy), wówczas do wyliczenia kwoty podatku naliczonego, uprawniającej do obniżenia kwoty podatku należnego, można posłużyć się zasadą określoną w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego uregulowania, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 (tj. w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego), podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (...).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl