ILPP2/443-63/08-2/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-63/08-2/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani L. W. przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania importu i sprzedaży implantów stomatologicznych wprowadzanych w kości szczęki lub żuchwy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania importu i sprzedaży implantów stomatologicznych wprowadzanych w kości szczęki lub żuchwy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na imporcie implantów stomatologicznych do Polski i ich sprzedaży w Polsce dla lekarzy stomatologów zajmujących się ich wprowadzaniem metodą chirurgiczną do kości szczęki lub żuchwy. Do dnia 31 grudnia 2007 r. stosowana była stawka podatku VAT w wysokości 7% na podstawie poprzedniego brzmienia Załącznika nr 3 pozycja 101 do ustawy o podatku VAT (PKWiU 33.10.17). Od dnia 1 stycznia 2008 r. punkt 101 załącznika nr 3 zmienił swoje brzmienie tj. ustawodawca dodał słowa "z wyłączeniem sztucznych zębów i protez dentystycznych". Ponieważ ustawodawca zawęził zakres towarów zawartych w tej pozycji, należy bardziej szczegółowo określić jaki rodzaj towaru jest przedmiotem sprzedaży, która jest dokona w ramach tej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy import i sprzedaż implantów stomatologicznych wprowadzanych w kości szczęki lub żuchwy metodą chirurgiczną podlegają po 1 stycznia 2008 r. opodatkowaniu stawką 7% podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, po 1 stycznia 2008 r. import i sprzedaż implantów stomatologicznych wprowadzanych w kości szczęki lub żuchwy metodą chirurgiczną podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Wynika to z brzmienia załącznika nr 3 poz. 101 ustawy o podatku od towarów i usług. W jego nowym brzmieniu ustawodawca wyłączył ze stosowania stawki 7% z grupy PKWiU 33.10.17 jedynie sztuczne zęby i protezy dentystyczne.

Natomiast dla pozostałych towarów z grupy PKWiU 33.10.17 stawka ta nadal obowiązuje.

Sztuczne zęby są klasyfikowane do PKWiU 33.10.17-53.00 lub 33.10.17-55.00 zaś protezy dentystyczne do PKWiU 33.10.17-59.

Zdaniem Zainteresowanego implanty stomatologiczne wprowadzane do kości szczęki lub żuchwy metodą chirurgiczną są wymienione w PKWiU 33.10.17-35.00 - sztuczne stawy i inne elementy montowane w czasie zabiegów chirurgicznych.

Wynika to wprost z treści Zgłoszenia do rejestru wyrobów medycznych z dnia 10 stycznia 2004 r. i Instrukcji stosowania. Określa się w nich, że implanty stomatologiczne wprowadzane (montowane) są do organizmu pacjenta w czasie zabiegu chirurgicznego, co powoduje bezpośrednie połączenie między strukturą kości a powierzchnią implantu. Tak więc skoro implanty stomatologiczne należy uznać za ujęte w grupowaniu statystycznym PKWiU 33.10.17-35.00, to po 1 stycznia 2008 r. należy przy ich imporcie i sprzedaży stosować stawkę 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pod pojęciem towary w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Podstawowa stawka podatku VAT dla dostawy towarów i świadczenia usług wynosi 22% - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do tejże ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje importu i sprzedaży implantów stomatologicznych o symbolu PKWiU 33.10.17-35.00 - sztuczne stawy i inne elementy montowane w czasie zabiegów chirurgicznych dla lekarzy stomatologów zajmujących się ich wprowadzaniem metodą chirurgiczną do kości szczęki lub żuchwy.

W świetle postanowień art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Wśród towarów opodatkowanych powyższą stawką podatku, pod pozycją 101 załącznika nr 3, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r., zostały wymienione towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 33.10.17 - sztuczne stawy; przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane - z wyłączeniem sztucznych zębów i protez dentystycznych.

Powyższy zapis oznacza, że chociaż z dniem 1 stycznia 2008 r. sztuczne zęby i protezy dentystyczne zostały wyłączone z opodatkowania obniżoną 7% stawką podatku od towarów i usług, to jednak pozostałe wyroby mieszczące się w tym grupowaniu PKWiU, wskazane w poz. 101 załącznika - nadal podlegają opodatkowaniu według tej stawki podatku.

Z kolei w wydanym na podstawie art. 41 ust. 15 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie wykazu towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (Dz. U. Nr 87, poz. 826 z późn. zm.), w załączniku nr 1 stanowiącym wykaz towarów, których import jest objęty stawką podatku w wysokości 7%, pod pozycją 230 wymieniono towary sklasyfikowane wg kodu CN 9021 tj. urządzenia ortopedyczne, włącznie z kulami, pasami chirurgicznymi i przepuklinowymi; szyny i pozostałe urządzenia stosowane przy złamaniach; protezy; aparaty słuchowe oraz pozostałe urządzenia zakładane, noszone lub wszczepiane, mające na celu skorygowanie wady lub kalectwa. Z kolei po poz. 231 tego załącznika umieszczono towary "bez względu na kod CN", gdzie w punkcie 4 wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, iż Wnioskodawca w zakresie dostaw na terenie kraju korzysta z opodatkowania podatkiem od towarów i usług 7% stawką podatku, pod warunkiem, że ww. implanty stomatologiczne zaliczone są do towarów klasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 33.10.17. Natomiast w przypadku importu przedmiotowe towary podlegają opodatkowaniu również wg stawki podatku w wysokości 7% jeśli klasyfikowane są wg kodu CN 9021 bądź są wyrobami medycznymi w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

Należy wskazać, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa na wykonawcy usługi lub sprzedawcy towaru.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności z zaklasyfikowaniem danego towaru - należy zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł.

Biorąc pod uwagę przytoczoną regulację, organ podatkowy jako niewłaściwy rzeczowo w sprawie klasyfikacji wyrobów odniósł się wyłącznie do klasyfikacji podanej przez Podatnika w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl