ILPP2/443-620/13-2/AKr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-620/13-2/AKr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 4 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą "A" (zwaną dalej także: "A"). Przedsiębiorstwo jest producentem mebli dla sklepów odzieżowych, obuwniczych, ze sprzętem elektronicznym i innych.

Wnioskodawca planuje przeprowadzić przekształcenie prowadzonego przedsiębiorstwa. Będzie ono polegać na wniesieniu aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, po wyłączeniu z niego nieruchomości. Spółka jawna została już założona, lecz nie prowadzi działalności. Dotychczasowymi wspólnikami spółki jawnej są dzieci Wnioskodawcy. Spółka jawna będzie kontynuowała prowadzoną obecnie przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą pod tą samą nazwą fantazyjną "A". Nieruchomość, w której prowadzona jest obecnie działalność gospodarcza zostanie wynajęta przez Wnioskodawcę spółce jawnej na podstawie umowy najmu. Umowa najmu wejdzie w życie z dniem wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

Na przedsiębiorstwo "A" składają się między innymi:

* nazwa przedsiębiorstwa - "A";

* zarejestrowany znak towarowy słowno-graficzny "A";

* aktywa trwale - maszyny i urządzenia techniczne służące do produkcji mebli (zaginarki, zgrzewarki, frezarki, pilarki, walcarki, giętarki, spawarki, falownice itp.), samochody dostawcze, samochody osobowe, wózki widłowe i ręczne, piece, mechanizm oczyszczalni ścieków, komputery i zestawy komputerowe, kopiarki, telefony itp.;

* aktywa obrotowe - materiały, należności itp.;

* prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów związanych z działalnością przedsiębiorstwa (zarówno z podwykonawcami jaki z innymi kontrahentami);

* zobowiązania wynikające ze stosunku pracy wobec osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie (ok. 30 osób);

* tajemnice przedsiębiorstwa posiadające określoną wartość gospodarczą, a związane m.in. z produkcją specjalistycznych mebli, planowaniem względem działalności podmiotów konkurencyjnych na tym samym rynku, parametrów standardami produkcji, transportu i montażu mebli w sklepach i instytucjach, kwestii organizacyjnych, kwestią działań marketingowych związanych z utrzymaniem i pozyskiwaniem nowych klientów;

* księgi i dokumenty przedsiębiorstwa;

* baza danych klientów.

Wszystkie składniki przedsiębiorstwa, z wyjątkiem nieruchomości, zostaną przeniesione do spółki jawnej. Dotychczasowa działalność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy będzie kontynuowana przez spółkę jawną. Działalność ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność wniesienia aportem do spółki jawnej wszystkich elementów stanowiących przedsiębiorstwo z wyjątkiem nieruchomości, w sytuacji gdy zamiast własności nieruchomości zostanie zapewniona możliwość dalszego korzystania z niej na podstawie umowy najmu, będzie czynnością niepodlegającą przepisom ustawy VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie określonego w stanie faktycznym wkładu niepieniężnego nie będzie czynnością opodatkowaną VAT z uwagi na przepis art. 6 pkt 1 ustawy VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W ustawie VAT brak jest definicji przedsiębiorstwa, o którym mowa w przepisie art. 6 pkt 1. Skoro brak jest definicji przedsiębiorstwa w ustawie VAT zgodnie z wykładnią przepisów i doktryną prawa podatkowego należy odwołać się do definicji przedsiębiorstwa określonej w innych przepisach podatkowych. Taką definicję można znaleźć w przepisach ustaw o podatkach dochodowych (przepis art. 4a pkt 3 ustawy CIT oraz art. 5a pkt 3 ustawy PIT). Zgodnie z treścią tych przepisów przez przedsiębiorstwo rozumie się: "(...) przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego". Należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Definicję przedsiębiorstwa określa przepis art. 551 Kodeksu cywilnego (zwanym dalej: k.c.).

Artykuł 551 k.c. stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej.

Wnioskodawca zwraca uwagę na fakt, że wymienione wyżej składniki przedsiębiorstwa zostały wskazane w sposób przykładowy, a nie enumeratywny, czego dowodzi użyty w przepisie zwrot "w szczególności".

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Z przepisu tego, wynika, że istnieje prawna możliwość wyłączenia w ramach konkretnej czynności prawnej określonych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa, bez naruszania statusu przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyłączenie z transakcji przeniesienia własności nieruchomości nie będzie miało wpływu na spełnienie przez wnoszone składniki majątku definicji "przedsiębiorstwa" określoną w art. 551 Kodeksu cywilnego. Przeniesienie prawa własności nieruchomości nie jest bowiem decydujące dla prowadzenia dotychczasowej działalności produkcyjnej i handlowej, a spółka jawna będzie miała możliwość dalszego korzystania z nieruchomości w oparciu o umowę najmu.

Wnioskodawca chciałby zwrócić uwagę, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego "występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości stanowi wręcz "czynnik konstytuujący" przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 k.c.)" (wyrok z dnia 25 listopada 2010 r.; sygn. I CSK 703/09).

Wnioskodawca podziela też pogląd o wadze wartości czynnika organizacyjnego przedsiębiorstwa, wyrażony w jednym z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego: "Przedsiębiorstwo jest bowiem nie tylko sumą jego składników, lecz ich zorganizowanym zespołem, a wartość przedsiębiorstwa nie jest równa wartości jego składników, ale jest odpowiednio wyższa o wartość czynnika organizacyjnego" (wyrok NSA z dnia 24 listopada 1999 r., sygn. I SA/Kr 1189/99).

Pogląd, że nieruchomość nie jest niezbędna do tego, aby czynnością prawną było objęte przedsiębiorstwo wyraża również wyrok NSA z dnia 10 marca 2011 r. (I FSK 1062/10). W uzasadnieniu do wyroku Sąd wyraził następujący pogląd: "Wyłączenie z aportu niektórych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa nie wyklucza uznania, iż mamy do czynienia z aportem całego przedsiębiorstwa, która to czynność pozostaje poza zakresem VAT".

Wnioskodawca zwraca uwagę na tezy zawarte w komentarzu do art. 551 k.c. Wskazano tam, że przepis " (...) ma charakter dyspozytywny, stwarzając stronom możliwość wyłączenia niektórych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Powinny być jednak one wyraźnie zaznaczone w umowie, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo. (...) Aby można było mówić o czynności, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, przedmiotem czynności muszą być objęte bezwzględnie te elementy, które umożliwią kontynuowanie działalności gospodarczej. Nie można jednak w tym zakresie formułować jakichś jednoznacznych, uniwersalnych wzorów czy kryteriów. Będą się one zmieniały przy każdej dokonywanej czynności, a okoliczności konkretnego przypadku będą podstawą oceny, czy przedmiotem czynności prawnej jest przedsiębiorstwo, czy też przedmiotowa substancja nie nosi takich znamion. Granicą swobody w omawianym zakresie będzie możliwość uczestnictwa substancji w działalności gospodarczej". (A. Kidyba, K. Kopaczyńska - Pieczniak, E. Niezbecka, Z. Gawlik, A. Janiak, A. Jedliński, T. Sokołowski, Kodeks Cywilny Komentarz Tom I Część Ogólna Lex, 2009).

Wyłączenie jednego z elementów opisanych przykładowo w art. 551 k.c. nie musi od razu skutkować uznaniem, że zbywane składniki tracą łącznie charakter przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, charakter prowadzonej działalności gospodarczej (produkcja i handel), oraz zagwarantowanie korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu, sprawiają, że wyłączenie z przenoszonych składników prawa własności nieruchomości nie niweczy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie. Spółka jawna będzie mogła kontynuować działalność produkcyjną i handlową w wynajętych pomieszczeniach biurowych i halach produkcyjnych, a brak tytułu własności do nieruchomości nie jest przeszkodą aby taką działalność dalej prowadzić.

Co więcej, opisane w stanie faktycznym przedsiębiorstwo "A" spełnia wszystkie ww. przestanki, tj. jest zorganizowanym zbiorem składników majątkowych materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, spójnym pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Ponadto działalność będzie kontynuowana pod dotychczasową nazwą.

Stanowisko Wnioskodawcy zawarte w niniejszym wniosku znajduje potwierdzenie również w praktyce organów podatkowych, m.in. w następujących indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 maja 2013 r. (znak IPTPP2/443-150/13-4/KW);

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 listopada 2011 r. (znak IBPP3/443-904/11/IK),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2011 r. (znak ILPP1/443-1160/11-4/KG),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 czerwca 2009 r. (znak ILPP1/443-381/09-2/MT).

Wobec tego, w oparciu o przedstawione powyżej argumenty, zdaniem Wnioskodawcy wniesienie określonego w stanie faktycznym wkładu niepieniężnego nie będzie czynnością opodatkowaną VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Stosownie bowiem do art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 tej ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwo". Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), gdzie zawarta jest taka definicja.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu (np. spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegała przepisom ustawy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, Wnioskodawca planuje przeprowadzić przekształcenie prowadzonego przedsiębiorstwa. Będzie ono polegać na wniesieniu aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, po wyłączeniu z niego nieruchomości. Spółka jawna została już założona, lecz nie prowadzi działalności. Spółka jawna będzie kontynuowała prowadzoną obecnie przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą pod tą samą nazwą "A". Nieruchomość, w której prowadzona jest obecnie działalność gospodarcza zostanie wynajęta przez Wnioskodawcę spółce jawnej na podstawie umowy najmu. Umowa najmu wejdzie w życie z dniem wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

Na przedsiębiorstwo składają się między innymi: nazwa przedsiębiorstwa; zarejestrowany znak towarowy słowno-graficzny "A"; aktywa trwale - maszyny i urządzenia techniczne służące do produkcji mebli (zaginarki, zgrzewarki, frezarki, pilarki, walcarki, giętarki, spawarki, falownice itp.), samochody dostawcze, samochody osobowe, wózki widłowe i ręczne, piece, mechanizm oczyszczalni ścieków, komputery i zestawy komputerowe, kopiarki, telefony itp.; aktywa obrotowe - materiały, należności itp.; prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów związanych z działalnością przedsiębiorstwa (zarówno z podwykonawcami jaki z innymi kontrahentami); zobowiązania wynikające ze stosunku pracy wobec osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie (ok. 30 osób); tajemnice przedsiębiorstwa posiadające określoną wartość gospodarczą, a związane m.in. z produkcją specjalistycznych mebli, planowaniem względem działalności podmiotów konkurencyjnych na tym samym rynku, parametrów standardów produkcji, transportu i montażu mebli w sklepach i instytucjach, kwestii organizacyjnych, kwestią działań marketingowych związanych z utrzymaniem i pozyskiwaniem nowych klientów; księgi i dokumenty przedsiębiorstwa; baza danych klientów.

Wszystkie składniki przedsiębiorstwa, z wyjątkiem nieruchomości, zostaną przeniesione do spółki jawnej. Dotychczasowa działalność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy będzie kontynuowana przez spółkę jawną. Działalność ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT).

Wskazać należy, że zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. O tym czy doszło do wyodrębnienia przedsiębiorstwa decyduje pełen zakres aportowanego majątku, praw i zobowiązań, wyodrębnienie to musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości. Nie może ono obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, żeby można było uznać, że doszło do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

W przedmiotowej sprawie, w mającym być przedmiotem aportu przedsiębiorstwie, zachowane zostaną funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, a przekazana masa będzie mogła służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności.

Podkreślić w tym miejscu należy, że brak nieruchomości w przekazywanym majątku nie wpływa na funkcjonalne związki pomiędzy pozostałymi składnikami, które pozwalają na prowadzenie dotychczasowej działalności. Nieruchomość wykorzystywaną do prowadzenia działalności gospodarczej można bowiem uzyskać w formie odpłatnego posiadania zależnego (wynajem, dzierżawa, leasing).

Mając zatem na uwadze powołane przepisy stwierdzić należy, że wyłączenie z masy majątkowej przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, nieruchomości wykorzystywanej dla potrzeb prowadzenia działalności, która to nieruchomość następnie będzie przedmiotem umowy najmu spółki jawnej, do której Zainteresowany zamierza wnieść to przedsiębiorstwo nie pozbawia go - na dzień wniesienia aportem do spółki - cech przedsiębiorstwa. Oznacza to, że w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W rezultacie, czynność wniesienia aportem do spółki jawnej wszystkich elementów stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, z wyjątkiem nieruchomości, w sytuacji gdy zamiast własności nieruchomości zostanie zapewniona możliwość dalszego korzystania z niej na podstawie umowy najmu - nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy - jako czynność nie objęta zakresem przedmiotowym ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl