ILPP2/443-62/10-2/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-62/10-2/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010 r. (data wpływu 14 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi polegające na organizacji szkoleń:

* dla właścicieli firm i członków zarządów w zakresie zarządzania, w tym zarządzania organizacją zasobami ludzkimi, także tzw. zarządzania wiekiem,

* dla menadżerów sprzedaży w zakresie zarządzania, w tym zarządzania organizacją i tzw. zarządzania wiekiem, a także technik negocjacyjnych,

* dla pracowników działów sprzedaży, w tym dla przedstawicieli handlowych i sprzedawców w zakresie prowadzenia sprzedaży (techniki sprzedaży) i zarządzania organizacją.

Zakres szkolenia ma charakter ogólny i nie obejmuje szkolenia w zakresie sprzedaży określonego, konkretnego towaru czy też usługi. Usługa szkoleniowa, oprócz szkolenia w ww. zakresie, obejmuje również zapewnienie uczestnikom noclegów i wyżywienia. w ramach usługi szkoleniowej uczestnik otrzymuje także materiały szkoleniowe.

Adresatem szkoleń są właściciele firm i członkowie zarządów, a także pracownicy podmiotów gospodarczych, których działalność koordynuje Zainteresowany. Szkolenia realizowane będą przez Spółkę jako projekt finansowany w części środkami unijnymi, na podstawie umowy zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na zlecenie Wnioskodawcy, szkolenia prowadzić będzie wyspecjalizowana firma szkoleniowa.

Celem ustalenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej wskazanych wyżej usług Zainteresowany zwrócił się do Urzędu Statystycznego i uzyskał informację, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, uwzględniając treść § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów podatku od towarów i usług ww. usługi mieszczą się w grupowaniu 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

W tej sytuacji Spółka zamierza kwalifikować świadczone usługi jako usługi, o których mowa w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, tj. usługi objęte na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 uptu zwolnieniem od podatku od towarów i usług, co oznacza, że nie będzie ona korzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług na potrzeby świadczenia usług kwalifikowanych jako zwolnione od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca zamierzając zakwalifikować, na podstawie posiadanej opinii kwalifikacyjnej GUS, świadczone usługi jako usługi zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i w tej sytuacji nie odliczając podatku naliczonego związanego z towarami i usługami zakupionymi na potrzeby tych usług, postępował będzie prawidłowo.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 uptu, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. w poz. 7 tego załącznika wymienione są usługi klasyfikowane wg rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. jako usługi szkoleniowe (PKWiU 80). w opinii Zainteresowanego, oznaczenie ich prefiksem ex oznacza, że zwolnienie dotyczy całej grupy PKWiU 80. Dla celów podatku od towarów i usług wskazane rozporządzenie znajduje zastosowanie na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), zmienionego przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Uwzględniając powyższe, zważywszy na treść załączonej opinii kwalifikacyjnej GUS, Spółka uważa, iż będzie postępowała prawidłowo kwalifikując świadczone usługi jako zwolnione i nie odliczając podatku naliczonego od towarów i usług kupowanych na potrzeby świadczenia tych zwolnionych usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień od podatku. Zaliczanie określonej usługi do właściwego grupowania należy jednak do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że to właśnie on posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego sklasyfikowania wykonywanej usługi do odpowiedniego grupowania.

Nadmienia się, iż w oparciu o § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) - do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. w poz. 7 tego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80. Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy, symbol ex oznacza, że stawka podatku lub zwolnienie odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania. w związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawcę.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Zainteresowany zamierza świadczyć usługi polegające na organizacji szkoleń:

* dla właścicieli firm i członków zarządów w zakresie zarządzania, w tym zarządzania organizacją zasobami ludzkimi, także tzw. zarządzania wiekiem,

* dla menadżerów sprzedaży w zakresie zarządzania, w tym zarządzania organizacją i tzw. zarządzania wiekiem, a także technik negocjacyjnych,

* dla pracowników działów sprzedaży, w tym dla przedstawicieli handlowych i sprzedawców w zakresie prowadzenia sprzedaży (techniki sprzedaży) i zarządzania organizacją.

Zakres szkolenia ma charakter ogólny i nie obejmuje szkolenia w zakresie sprzedaży określonego, konkretnego towaru czy też usługi. Usługa szkoleniowa, oprócz szkolenia w ww. zakresie, obejmuje również zapewnienie uczestnikom noclegów i wyżywienia. w ramach usługi szkoleniowej uczestnik otrzymuje także materiały szkoleniowe.

Adresatem szkoleń są właściciele firm i członkowie zarządów, a także pracownicy podmiotów gospodarczych, których działalność koordynuje Zainteresowany. Szkolenia realizowane będą przez Spółkę jako projekt finansowany w części środkami unijnymi na podstawie umowy zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na zlecenie Wnioskodawcy, szkolenia prowadzić będzie wyspecjalizowana firma szkoleniowa.

Celem ustalenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej wskazanych wyżej usług Zainteresowany zwrócił się do Urzędu Statystycznego i uzyskał informację, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, uwzględniając treść § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów podatku od towarów i usług ww. usługi mieszczą się w grupowaniu 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

Do grupowania PKWiU ex 80 należy podkategoria PKWiU 80.42.20-00.00, obejmująca "usługi w zakresie pozostałych form kształcenia". Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy poz. 7 obejmującej usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług, dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług objętych grupowaniem PKWiU 80.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opis sprawy stwierdzić należy, iż usługa szkoleniowa świadczona przez Spółkę, mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji", korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymieniona w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

W art. 86 ust. 1 ustawy postanowiono, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli np. w przypadku ich wykorzystywania do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz opisane zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania, Wnioskodawca będzie postępował prawidłowo kwalifikując usługi o symbolu PKWiU 80.42.20-00.00, które zamierza świadczyć, jako usługi zwolnione od podatku i nie odliczając podatku naliczonego związanego z towarami i usługami zakupionymi na potrzeby tych usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania czynności wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). w związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o klasyfikację PKWiU wskazaną przez Zainteresowanego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl