ILPP2/443-615/08-4/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-615/08-4/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2008 r. (data wpływu 3 lipca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) o pełnomocnictwo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w każdym miesiącu dokonuje wielu operacji dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i otrzymuje miesięcznie kilkaset faktur, często z kilkudziesięcioma pozycjami na fakturze. Na podstawie otrzymanych faktur wystawiana jest zbiorcza faktura wewnętrzna z wyszczególnieniem wszystkich otrzymanych towarów, ilością i ich ceną jednostkową. Dane na fakturze stanowią powtórzenie danych ujętych na fakturach zakupu, po dokonaniu przeliczenia na złote, po kursie waluty z dnia powstania obowiązku podatkowego i wszystkie towary objęte są stawką podatku w wysokości 22%. W związku ze znacznym nakładem pracy, Wnioskodawca planuje zmienić sposób wystawiania faktury wewnętrznej i wystawiać faktury na podstawie wartości netto poszczególnych nabyć.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury wewnętrznej dotyczącej dostawy w danym miesiącu i podawania w jednej pozycji wartości otrzymanej faktury, oraz wyliczenia wartości podatku od wartości netto faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonane w tym okresie. Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad wystawiania faktur, nie zawierają wytycznych dotyczących faktur zbiorczych wystawianych zgodnie z art. 106 ww. ustawy, a przedstawiony poniżej sposób udokumentowania transakcji dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia zapewnia uzyskanie wszelkich danych niezbędnych dla określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania. Zbiorcza faktura wewnętrzna zawierać będzie m.in.:

* numer księgowania poszczególnych faktur od zagranicznych kontrahentów,

* numery faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,

* cenę jednostkową w walucie bez podatku, równą wartości netto poszczególnych faktur WNT,

* kursy walutowe po jakim zostały przeliczone faktury dokumentujące WNT,

* cenę jednostkową bez podatku w PLN,

* wartość towarów bez podatku w PLN,

* kwoty podatku należnego,

* wartości towarów wraz z podatkiem.

Zainteresowany uważa, że wystawianie faktur według przedstawionego wzoru nie stanowi naruszenia przepisów podatkowych i w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwota podatku należnego stanowi kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie ze zbiorczej faktury wewnętrznej wynikać będzie, jaka kwota odnosi się do poszczególnych nabyć towarów.

W opinii Spółki, rola faktur wewnętrznych polega na wykazaniu podatku należnego za dany okres rozliczeniowy oraz jednoczesnym wykazaniu podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Na mocy art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Stosownie do § 25 ust. 1 ww. rozporządzenia, przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku:

1.

czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, gdy brak jest konkretnego nabywcy towaru lub usługi, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności;

2.

dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Mocą § 25 ust. 2 cyt. rozporządzenia, faktury o których mowa w ust. 1, można wystawić w 1 egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

Jednocześnie, w myśl § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3.

dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;

4.

nazwę towaru lub usługi;

5.

jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;

6.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

7.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

8.

stawki podatku;

9.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

10.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

11.

wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;

12.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zmienić sposób wystawiania zbiorczych faktur wewnętrznych. Zainteresowany chciałby mieć możliwość wystawiania zbiorczej faktury wewnętrznej dotyczącej dostaw w danym miesiącu i podawania w jednej pozycji wartości otrzymanej faktury oraz wyliczenia wartości podatku od wartości netto faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zbiorcza faktura wewnętrzna, którą zamierza wystawiać Spółka zawierać będzie m.in.:

* numer księgowania poszczególnych faktur od zagranicznych kontrahentów,

* numery faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,

* cenę jednostkową w walucie bez podatku, równą wartości netto poszczególnych faktur WNT,

* kursy walutowe po jakim zostały przeliczone faktury dokumentujące WNT,

* cenę jednostkową bez podatku w PLN,

* wartość towarów bez podatku w PLN,

* kwoty podatku należnego,

* wartości towarów wraz z podatkiem.

Mając na uwadze przywołane regulacje stwierdzić należy, iż brak jest w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego do ustawy przesłanek zwalniających Zainteresowanego z obowiązku zamieszczania na fakturze wewnętrznej danych dotyczących: nazwy danego towaru, jego ilości i ceny jednostkowej towaru. Powyższe oznacza, że wystawiając zbiorczą fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, Wnioskodawca nie będzie mógł zastosować uproszczonej formy określenia danych na fakturze wewnętrznej, podając w jednej pozycji wartości otrzymanej faktury oraz wyliczonej wartości podatku od wartości netto faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów.

Podsumowując stwierdzić należy, iż Wnioskodawca jest obowiązany wystawiać zbiorcze faktury wewnętrzne w taki sposób, aby spełniały one wymogi określone w cytowanym rozporządzeniu Ministra Finansów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. Organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl