ILPP2/443-53/08-4/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-53/08-4/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2007 r. (data wpływu 16 stycznia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu 5 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych nabywanych w systemie VAT marża - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych nabywanych w systemie VAT marża.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza rozszerzyć swoją działalność o skup i sprzedaż oraz komis używanych telefonów komórkowych, poprzez własną sieć punktów zlokalizowanych na terytorium całego kraju. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. W ramach rozszerzenia działalności, podatnik będzie nabywał od czeskiego podatnika od wartości dodanej - spółki z o.o. (s.r.o.) używane telefony komórkowe, które ten skupuje na terenie Czech głównie od osób fizycznych. Tak zakupione telefony, Podatnik zamierza następnie oferować polskim klientom w prowadzonych przez niego punktach sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wskazana powyżej transakcja nabycia używanych telefonów komórkowych, stanowi dla polskiego podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w sytuacji, gdy kontrahent czeski korzysta z procedury "VAT marża" według czeskich regulacji.

2.

Czy do sprzedaży w Polsce, nabytych od kontrahenta czeskiego używanych telefonów, który opodatkował transakcję w systemie "VAT marża", można zastosować rozliczenie w systemie "VAT marża".

Zdaniem Wnioskodawcy.

Ad. 1. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez wewnątrzwspólotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Regulację tę stosuje się jeżeli nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, a dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów używanych, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Zdaniem Podatnika oznacza to, że jeżeli kontrahent czeski rozlicza w Czechach taką sprzedaż na rzecz polskiego podatnika w systemie "VAT marża", u polskiego przedsiębiorcy nie wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Ad. 2. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Powyższa regulacja, stosownie do ust. 10 wskazanego powyżej art. 120 ustawy o podatku VAT, dotyczy m.in. dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:

1.

osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem w trybie art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2.

podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3.

podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana marżą;

4.

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów, była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom z art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5.

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W opinii Podatnika, w myśl powyższych regulacji, w przypadku nabycia używanych telefonów od czeskiego kontrahenta, który taką transakcję rozlicza na terytorium Republiki Czeskiej w systemie "VAT marża", polski podatnik na podstawie art. 120 ust. 10 pkt 5 ww. ustawy, ma prawo do sprzedaży tak nabytych towarów w systemie "VAT marża". Warunkiem zastosowania tej formy rozliczania VAT przez polskiego Podatnika, będzie posiadanie przez niego dokumentu bezsprzecznie potwierdzającego nabycie towarów na tych zasadach, np. czeską fakturę VAT - marża.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Stosownie do art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 4 wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach. Jak wynika z powyższych przepisów, w sytuacji, gdy czynny podatnik VAT dokona nabycia używanego telefonu komórkowego od kontrahenta z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który w swoim kraju rozliczył od tej transakcji podatek od wartości dodanej w systemie marży, nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a nabywca nie ma obowiązku opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające m.in. na dostawie towarów używanych, nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Na potrzeby stosowania art. 120 przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie (art. 120 ust. 1 pkt 4). Zastosowanie szczególnej procedury rozliczenia podatku VAT w systemie marży możliwe jest w ściśle określonych w ustawie przypadkach. Przepis art. 120 ust. 10 ustawy określa, że ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył między innymi od podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Reasumując, Spółka może przyjąć marżę za podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy dostawie na terytorium kraju telefonów używanych, nabytych uprzednio w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej od podatnika podatku od wartości dodanej, który rozliczył daną transakcję na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl