ILPP2/443-515/09-2/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-515/09-2/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 21 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Mając na względzie zapewnienie środków na rozwój oraz prowadzenie działalności Wnioskodawcy (dalej Spółka), powstała konieczność dokapitalizowania Spółki w drodze podwyższenia kapitałów własnych. Wkłady wnoszone przez nowego udziałowca będą miały charakter niepieniężny. W celu pokrycia podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, podmiot obejmujący nowe udziały (dalej: "Nowy Udziałowiec") wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci środków trwałych. Przedmiotem wkładu będą budynki i budowle wraz z gruntami oraz prawem wieczystego użytkowania gruntów. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 27e ustawy o VAT. W zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego, Nowy Udziałowiec obejmie udziały w Spółce, o określonej wartości nominalnej (równej kwocie, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki). Wnioskodawca nie wyklucza, iż z uzasadnionych przyczyn o charakterze ekonomiczno-prawnym, na kapitał zakładowy Spółki może być przelana tylko część wartości wkładu, natomiast pozostała część może zasilić kapitał zapasowy (tj. rozpoznane zostanie agio). W takiej sytuacji wartość wkładu niepieniężnego przewyższy nominalną wartość udziałów otrzymanych przez Nowego Udziałowca.

Podwyższenie kapitału zakładowego, powodujące zmiany w umowie Spółki, zostanie przeprowadzone zgodnie z trybem przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Nastąpi ono zatem na podstawie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i prawdopodobnej zmianie umowy Spółki (jeżeli wystąpi taka konieczność). Ponadto, Nowy Udziałowiec złoży oświadczenie o przystąpieniu do Spółki oraz objęciu udziałów o oznaczonej wartości nominalnej. Następnie Wnioskodawca i Nowy Udziałowiec zawrą umowę o przeniesieniu prawa własności środków trwałych będących przedmiotem wkładu niepieniężnego. Uchwała, oświadczenie i umowa dokonane zostaną przy zachowaniu wymaganej prawem formy czynności. Po przeprowadzeniu wskazanych czynności, zarząd Spółki zgłosi podwyższenie kapitału zakładowego do sądu rejestrowego.

Przedmiotem wniosku są wyłącznie nieruchomości, których dostawa nie kwalifikuje się na zwolnienie od podatku VAT, bądź też nieruchomości, których dostawa na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT mogłaby korzystać ze zwolnienia z VAT, jednakże w stosunku, do których zarówno Spółka, jak i Nowy Udziałowiec złożą zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. Nowy udziałowiec w celu udokumentowania wkładu niepieniężnego wystawi fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT od przedmiotu wkładu. Zarówno Spółka, jak i Nowy Udziałowiec są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktury dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki stanowi odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą o VAT". Tym samym Spółka uprawniona jest do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Nowego Udziałowca i wykazanego na fakturze dokumentującej ten wkład, o ile przedmiot wkładu będzie wykorzystany do działalności opodatkowanej Spółki.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem dostawy towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zważywszy, iż bezpośrednim skutkiem dokonania wkładu niepieniężnego jest przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu na Spółkę (zyskuje ona w tym wypadku faktyczne władztwo nad przedmiotem wkładu), wniesienie wkładu spełnia definicję dostawy towarów. Ponadto, nie powinno również budzić wątpliwości, iż dostawa towarów w formie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej ma charakter odpłatny, gdyż w tym wypadku Nowy Udziałowiec otrzymuje w zamian udziały o określonej wartości nominalnej. Istnieje zatem związek pomiędzy dokonaniem dostawy a otrzymaniem wynagrodzenia w postaci udziałów, gdzie Nowy Udziałowiec otrzymuje udziały jako skutek przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu na Spółkę. Tym samym, istnieje możliwość zidentyfikowania bezpośredniego związku o charakterze przyczynowym pomiędzy otrzymaną zapłatą przez Nowego Udziałowca a wykonanym świadczeniem. Otrzymana zapłata jest konsekwencją wykonania świadczenia w postaci przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej spełnia zatem definicję odpłatnej dostawy towarów, zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w piśmie Ministra Finansów z dnia 27 marca 2007 r., skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych (PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789), jak i w interpretacjach indywidualnych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 stycznia 2009 r., nr IPPP1/443-1864/08-4/SM).

W świetle powyższego, Nowy Udziałowiec jest obowiązany, z tytułu odpłatnej dostawy towarów, za którą otrzymuje wynagrodzenie (w postaci udziałów Spółki), do wystawienia faktury VAT stwierdzającej dokonanie transakcji, zgodnie z art. 106 ustawy o VAT. W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W zakresie zaś, w jakim rozważana jest kwestia związana z prawem do odliczenia przez Spółkę podatku naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Nowego Udziałowca, należy wskazać, iż Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, stwierdzić należy, iż Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanego na fakturze dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego, w zakresie, w jakim towary stanowiące przedmiot wkładu niepieniężnego będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT. Ze względu więc na fakt, iż wniesienie wkładu niepieniężnego powinno być udokumentowane przez Nowego Udziałowca fakturą VAT i opodatkowane podatkiem VAT według właściwej stawki, Spółka powinna mieć prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tej faktury, pod warunkiem, iż przedmiot wkładu będzie wykorzystany do czynności opodatkowanych VAT.

Zdaniem Spółki, w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie zaistnieje żadna z przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT, uniemożliwiających odliczenie podatku VAT z przedmiotowej faktury. W szczególności nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, gdyż jak zostało to wykazane wyżej, wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych powinno być traktowane jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisanym zdarzeniu przyszłym, które nie zostały objęte pytaniem oraz własnym stanowiskiem w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności sprawy objęcia udziałów w Spółce przez Nowego Udziałowca, o określonej wartości nominalnej (równej kwocie, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego - w dniu 8 lipca 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP2/443-515/09-3/MN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl