ILPP2/443-509/12-4/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-509/12-4/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 17 maja 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.), w którym doprecyzowano opis sprawy, a także uiszczono brakującą opłatę za wydanie interpretacji indywidualnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a sprzedaż towarów i usług dokonywana przez Spółkę jest opodatkowana tym podatkiem.

Spółka zakupuje towary: wodę mineralną, soki, kawę, herbatę, mleko, cukier, cytryny, zwane dalej środkami spożywczymi, które wykorzystywane są na potrzeby zatrudnionych pracowników (zarówno przy okazji spotkań służbowych jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych) oraz w ramach poczęstunku dla odwiedzających przedsiębiorstwo kontrahentów.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż według Spółki przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) nakładają na Spółkę obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie środków spożywczych, o których mowa we wniosku. Zgodnie z rozmową telefoniczną przeprowadzoną dnia 23 lipca 2012 r. ze specjalistą BHP zatrudnionym w Państwowej Inspekcji Pracy w X, Spółka została poinformowana, że pracodawca zgodnie z § 112 wspomnianego rozporządzenia ma obowiązek dostarczenia pracownikom, niezależnie od temperatury panującej w miejscu pracy, wody lub innych napojów. W tym obowiązku jest więc zawarta pewna dowolność dla pracodawcy co do wyboru dostarczanych napojów - może to być woda ale może być każdy inny wybrany przez pracodawcę napój. Spółka dostarcza więc wodę, inne napoje oraz składniki służące do sporządzania innych napojów pracownikom w ramach nałożonego przez przepisy prawa pracy obowiązku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakup wymienionych środków spożywczych mieści się w zakresie obowiązku nałożonego na Spółkę przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w związku z czym Spółka ma prawo odliczyć podatek VAT przy zakupie ww. środków spożywczych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakup przez Spółkę wymienionych środków spożywczych jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Zgodnie z treścią § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650), pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody inne napoje. Natomiast ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinna być dostosowana do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Rozporządzenie nie określa definicji "innych napojów" dlatego istnieje pewna uznaniowość ze strony pracodawcy w tym zakresie. Pracodawca może dostarczać wodę lub jakikolwiek inny rodzaj napoju, w tym według Spółki, składniki do jego sporządzenia. Ponieważ pracodawca dostarczając środki spożywcze spełnia swój obowiązek, a jednocześnie towary są związane z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w momencie ich zakupu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

W art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy wskazano, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...).

Zatem, stosownie do cyt. art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a sprzedaż towarów i usług dokonywana przez Spółkę jest opodatkowana tym podatkiem.

Spółka zakupuje towary: wodę mineralną, soki, kawę, herbatę, mleko, cukier, cytryny, zwane dalej środkami spożywczymi, które wykorzystywane są na potrzeby zatrudnionych pracowników (zarówno przy okazji spotkań służbowych jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych) oraz w ramach poczęstunku dla odwiedzających przedsiębiorstwo kontrahentów. Ponadto wskazano, iż przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) nakładają na Spółkę obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie ww. środków spożywczych. Zgodnie z § 112 wspomnianego rozporządzenia pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom, niezależnie od temperatury panującej w miejscu pracy, wody lub innych napojów. W tym obowiązku jest więc zawarta pewna dowolność dla pracodawcy co do wyboru dostarczanych napojów - może to być woda ale może być każdy inny wybrany przez pracodawcę napój. Spółka dostarcza więc wodę, inne napoje oraz składniki służące do sporządzania innych napojów pracownikom w ramach nałożonego przez przepisy prawa pracy obowiązku.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie ww. środków spożywczych.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie ww. warunek uprawniający do odliczenia jest spełniony, gdyż nabywane przez Wnioskodawcę środki spożywcze wykorzystywane na potrzeby zatrudnionych pracowników (zarówno przy okazji spotkań służbowych jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych - dostarczane pracownikom w ramach obowiązku nałożonego przepisami prawa pracy) mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (sprzedaż towarów i usług). Zatem, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych środków spożywczych.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Informuje się, iż w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania środków spożywczych na rzecz pracowników i kontrahentów została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl