ILPP2/443-49/12-4/SJ - Stawka VAT na usługi odczytywania wodomierzy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-49/12-4/SJ Stawka VAT na usługi odczytywania wodomierzy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2011 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 kwietnia 2012 r. (data wpływu 5 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi odczytu wodomierzy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi odczytu wodomierzy. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 5 kwietnia 2012 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowej w zakresie dokonywania odczytów wodomierzy.

W uzupełnieniu Zainteresowany wskazał, iż:

* zasadniczo usługa będzie świadczona w imieniu własnym jako przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą. Usługa wykonywana będzie na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych lub przedsiębiorstw wodociągowych. Możliwe jest również zawarcie umowy, na podstawie której usługi odczytu wodomierzy dokonywane będą w imieniu ww. podmiotów,

* czynności jakie będzie wykonywał Zainteresowany polegać będą na dokonywaniu fizycznego odczytu wodomierzy, spisywania dokonywanych odczytów i zależnie od dostępu do wodomierzy (w lokalu lub poza lokalem) odczyt będzie dokumentowany pokwitowaniem dokonywanym przez osoby, u których pomiar był wykonywany. Rozliczenia ze zleceniodawcą dokonywane będą w oparciu o miesięczne zestawienie, a wynagrodzenie będzie zależne od liczby dokonanych odczytów. Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie faktury wystawionej przez podatnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku VAT objęte są usługi odczytywania wodomierzy w pomieszczeniach mieszkalnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści Załącznika nr 3 do Ustawy VAT - poz. 141 usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych, wskazane w PKWiU jako 36.00.30.0, podlegają stawce VAT w wysokości 7%.

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. zgodnie z art. 146a pkt 2 niniejszej Ustawy VAT, stawka wynosi 8%.

Zważywszy, że usługi odczytu wodomierzy niewątpliwie stanowią usługę związaną z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych, to zdaniem Zainteresowanego, prawidłowa stawka VAT za powyższe usługi w okresie do dnia 31 grudnia 2012 r. winna wynosić 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia w wielu wypadkach odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosowanie jednak do treści art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Pod pozycją 140 załącznika nr 3 do ustawy, będącego wykazem towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 8%, stosownie do art. 146a pkt 2), wskazano sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 36.00.20.0 - Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych.

Natomiast pod pozycją 141 tego załącznika, wymienione zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 36.00.30.0 - Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowej w zakresie dokonywania odczytów wodomierzy - będzie dokonywał odczytu wodomierzy w pomieszczeniach mieszkalnych. Jak wskazał Zainteresowany, zasadniczo usługa będzie świadczona w imieniu własnym jako przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą. Usługa wykonywana będzie na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych lub przedsiębiorstw wodociągowych. Możliwe jest również zawarcie umowy, na podstawie której usługi odczytu wodomierzy dokonywane będą w imieniu ww. podmiotów. Czynności jakie będzie wykonywał Zainteresowany polegać będą na dokonywaniu fizycznego odczytu wodomierzy, spisywania dokonywanych odczytów i zależnie od dostępu do wodomierzy (w lokalu lub poza lokalem) odczyt będzie dokumentowany pokwitowaniem dokonywanym przez osoby, u których pomiar był wykonywany. Rozliczenie ze zleceniodawcą dokonywane będą w oparciu o miesięczne zestawienie, a wynagrodzenie będzie zależne od liczby dokonywanych odczytów i płatne będzie na podstawie wystawionej faktury wystawionej przez Wnioskodawcę. Zdaniem Zainteresowanego, usługa odczytu wodomierzy stanowi usługę związaną z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych, sklasyfikowaną w PKWiU jako 36.00.30.0.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić, jaką należy zastosować stawkę podatku VAT, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji usługi wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jednocześnie należy wskazać, iż to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem wykonywanych czynności.

Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. producent, bądź usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu, czy usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania lub przeznaczenia wyrobu, bądź zakresu świadczonych usług.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że pod pozycją 141 załącznika nr 3 do ustawy, wymienione zostały "Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych", sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 36.00.30.0, które opodatkowane są preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%. A zatem, jeżeli usługi odczytu wodomierzy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 36.00.30.0, jako usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych, to ich świadczenie opodatkowane jest stawką podatku w wysokości 8%. Jednocześnie wskazać należy, iż bez znaczenia pozostaje fakt, w jakich lokalach, budynkach itp. przedmiotowa usługa jest świadczona, bowiem dla określenia prawidłowej stawki podatku VAT przesądzająca jest w tej sytuacji klasyfikacja statystyczna wykonywanej usługi.

Reasumując, mając na względzie powołane przepisy prawa podatkowego oraz opis sprawy stwierdzić należy, że jeżeli usługa odczytu wodomierzy, sklasyfikowana jest jako "Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych" pod symbolem PKWiU 36.00.30.0, to podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy jako usługa wymieniona pod poz. 141 załącznika nr 3 do ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla podmiotów na rzecz których Wnioskodawca będzie świadczył przedmiotowe usługi.

Ponadto podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania usług wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono wyłącznie w oparciu o klasyfikację PKWiU wskazaną przez Zainteresowanego.

Należy także zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 ww. ustawy, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl