ILPP2/443-456/08-2/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-456/08-2/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu 19 maj 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania kursu wymiany walut przy wystawianiu faktur - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego od towarów i usług w zakresie stosowania kursu wymiany walut przy wystawianiu faktur.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma prowadzona przez Wnioskodawczynię dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów. Faktury dla odbiorców wystawiane są najczęściej w godzinach porannych, przed ogłoszeniem przez NBP bieżącego średniego kursu waluty z dnia wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy firma może stosować do przeliczenia kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, czyli kurs z poprzedniego dnia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji kiedy do wystawianych faktur w godzinach porannych, w danym dniu nie został jeszcze ogłoszony bieżący kurs wymiany przez NBP, można stosować kurs wyliczony i ogłoszony z poprzedniego dnia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Z sytuacji opisanej we wniosku wynika, iż firma prowadzona przez Zainteresowaną, dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów. Faktury dla odbiorców wystawiane są najczęściej w godzinach porannych, przed ogłoszeniem przez NBP bieżącego średniego kursu waluty z dnia wystawienia faktury.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, o czym stanowi § 37 ust. 2 rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że dla określenia dnia, z którego należy przyjąć kurs waluty obcej, istotnym jest ustalenie, czy faktura zawierająca kwoty wyrażone w walucie obcej, została wystawiona w terminie przewidzianym przepisami prawa czy też nie.

Kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Reasumując, w przypadku, gdy Zainteresowana dokonuje przeliczenia waluty obcej w momencie wystawienia faktury, czyli przed ogłoszeniem przez NBP bieżącego średniego kursu waluty, do przeliczenia stosuje kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, zgodnie z § 37 ust. 2 rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl