ILPP2/443-451/09-2/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-451/09-2/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Marty R, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 85.2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 85.2.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni z dniem 1 stycznia 2009 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest OPIEKA DZIENNA NAD DZIEĆMI. Ten rodzaj działalności, w obecnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2007 r., jest sklasyfikowany w ramach grupowania 88.91.Z. i obejmuje m.in. pozostałą opiekę dzienną nad dziećmi, włączając dzieci niepełnosprawne. Rozpoczynając działalność, Zainteresowana zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny. Według uzyskanych ustnie informacji, jej działalność jest zwolniona od podatku od towarów i usług, albowiem w załączniku nr 4 pod poz. 9 do ustawy o podatku od towarów i usług, obejmującym wykaz usług zwolnionych od podatku, znajduje się pozycja: "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Pozycja ta w ramach poprzednio obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2004 r. sklasyfikowana była w ramach grupowania 85.3. Przywołana ustawa posługuje się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2004 r. Istnieje zatem potrzeba powiązania kodów PKD z 2004 r. z kodami PKD z 2007 r. Główny Urząd Statystyczny na swoich stronach internetowych wskazuje, że prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność w ramach grupowania PKD z 2007 r. 88.91.Z, odpowiada grupowaniu PKD z 2004 r. 85.32.A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zainteresowana słusznie przyjęła, iż wobec konieczności powiązania kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2004 r. z kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2007 r., prowadzona przez nią działalność w postaci OPIEKI DZIENNEJ NAD DZIEĆMI, opisana kodem 88.91.Z, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawczyni, prowadzona przez nią działalność w postaci OPIEKI DZIENNEJ NAD DZIEĆMI, opisana kodem PKD 88.91.Z, jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Według Zainteresowanej, jest to działalność zgodna z zapisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4, poz. 9 (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), wskazującym, jako rodzaj usług zwolnionych od podatku: "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)", co potwierdza prezentowany przez Główny Urząd Statystyczny klucz powiązań między PKD z 2004 r. a PKD z 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Artykuł 8 ust. 3 ustawy stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Na mocy § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2009 r.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod poz. 9 zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU ex 85, tj. usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania. Należy zauważyć, że w pkt 4 wyłączono ze zwolnienia od podatku wyłącznie usługi weterynaryjne.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawczynię.

Z opisu sprawy wynika, iż Zainteresowana, jako podatnik VAT czynny, prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest Opieka Dzienna Nad Dziećmi. Przedmiotowa działalność, zdaniem Wnioskodawczyni, mieści się w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Wobec powyższego należy stwierdzić, że prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność w postaci OPIEKI DZIENNEJ NAD DZIEĆMI, o ile zawiera się w grupowaniu PKWiU ex 85 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)", korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymieniona w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.

Tut. Organ informuje, iż Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik.

W związku z powyższym, tut. Organ odniósł się wyłącznie do klasyfikacji przyporządkowanej do odpowiedniej pozycji załącznika do ustawy wskazanej przez Zainteresowaną we wniosku.

Dodatkowo, tut. Organ zwraca uwagę, iż przedstawiona przez Wnioskodawczynię klasyfikacja PKD, zgodna z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2004 r. Nr 33, poz. 289 z późn. zm.) oraz jej powiązanie z klasyfikacją wskazaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2007 r. Nr 251, poz. 1885 z późn. zm.), nie ma zastosowania dla celów podatku od towarów i usług. Bowiem do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Wobec powyższego tut. Organ w wydanej interpretacji indywidualnej nie odniósł się do podanej przez Zainteresowaną klasyfikacji PKD, oraz sposobu powiązania kodów klasyfikacji działalności w oparciu o oba ww. rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl