ILPP2/443-418/08-4/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-418/08-4/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2008 r. (data wpływu 9 maja 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2008 r. (data wpływu 9 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług agencyjnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług agencyjnych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 czerwca 2008 r. (data wpływu 9 czerwca 2008 r.) o doprecyzowanie opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zawarł w dniu 19 marca 2008 r. w Berlinie umowę agencyjną z polską spółką, dotyczącą stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów handlowych za pośrednictwem agenta, m.in.: wyszukiwanie sprzedawców danego towaru, wstępne ustalanie ceny, terminu i sposobu zapłaty, zabezpieczenia realizacji umowy, ilości, miejsca i harmonogramu dostaw towaru. W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Zainteresowany poinformował tut. Organ, że przedmiotowy towar będzie przemieszczany z terytorium Hiszpanii na terytorium Rosji, nabywca usługi posiada i poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, agent pośredniczący w tej usłudze wystawi fakturę jako Sp. z o.o. PL, a Wnioskodawca wystąpił z przedmiotowym wnioskiem, ponieważ chce mieć pewność, iż faktura otrzymana od agenta będzie zawierała poprawną stawkę podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy poprawne będzie wystawienie przez agenta faktury ze stawką niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu wynagrodzenia z umowy agencyjnej dotyczącej towaru zakupionego w Portugalii, którego miejscem dostawy towaru będzie Rosja.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl przepisu art. 28 ust. 5 pkt 2c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) "W przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów". Spółka zawarła za pośrednictwem agenta umowę na zakup towaru handlowego z kontrahentem z Portugalii, którego miejscem dokonania dostawy towaru będzie Rosja. Towar nie przekroczy granic Polski. Zainteresowany otrzyma od agenta fakturę z tyt. Usługa agencyjna z dnia 19 marca 2008 r. ze stawką niepodlegającą opodatkowaniu. Wnioskodawca uważa, że faktura zostanie poprawnie wystawiona przez agenta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Miejsce świadczenia to nic innego jak miejsce opodatkowania danej czynności. Zatem jego określenie ma istotne znaczenie dla prawidłowego ustalenia państwa, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu danej czynności opodatkowanej podatkiem VAT.

Miejsce opodatkowania (świadczenia) dostawy określone jest w ustawie o podatku od towarów i usług w zależności od rodzaju realizowanej dostawy w art. 22.

Określono pięć rodzajów dostaw i miejsca ich opodatkowania:

1.

dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią (art. 22 ust. 1 pkt 1),

2.

dostawę towarów niewysyłanych ani nietransportowanych, czyli niezmieniających położenia w związku z transakcją (art. 22 ust. 1 pkt 3),

3.

dostawę towarów instalowanych lub montowanych, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez podatnika dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz (art. 22 ust. 1 pkt 2),

4.

dostawę towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie części transportu pasażerów wykonywanej na terytorium Wspólnoty (art. 22 ust. 1 pkt 4),

5.

sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju (art. 23) i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju (art. 24).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż towary są bezpośrednio transportowane z Portugalii do Rosji.

W związku z powyższym zastosowanie znajdzie tu art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym, miejscem dostawy towarów, w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia transportu lub wysyłki towarów do nabywcy.

Zatem, miejscem dostawy towarów będzie Portugalia.

Z przedmiotowego wniosku, wynika również, iż Wnioskodawca zawarł umowę agencyjną z polską sp. z o.o., dotyczącą stałego pośrednictwa przy zawieraniu umów handlowych za pośrednictwem agenta, polegającą m.in.: na wyszukiwaniu sprzedawców danego towaru, wstępnym ustalaniu: cen, terminów i sposobów zapłaty, zabezpieczaniu realizacji umów, ilości, miejsca i harmonogramu dostaw towarów.

Kluczowym zatem dla niniejszej sprawy jest również rozstrzygnięcie, gdzie będzie miejsce świadczenia usług pośrednictwa przy dostawie towarów.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Ustawodawca przewidział jednak szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia dla usług pośrednictwa.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 6.

Z powyższego zastrzeżenia wynika, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Wobec powyższego miejscem świadczenia usług pośrednictwa przy dostawie towarów będzie miejsce dokonania dostawy towarów, czyli Portugalia.

Jednak mając na uwadze zastrzeżenie zawarte w ust. 6 do art. 28, należy stwierdzić, że w przypadku gdy nabywca usługi w tym wypadku Wnioskodawca poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, miejsce opodatkowania przedmiotowej usługi zostanie przeniesione na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, w przedmiotowej sprawie terytorium kraju.

W związku z powyższym Zainteresowany powinien otrzymać od świadczącego usługę pośrednictwa przy dostawie towarów, fakturę VAT ze stawką podatku obowiązującą dla przedmiotowej usługi na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl