ILPP2/443-406/09-2/MN - Zwolnienie od podatku dla usług wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 14 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-406/09-2/MN Zwolnienie od podatku dla usług wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2009 r. (data wpływu 27 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma zamiar podjąć, jako osoba fizyczna bądź jako wspólnik spółki cywilnej, działalność zaklasyfikowaną jako:

*

usługi związane z szacowaniem ryzyka i szacowaniem poniesionych strat, PKWiU 66.21 października 0 (ex PKWiU 67.20.Z, działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi),

*

pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych, PKWiU 71.20.19.0 (ex PKWiU 74.30.Z, badania i analizy techniczne),

*

pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, PKWiU 70.22.30.0 (ex 74.14.A, doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania).

W ramach projektowanej działalności gospodarczej, wykonywane będą między innymi usługi w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeniowych. Usługi te związane będą z czynnościami pomocniczymi w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych, które sklasyfikowane były wcześniej w PKWiU 67.20, a polegają na oględzinach uszkodzonego mienia i określaniu wielkości roszczeń, czyli szacowaniu poniesionych strat, weryfikacji wysokości zgłoszonych roszczeń oraz czynności związanych z weryfikacją okoliczności powstałych zdarzeń. Informacje z przeprowadzonych czynności będą przedstawiane towarzystwu ubezpieczeniowemu w postaci oceny technicznej z dokumentacją fotograficzną, zawierającej zakres uszkodzeń mienia, określenie wysokości roszczeń poprzez wykonanie kalkulacji kosztów napraw pojazdów, określenie wartości pozostałości w przypadku tzw. szkód całkowitych, bądź też opinii o powstałym zdarzeniu związanym z kolizją lub wypadkiem.

Powyższe usługi wykonywane będą nie tylko na podstawie bezpośrednich zleceń z zakładu ubezpieczeń, ale również na postawie zleceń podmiotów niebędących zakładami ubezpieczeń, lecz będących zleceniobiorcami działającymi w imieniu i na rzecz tych zakładów. W rozumieniu art. 738 Kodeksu cywilnego, Zainteresowany będzie zatem występował jako zastępca zleceniobiorcy towarzystwa ubezpieczeniowego.

W związku ze świadczeniem przedmiotowych usług, Wnioskodawcy będzie udzielane pełnomocnictwo bądź też zlecenie do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń bezpośrednio przez ten zakład lub, jako pełnomocnictwo substytucyjne w trybie art. 106 Kodeksu cywilnego, przez zleceniobiorcę zakładu ubezpieczeń. W każdym przypadku jest to zawsze umocowanie do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka stawka podatku od towarów i usług obowiązuje przy świadczeniu usług wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń...

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie wyżej wymienionych usług w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń (niezależnie od tego, czy zlecenie będzie pochodzić bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń, czy też świadczenie usług będzie podzlecane przez zleceniobiorcę ubezpieczyciela) zwolnione jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast świadczenie usług to - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku, w pozycji 3 wymieniono usługi sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67) - Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przepisu tego wynika, że co do zasady usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych są wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jednakże to wyłączenie nie dotyczy usług świadczonych w tym zakresie przez same zakłady ubezpieczeniowe (w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej) oraz podmioty działające w imieniu i na rzecz tych zakładów.

Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, iż w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonywać będzie między innymi usługi w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeniowych. Usługi te związane będą z czynnościami pomocniczymi w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych, które sklasyfikowane zostały przez Wnioskodawcę w grupowaniu PKWiU 67.20, a polegają na oględzinach uszkodzonego mienia i określaniu wielkości roszczeń, czyli szacowaniu poniesionych strat, weryfikacji wysokości zgłoszonych roszczeń oraz czynności związanych z weryfikacją okoliczności powstałych zdarzeń. Powyższe usługi wykonywane będą nie tylko na podstawie bezpośrednich zleceń z zakładu ubezpieczeń, ale również na postawie zleceń podmiotów niebędących zakładami ubezpieczeń, lecz będących zleceniobiorcą działającym w imieniu i na rzecz tych zakładów. Zainteresowany wskazał, iż w każdym przypadku będzie to umocowanie do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Na mocy art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.) zakład ubezpieczeń może zlecać wykonanie czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1-6 oraz ust. 5, innym podmiotom. Czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1-6 oraz ust. 5, wykonywane przez te podmioty są traktowane jak czynności ubezpieczeniowe, w zakresie w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), w art. 106 dopuszcza możliwość ustanowienia przez pełnomocnika dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Zatem, pełnomocnictwo substytucyjne udzielone w trybie art. 106 Kodeksu cywilnego przez zleceniobiorcę zakładu ubezpieczeń, uprawnia do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń - o ile zleceniobiorca posiada umocowanie od zakładu ubezpieczeń do udzielania dalszych pełnomocnictw.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że zastosowanie stawki podatku od towarów i usług, bądź zwolnienia od tego podatku dla opisanych we wniosku usług, uzależnione jest od ich klasyfikacji statystycznej. Tym samym, usługi wykonywane przez Wnioskodawcę mieszczące się w grupowaniu PKWiU sekcja J (65-67) "Usługi pośrednictwa finansowego", wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń bądź na rzecz podmiotów działających w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń posiadających umocowanie od zakładu ubezpieczeń do udzielania dalszych pełnomocnictw, będą zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podkreślić należy ponadto, że o wystąpieniu kryterium, na podstawie którego można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług wymienionych we wniosku (tj. o tym, czy są one świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń) nie decyduje organ podatkowy. Wiedzę w tym zakresie winien posiadać wykonawca usług opierając się na zawartych umowach i posiadanych pełnomocnictwach.

Jednocześnie należy zauważyć, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji przedmiotowych usług, a obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania ich do właściwego grupowania statystycznego spoczywa na Zainteresowanym. W związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane w stanie faktycznym grupowanie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii dotyczącej sposobu dokumentowania faktu działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń w przypadku działania jako zastępca zleceniobiorcy w rozumieniu art. 738 Kodeksu cywilnego - w dniu 14 maja 2009 r. wydane zostało odrębne postanowienie Nr ILPP2/443-406/09-3/MN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl