ILPP2/443-402/14-2/AKr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-402/14-2/AKr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z 24 marca 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem do SKA prawa majątkowego (ekspektatywy wierzytelności) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem do SKA prawa majątkowego (ekspektatywy wierzytelności).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, polskim rezydentem podatkowym oraz nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca posiada prawo majątkowe (ekspektatywę wierzytelności) należące do prywatnego majątku Wnioskodawcy. Zarówno ekspektatywa wierzytelności, jak i przyszła wierzytelność wynikająca z tej ekspektatywy nie są związane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca planuje wnieść to prawo majątkowe aportem do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA") w zamian za objęcie akcji tej spółki. Strony omawianej czynności nie zawarły innego stosunku prawnego i nie ustaliły dodatkowego wynagrodzenia, czy płatności w związku z dokonaniem tej czynności. Ponadto, rok obrotowy SKA rozpoczął się w dniu 1 października 2013 r., a zakończy się w dniu 30 września 2014 r. Wniesienie aportem wyżej wskazanego prawa majątkowego do SKA nastąpi przed dniem 30 września 2014 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy czynność wniesienia aportem do SKA prawa majątkowego (ekspektatywy wierzytelności) w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli tak to w jaki sposób Wnioskodawca powinien ustalić wartość podstawy opodatkowania, w szczególności czy podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa ekspektatywy, wartość rynkowa otrzymanych w zamian za aport akcji czy też wartość nominalna otrzymanych w zamian za aport akcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportem do SKA wskazanego w zdarzeniu przyszłym prawa majątkowego (ekspektatywy wierzytelności) nie podlega opodatkowaniu podatkiem towarów i usług. Tym samym w analizowanej sytuacji nie wystąpi konieczność ustalania wartości podstawy opodatkowanie podatkiem VAT tej czynności.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.:, Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej. "ustawa o VAT"), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej. "VAT") podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Poprzez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT należy rozumieć, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez odpłatne świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Wnioskodawca wskazał, iż nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, czy też odpłatne świadczenie usług, w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega bowiem tylko taka dostawa towarów lub świadczenie usług, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do wniesienia aportem do SKA prawa majątkowego, jakim jest ekspektatywa wierzytelności, nie działa on w charakterze podatnika VAT. Wnioskodawca nie prowadzi bowiem zarejestrowanej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna oraz nie wykonuje on samodzielnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Posiadane przez Wnioskodawcę prawo majątkowe należy do jego prywatnego majątku. W opinii Wnioskodawcy, brak jest podstaw by uznać, iż wniesienie aportem do SKA ekspektatywy wierzytelności, stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, gdyż czynność ta nie wykracza poza zarząd majątkiem prywatnym. Ponadto, nie sposób przypisać omawianej czynności jakiekolwiek cechy działalności gospodarczej wymienionej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

W związku z tym, czynność wniesienia aportem do SKA wskazanego w zdarzeniu przyszłym prawa majątkowego, zdaniem Wnioskodawcy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wskazane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje potwierdzenie w wydanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 25 września 2009 r. (sygn. ILPP2/443-966/09-2/MN) stwierdził, że "nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności".

Czynność wniesienia aportem do SKA wskazanego w zdarzeniu przyszłym prawa majątkowego będzie miała dla Wnioskodawcy właśnie charakter jednorazowej, okazjonalnej i niepowtarzalnej transakcji.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowym przypadku nie wystąpi czynność, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie zaistnieje potrzeba ustalania wartości podstawy opodatkowania tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

W przypadku czynności wniesienia aportu do spółki wnoszący aport otrzymuje określone prawa związane z uczestnictwem w spółce obejmującej aport, w szczególności prawo do udziału w zysku. W świetle powyższego stwierdzić należy, że aport co do zasady stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu.

Czynność wniesienia aportu (w zależności od jego przedmiotu) może zatem spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w myśl art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle art. 8 (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy lub usługę w rozumieniu art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie zawsze wniesienie aportu rzeczowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Wnoszenie aportów nie stanowi takiej czynności przede wszystkim wówczas, gdy są one wnoszone przez podmioty niebędące podatnikami VAT lub przez podmioty będące, co prawda takimi podatnikami, lecz niedziałające jako podatnicy w odniesieniu do tej czynności.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, polskim rezydentem podatkowym oraz nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca posiada prawo majątkowe (ekspektatywę wierzytelności) należące do jego prywatnego majątku. Zarówno ekspektatywa wierzytelności, jak i przyszła wierzytelność wynikająca z tej ekspektatywy nie są związane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca planuje wnieść to prawo majątkowe aportem do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA") w zamian za objęcie akcji tej spółki. Strony omawianej czynności nie zawarły innego stosunku prawnego i nie ustaliły dodatkowego wynagrodzenia, czy płatności w związku z dokonaniem tej czynności.

Wniesienie aportem wyżej wskazanego prawa majątkowego do SKA nastąpi przed dniem 30 września 2014 r. Czynność wniesienia aportem do SKA wskazanego w zdarzeniu przyszłym prawa majątkowego będzie miała dla Wnioskodawcy charakter jednorazowej, okazjonalnej i niepowtarzalnej transakcji.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawca nie będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług. W konsekwencji, wniesienie aportu do spółki komandytowo-akcyjnej, w postaci prawa majątkowego (ekspektatywy wierzytelności) należącego do prywatnego majątku Wnioskodawcy, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe rozstrzygnięcie, odpowiedź na pytanie dotyczące ustalenia podstawy opodatkowania - stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl