ILPP2/443-383/14-4/SJ - Określenie stawki VAT właściwej dla usługi wytworzenia, dostawy i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych oraz poręczy dla niepełnosprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-383/14-4/SJ Określenie stawki VAT właściwej dla usługi wytworzenia, dostawy i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych oraz poręczy dla niepełnosprawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z 26 marca 2014 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 1 kwietnia 2014 r., do Biura KIP w Lesznie 4 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z 20 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wytworzenia, dostawy i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy dla niepełnosprawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wytworzenia, dostawy i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy dla niepełnosprawnych. Wniosek uzupełniono 23 czerwca 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług w zakresie wykonywania robót budowlano-montażowych PKWiU 45.42.1 w budynkach niemieszkalnych oraz budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym (budynki jednorodzinne o pow. użytkowej poniżej 300 m2 oraz lokale mieszkalne o powierzchni poniżej 150 m2). W celu wykonania zawartych umów Zainteresowany wykonuje we własnym zakresie lub zakupuje u innych dostawców balustrady, antresole, balkony ze stali w połączeniu z innymi materiałami typu drewno, blacha perforowana, płyta betonowa, szkło itp., które następnie Spółka montuje zgodnie z umową i projektem Inwestora. Wszystkie wykonywane usługi realizowane są w oparciu o indywidualne projekty otrzymane od Inwestora, a obmiary wykonywane są na budowie i dostosowane każdorazowo do zaistniałej sytuacji na budynku z uwzględnieniem wymogów w zakresie konstrukcji, kształtów, kolorystyki. Przedmiotem sprzedaży jest wykonanie usługi wraz z dostawą wszystkich niezbędnych do jej wykonania towarów. W umownej cenie jednostkowej zawarte są wszystkie koszty związane z usługą zawartą w umowie, czyli koszt materiałów, transportu, montażu, narzędzi, materiałów do montażu.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że:

a.

usługi będące przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną będą wykonywane w ramach budowy, remontu, modernizacji oraz przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

b.

czynności będące przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną będą wykonywane wyłącznie wewnątrz budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym (poręcze schodowe, bariery schodowe) oraz na bryle budynku (balustrady balkonowe na balkonach budynków, kraty okienne, poręcze schodowe, poręcze podjazdów dla niepełnosprawnych),

c.

elementy stalowe wymienione w punkcie 2 będą montowane w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym na stałe i nie będzie możliwości ich przemieszczania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zastosowanie stawki 8% VAT przy świadczeniu usług budowlano-montażowych (wytworzenie, dostawa i montaż balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy na podjazdach dla niepełnosprawnych) w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym (PKOB 11), a mianowicie budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni poniżej 300 m2 i lokali mieszkalnych o powierzchni poniżej 150 m2, zgodnie z art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, Inwestor, z którym wiąże Zainteresowanego umowa nie jest zainteresowany nabyciem przykładowej balustrady, a wykonaniem kompleksowej usługi, której efektem końcowym jest fachowe zamontowaniem balustrady na budowie. Cena wynikająca z umowy nie dotyczy osobno balustrady i jej montażu, a jest to jednorodna cena zawierająca wszystkie koszty związane z wytworzeniem (lub zakupem) i zamontowaniem produktu. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, zastosowanie stawki 8% VAT do usług budowlano-montażowych wykonywanych w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym (prace opisane w części G niniejszego wniosku), jest zgodne z ustawą o podatku od towarów i usług - art. 41 ust. 2 i ust. 12. W osądzie Wnioskodawcę utwierdza również interpretacja indywidualna o sygnaturze IPTPP1/443-621/11-2/ALN z dnia 2 listopada 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi art. 5a ustawy - towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów i usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stawka podatku - stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W świetle art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy - w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, art. 41 ust. 2 ustawy określa, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się - w myśl art. 41 ust. 12 ustawy - do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - w oparciu o art. 41 ust. 12a ustawy - rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym - zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy - nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 12 ust. 12c ustawy).

Powołany przepis (art. 41 ust. 12 ustawy) stanowi implementację art. 98 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347, str. 1 z późn. zm.). Zgodnie z art. 98 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE - państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie stawki obniżone. W myśl art. 98 ust. 2 zdanie pierwsze Dyrektywy 2006/112/WE - stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III. W załączniku tym, zatytułowanym: "Wykaz dostaw towarów i świadczenia usług, do których można zastosować stawki obniżone, o których mowa w art. 98", w poz. 10 wskazano na dostawę, budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej.

Ponadto na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1719), zwanego dalej rozporządzeniem - stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obniża się do wysokości 8% dla:

1.

towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia;

2.

robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

3.

robót konserwacyjnych dotyczących:

a.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b.

lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Przez roboty konserwacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 3 ust. 2 rozporządzenia).

Przy czym, zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia - przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy.

Przepis art. 2 pkt 12 ustawy określa, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Zatem opodatkowaniu stawką w wysokości 8% podlega dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, z wyłączeniem lokali użytkowych, a więc m.in. do budynków mieszkalnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, przy uwzględnieniu kryterium powierzchni użytkowej, o której mowa w art. 41 ust. 12b ustawy oraz do lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.

Dodatkowo należy wskazać, że stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) - która to klasyfikacja stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych - w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 - mieszkalnych jednorodzinnych, 112 - o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 - zbiorowego zamieszkania.

Należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego.

W myśl art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o:

* budowie - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego (pkt 6),

* robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (pkt 7),

* przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; (...) (pkt 7a),

* remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (pkt 8).

Pojęcie "modernizacja" - według Słownika języka polskiego (Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005, str. 474, kol. 2) - oznacza unowocześnienie i usprawnienie czegoś.

Modernizacja, podobnie jak w przypadku innych wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy czynności, powinna zatem dotyczyć elementów konstrukcyjnych obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W znaczeniu słownikowym ("Współczesny słownik języka polskiego", red. Bogusław Dunaj, wyd. Langenscheidt Polska Sp. z o.o.), "remont" oznacza zespół czynności, w których wyniku przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia, natomiast "montaż" to składanie, łączenie, ustawianie z poszczególnych części maszyn, urządzeń, budowli; zakładanie instalacji. Z kolei "instalować" oznacza zakładać, montować jakieś urządzenia techniczne.

W związku z przytoczoną definicją należy stwierdzić, że pojęcie "montaż" odnosi się do takiego sposobu działania, w efekcie którego z niezależnie od siebie istniejących części powstaje wytwór będący zupełnie nową całością.

Należy zauważyć, że sama usługa montażu, czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako modernizacja. Dopiero bowiem w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się, bądź też przywraca poprzedni stan techniczny, czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można ją traktować jako modernizację, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy.

Analiza powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie którejkolwiek z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka zajmuje się świadczeniem usług w zakresie wykonywania robót budowlano-montażowych (PKWiU 45.42.1) w budynkach niemieszkalnych oraz budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym (budynki jednorodzinne o pow. użytkowej poniżej 300 m2 oraz lokale mieszkalne o powierzchni poniżej 150 m2). W celu wykonania zawartych umów Zainteresowany wykonuje we własnym zakresie lub zakupuje u innych dostawców balustrady, antresole, balkony ze stali w połączeniu z innymi materiałami typu drewno, blacha perforowana, płyta betonowa, szkło itp., które następnie Spółka montuje zgodnie z umową i projektem Inwestora. Wszystkie wykonywane usługi realizowane są w oparciu o indywidualne projekty otrzymane od Inwestora, a obmiary wykonywane są na budowie i dostosowane każdorazowo do zaistniałej sytuacji na budynku z uwzględnieniem wymogów w zakresie konstrukcji, kształtów, kolorystyki. Przedmiotem sprzedaży jest wykonanie usługi wraz z dostawą wszystkich niezbędnych do jej wykonania towarów. W umownej cenie jednostkowej zawarte są wszystkie koszty związane z usługą zawartą w umowie, czyli koszt materiałów, transportu, montażu, narzędzi, materiałów do montażu. Ponadto, jak wskazał Zainteresowany:

a.

usługi będące przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną będą wykonywane w ramach budowy, remontu, modernizacji oraz przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług,

b.

czynności będące przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną będą wykonywane wyłącznie wewnątrz budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym (poręcze schodowe, bariery schodowe) oraz na bryle budynku (balustrady balkonowe na balkonach budynków, kraty okienne, poręcze schodowe, poręcze podjazdów dla niepełnosprawnych),

c.

elementy stalowe wymienione w punkcie 2 będą montowane w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym na stałe i nie będzie możliwości ich przemieszczania.

Wnioskodawca ma wątpliwości, jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku wykonywania usług budowlano-montażowych polegających na wytworzeniu, dostawie i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy na podjazdach dla niepełnosprawnych w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym (PKOB 11).

Wskazać należy, że z uwagi na to, iż obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów.

W rozpatrywanej sprawie dla określenia właściwej stawki podatku VAT dla usług budowlano-montażowych, polegających na wytworzeniu, dostawie i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy na podjazdach dla niepełnosprawnych - decydujące znaczenie ma ustalenie co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy (dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym).

Należy zauważyć, że strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Pojedyncza czynność lub świadczenie traktowana jest zatem jak element świadczenia kompleksowego wówczas, jeżeli cel świadczenia pomocniczego jest zdeterminowany przez świadczenie główne, które nie może zostać wykonane lub wykorzystane bez świadczenia pomocniczego.

Zauważa się, że stanowisko to potwierdza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej m.in. wyrok w sprawie pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise (sygn. C-349/96), wyrok w sprawie pomiedzy Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Statssecretaris van Financien (C-41/04).

Tak więc, o świadczeniu złożonym można mówić, gdy istnieje funkcjonalny związek pomiędzy poszczególnymi elementami świadczenia na tyle ścisły, by nie można było wydzielić z tego świadczenia jego poszczególnych elementów i potraktować ich jako świadczeń odrębnych. Muszą one stanowić jedną nierozerwalną całość.

W przypadku, gdy w skład świadczonej usługi wchodzą usługi pomocnicze, czyli takie, które nie stanowią dla klienta celu samego w sobie, a są jedynie uzupełnieniem usługi głównej, opodatkowanie całego świadczenia winno nastąpić według stawki obowiązującej dla usługi zasadniczej.

Należy zauważyć, że na gruncie ustawy, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, ustawodawca powiązał z wystąpieniem określonych zdarzeń, tj. np. z dostawą towaru lub ze świadczeniem usługi. Dla opodatkowania podatkiem VAT istotne jest zatem tylko to, czy w danym przypadku mamy do czynienia z jedną z czynności enumeratywnie wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy. Bez znaczenia dla opodatkowania pozostaje natomiast treść stosunku cywilnoprawnego łączącego strony. Niezależnie od tego, jak strony określiły przedmiot umowy, o stosowaniu określonej stawki podatku będzie decydować faktyczna czynność, z którą ustawa wiąże obowiązek podatkowy, a nie ustalenia co do tego, jaki zakres tych czynności został w umowie przez strony oznaczony.

W kontekście powyższego, w przypadku usług o charakterze złożonym, o wysokości zastosowanej stawki podatku decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jedną usługą kompleksową, czy też z szeregiem jednostkowych usług. Ocena tej okoliczności winna odbywać się przy tym w oderwaniu od treści umowy łączącej strony, a jedynie w oparciu o to, czy dokonywane przez podatnika czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Jak wynika z opisu sprawy, w celu wykonania zawartych umów Wnioskodawca wykonuje we własnym zakresie lub zakupuje u innych dostawców balustrady, antresole, balkony ze stali w połączeniu z innymi materiałami typu drewno, blacha perforowana, płyta betonowa, szkło itp., które następnie Spółka montuje zgodnie z umową i projektem Inwestora. Wszystkie wykonywane usługi realizowane są w oparciu o indywidualne projekty otrzymane od Inwestora, a obmiary wykonywane są na budowie i dostosowane każdorazowo do zaistniałej sytuacji na budynku z uwzględnieniem wymogów w zakresie konstrukcji, kształtów, kolorystyki. Przedmiotem sprzedaży jest wykonanie usługi wraz z dostawą wszystkich niezbędnych do jej wykonania towarów. W umownej cenie jednostkowej zawarte są wszystkie koszty związane z usługą zawartą w umowie, czyli koszt materiałów, transportu, montażu, narzędzi, materiałów do montażu.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że czynności będące przedmiotem wniosku będą wykonywane wyłącznie wewnątrz budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym (poręcze schodowe, bariery schodowe) oraz na bryle budynku (balustrady balkonowe na balkonach budynków, kraty okienne, poręcze schodowe, poręcze podjazdów dla niepełnosprawnych). Jednocześnie elementy stalowe będą montowane w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym na stałe i nie będzie możliwości ich przemieszczania.

Z wniosku wynika także, że czynności będące przedmiotem zapytania (wytworzenie, dostawa i montaż balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy na podjazdach dla niepełnosprawnych) wykonywane są w ramach budowy, remontu, modernizacji oraz przebudowy obiektów budowlanych lub ich części. Powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego nie przekracza 300 m2, a w przypadku lokali mieszkalnych, powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2.

Mając na względzie powyższe okoliczności oraz wyżej powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że do opisanej we wniosku usługi złożonej, polegającej na wykonaniu, dostawie i montażu balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy na podjazdach dla niepełnosprawnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale w ich bryle, wykonywanej w ramach budowy, remontu, modernizacji i przebudowy obiektów zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a z uwzględnieniem z ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług, zastosowanie znajduje stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy.

Resumując, zastosowanie stawki 8% VAT przy świadczeniu usług budowlano-montażowych (wytworzenie, dostawa i montaż balustrad schodowych, balkonowych, balustrad na antresolach, poręczy schodowych, poręczy na podjazdach dla niepełnosprawnych) w ramach budowy, remontu, modernizacji i przebudowy obiektów zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (PKOB 11), a mianowicie budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni poniżej 300 m2 i lokali mieszkalnych o powierzchni poniżej 150 m2, zgodnie z art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl