ILPP2/443-372/08-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-372/08-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2008 r. (data wpływu 24 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w latach 1997-1998 zakupił trzy działki budowlane. W maju 2006 r. sprzedał jedną działkę budowlaną, a w czerwcu 2006 r. drugą. Pieniądze ze sprzedaży Zainteresowany potrzebował na rozbudowę i remont domu. W urzędzie skarbowym właściwym dla Zainteresowanego, dowiedział się, iż powinien zapłacić 22% podatek VAT wraz z odsetkami, które Wnioskodawca uiścił. Aby dokończyć remont domu, we wrześniu 2007 r. sprzedał kolejną działkę i zapłacił niezwłocznie podatek VAT. Działki te stanowiły majątek osobisty Zainteresowanego, a sprzedał je w celu pozyskania środków na remont domu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy należy zapłacić podatek VAT od sprzedaży działki.

2.

Czy można sprzedawać działki budowlane jako majątek osobisty.

3.

Czy można sprzedać kilka działek budowlanych bez zakładania firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli osoba nie będąca przedsiębiorcą sprzedaje majątek osobisty, który nie był nabyty do celów działalności gospodarczej, nie można traktować jej jako podmiotu gospodarczego i żądać rozliczenia VAT od jej sprzedaży nawet jeśli to zrobił wielokrotnie. Taka konkluzja wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2006 r. (I FSK 603/06), który uchylił niekorzystne dla podatnika rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 6 kwietnia 2006 r. (I SA/0112/06). Sama częstotliwość wykonywania czynności polegającej na sprzedaży działek budowlanych nie decyduje o byciu podatnikiem VAT. Zainteresowany powołał również wyroki: sygn. I FPS 3/07 i sygn. akt III SA/Wa1217/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22%.

Z zawartego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Zainteresowany nabył w latach 1997 1999 trzy działki budowlane, które następnie w pewnym okresie czasu kolejno sprzedał (w roku 2006 sprzedał dwie działki, a w roku 2007 jedną). Takie postępowanie wyczerpuje definicję działalności gospodarczej, bowiem tego samego rodzaju czynność jest powtarzana (w sposób ciągły) dla celów zarobkowych. Ciągłość taka wynika z faktu sprzedaży 3 działek budowlanych (a więc nie jest to czynność jednorazowa), a kierowanie się celem zarobkowym.

Ponadto dostawa przedmiotowych działek budowlanych została opodatkowana stawką podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. w wysokości 22%, tak więc cena jaką zapłacił nabywca winna obejmować również ten podatek.

Zatem:

Ad. 1)

W przedstawionym stanie faktycznym dostawa działek budowlanych podlega opodatkowaniu, w związku z czym należy od tej sprzedaży odprowadzić podatek VAT do właściwego urzędu skarbowego.

Ad. 2)

Tut. Organ stoi na stanowisku, iż można sprzedawać działki budowlane jako majątek osobisty, o ile dostawa taka nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w myśl art. 15 ustawy, co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie.

Ad. 3)

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Grunt spełnia definicję towaru zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy. Zatem dla podatku od towarów i usług bez znaczenia jest, czy dostawy działek budowlanych dokona osoba fizyczna, czy firma, gdyż podatnikiem tego podatku może być każdy z tych podmiotów.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).

W związku z powyższym, Zainteresowany miał dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny przed sprzedażą pierwszej działki i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek należny w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl