ILPP2/443-362/13-3/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-362/13-3/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 24 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. "Promowanie (...)"- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. "Promowanie (...)". Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 24 maja 2013 r.) o podpis drugiej upoważnionej osoby do reprezentowania Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie "N..." zostało zarejestrowane 16 maja 2012 r. w KRS pod numerem (...). Jest organizacją pozarządową działającą w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2011 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) i swojego statutu.

Celem stowarzyszenia jest:

* wspieranie rozwoju obszarów wiejskich,

* działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego,

* rozwój infrastruktury lokalnej,

* pobudzanie inicjatyw mieszkańców,

* - ochrona wartości historycznych, kulturowych, urbanistycznych, przyrodniczych i krajobrazowych,

* opiniowanie przedsięwzięć związanych z rozwojem tego obszaru,

* integracja społeczna mieszkańców wsi i działania na rzecz rynku pracy oraz budowanie wspólnej tożsamości,

* działalność oświatowa i wychowawcza na rzecz środowiska lokalnego,

* rozwijanie wiedzy o regionie,

* pobudzanie u mieszkańców potrzeby aktywności sportowej i rekreacyjnej,

* wspieranie drobnej przedsiębiorczości i aktywizacji mieszkańców,

* poprawa warunków życia mieszkańców,

* podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. z późn. zmianami w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z dnia 31 lipca 2008 r.) organizacja pozarządowa może być beneficjentem i ubiegać się o pomoc na operację tzw. "małe projekty", o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 1 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zgodnie z § 4 pkt 3 ppkt 1 powyższego rozporządzenia do kosztów kwalifikowanych "małych projektów" zalicza się również podatek od towarów i usług (VAT) w przypadku gdy wnioskodawca nie może tego podatku odzyskać z instytucji skarbowej (art. 71 ust. 3 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz.Urz.UE.L 277 z dnia 21 października 2005 r. str. 1, z późn. zm.).

Stowarzyszenie "N..." nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT (nie składa deklaracji VAT).

W roku 2012 Wnioskodawca wystąpił o przyznanie pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013: "Promowanie miejsca pamięci kulturowej (...)" - której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wpływ na atrakcyjność turystyczną X, poprzez oznakowanie i zagospodarowanie terenu wokół pomnika poświęconego dawnym mieszkańcom X poległym na frontach I wojny światowej.

Środki pomocy przeznaczone są na zakup materiałów do wykonania ścieżki wokół pomnika, oczyszczenia pomnika, oraz nasadzenia krzewów ozdobnych i wykonanie tablicy informacyjnej o pomniku. Umowa Przyznania Pomocy nr (...) z dnia 6 grudnia 2012 r.

Wszystkie działania stowarzyszenia na rzecz środowiska lokalnego, realizowane w ramach ww. projektu mają charakter nieodpłatny i nie generują przychodów.

W związku z zakończeniem realizacji ww. operacji, w celu prawidłowego rozliczenia przyznanych środków Zainteresowany zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej braku możliwości odliczenia podatku VAT od towarów i usług dla wydatków ponoszonych w ramach realizacji ww. operacji w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT dla wydatków poniesionych w związku z realizacją operacji w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji brak jest związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, zatem nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 86 ust. 1 o podatku od towarów i usług. Podatnik w osobie Stowarzyszenia "N..." nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej. Realizacja zadań objętych rozporządzeniem "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" jest związana z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż w powyższym zdarzeniu nie ma możliwości odzyskania przez Stowarzyszenie "N..." podatku VAT płaconego w cenie nabytych towarów i usług w związku z realizacją operacji w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" tzw. "małe projekty", których zakres, kwalifikowalność i tryb przyznawania pomocy określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. z późn. zm. (Dz. U. Nr 138, poz. 868).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest organizacją pozarządową działającą w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2011 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) i swojego statutu. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT (nie składa deklaracji VAT). W roku 2012 wystąpił o przyznanie pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013: "Promowanie (...)" - której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wpływ na atrakcyjność turystyczną Ł., poprzez oznakowanie i zagospodarowanie terenu wokół pomnika poświęconego dawnym mieszkańcom X poległym na frontach I wojny światowej. Środki pomocy przeznaczone są na zakup materiałów do wykonania ścieżki wokół pomnika, oczyszczenia pomnika, oraz nasadzenia krzewów ozdobnych i wykonanie tablicy informacyjnej o pomniku. Wszystkie działania stowarzyszenia na rzecz środowiska lokalnego, realizowane w ramach ww. projektu mają charakter nieodpłatny i nie generują przychodów.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów nie będących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym jako podatnik podatku od towarów i usług i nie prowadzi działalności gospodarczej, a ponadto wszystkie jego działania na rzecz środowiska lokalnego, realizowane w ramach ww. projektu mają charakter nieodpłatny i nie generują przychodów. Tym samym Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu pn. "Promowanie (...)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, w zakresie stanu faktycznego dotyczącego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu "Doposażenie (...)" w dniu 26 czerwca 2013 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP2/443-362/13-4/AD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl