ILPP2/443-343/09-4/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-343/09-4/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2009 (data wpływu 29 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) o doprecyzowanie zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do 2007 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej, składającej się z dwóch wspólników z udziałami po 50% każdy. W dniu XX maja 2007 r. spółka została zlikwidowana. W skład majątku spółki wchodziła 1/2 nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkami magazynowo-biurowymi i gospodarczymi, należąca w proporcji posiadanych udziałów (50%) do każdego ze wspólników, która pozostawała na stanie majątku spółki w chwili jej likwidacji. Nieruchomość zakupiono w 1996 r. od czynnego podatnika VAT na podstawie faktury VAT z naliczonym podatkiem VAT, który został w całości odliczony przez spółkę. Obecnie były wspólnik chciałby odsprzedać Wnioskodawcy swoją część posiadanej nieruchomości bez naliczania podatku VAT.

Złożony wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z czym, pismem z dnia 15 maja 2009 r. nr ILPP2/443-343/09-2/MN na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do doprecyzowania opisanego stanu faktycznego.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż nieruchomość była objęta remanentem likwidacyjnym, a podatek VAT nie był naliczony z uwagi na to, iż nie został odliczony przy zakupie. Sprzedaż nieruchomości odbywa się w ramach działalności. Od dnia likwidacji spółki nie minęło więcej niż 6 lat, a nieruchomość była składnikiem majątku spółki. Nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości. Dostawa nieruchomości nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

Z treści złożonego wniosku z dnia 11 marca 2009 r. wynika, że: "Nieruchomość zakupiono w 1996 r. od czynnego podatnika VAT na podstawie faktury VAT z naliczonym podatkiem VAT, który został w całości odliczony przez spółkę". Natomiast w uzupełnieniu do wniosku z dnia 25 maja 2009 r. wskazano, iż: "Nieruchomość była objęta remanentem likwidacyjnym, a podatek VAT nie był naliczony z uwagi na nie odliczanie VAT przy zakupie".

W związku z zaistniałą rozbieżnością, tut. Organ traktuje jako aktualną i wiążącą (ze względu na późniejszą datę sporządzenia pisma) informację dotyczącą nie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości, zawartą w uzupełnieniu do wniosku z dnia 25 maja 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, przy sprzedaży budynków magazynowych zakupionych w 1996 r. występuje obowiązek naliczenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia od podatku w pkt 10b "dostawę budynków, budowli lub ich części jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata". W opisanej sprawie od pierwszego zasiedlenia budynku upłynęło 13 lat, dlatego Zainteresowany uważa, że sprzedaż nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia od podatku na mocy cytowanego przepisu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).

W myśl art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, do 2007 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej, składającej się z dwóch wspólników z udziałami po 50% każdy. W dniu XX maja 2007 r. spółka została zlikwidowana. W skład majątku spółki wchodziła 1/2 nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkami magazynowo-biurowymi i gospodarczymi, należąca w proporcji posiadanych udziałów (50%) do każdego ze wspólników, która pozostawała na stanie majątku spółki w chwili jej likwidacji. Nieruchomość zakupiono w 1996 r. Nieruchomość była objęta remanentem likwidacyjnym, a podatek VAT nie był naliczony z uwagi na to, iż nie został odliczony przy jej zakupie. Sprzedaż nieruchomości odbywa się w ramach działalności. Od dnia likwidacji spółki nie minęło więcej niż 6 lat. Nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości, a dostawa nieruchomości nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

Stosownie do art. 14 ust. 7 ustawy, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Zatem dostawa towarów objętych spisem z natury, w ciągu roku od zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę cywilną, dokonywana przez jej byłych wspólników, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług, na mocy ww. art. 14 ust. 7 ustawy. Zwolnione od podatku są tylko dostawy dokonywane przez byłych wspólników rozwiązanych spółek, a zwolnienie ma zastosowanie tylko wówczas, gdy wspólnik rozwiązanej spółki dalej prowadzi indywidualną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli natomiast były wspólnik spółki cywilnej po zaprzestaniu wykonywania przez spółkę czynności opodatkowanych nie będzie prowadził indywidualnej działalności gospodarczej, to nie wystąpi u niego czynność zwolniona z podatku od towarów i usług, gdyż osoba taka nie działając w charakterze podatnika podatku od towarów i usług - nie wykona czynności podlegających temu podatkowi.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka została zlikwidowana w dniu XX maja 2007 r. Sprzedaż nieruchomości, będącej uprzednio składnikiem majątku Spółki, odbywa się w ramach działalności.

W związku z powyższym, wspólnik dokonujący dostawy przedmiotowej nieruchomości w ramach działalności gospodarczej w sytuacji, gdy od dnia rozwiązania spółki minęło więcej niż 12 miesięcy - nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 14 ust. 7 ustawy.

Z kolei aby określić, czy po upływie 12 miesięcy sprzedaż towarów objętych spisem z natury podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy również określić czy dokonujący tej dostawy będzie wówczas działał jako podatnik podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z okoliczności przedstawionych w uzupełnieniu do wniosku wynika, iż sprzedaż nieruchomości następuje w ramach działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy były wspólnik spółki cywilnej wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako osoba będąca podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działająca w takim charakterze, to dostawa przedmiotowych nieruchomości co do zasady będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, przedmiotowa nieruchomość (budynki magazynowe), spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku lub opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa nieruchomość została zakupiona w 1996 r. od czynnego podatnika VAT, nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, iż dostawa nieruchomości nie odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

W związku z powyższym, w analizowanej sytuacji nie znajdą zastosowania wyłączenia ze zwolnienia od podatku wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ dostawa nieruchomości nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości upłynął okres dłuższy niż 2 lata (nieruchomość została nabyta przez Spółkę od czynnego podatnika VAT w 1996 r.).

Wskazać również należy, iż ustawodawca wprowadzając przepis art. 43 ust. 10 ustawy, dał podatnikom możliwość wyboru opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części nawet w sytuacji, gdy na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 takie zwolnienie przysługuje.

Z przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli były wspólnik spółki cywilnej dokonując dostawy nieruchomości (budynki magazynowe) będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ nie zachodzą przesłanki wykluczające to zwolnienie, tzn. dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, tut. Organ podkreśla, iż złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez Wnioskodawcę. W związku z tym zaznacza się, iż interpretacja nie będzie wywierać skutku prawnego w tym zakresie dla byłego wspólnika Spółki, dokonującego dostawy przedmiotowej nieruchomości (budynków magazynowych).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl