ILPP2/443-288/10-2/BA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-288/10-2/BA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2010 r. (data wpływu 26 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Spółką, której jedynym akcjonariuszem jest Gmina. Poprzez Spółkę Gmina realizuje zadanie własne - gospodarkę komunalną. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. dostawa wody i odprowadzanie ścieków. Gmina zamierza wybudować oczyszczalnię ścieków. Budowa ta zrealizowana zostanie z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa XXX, a podatek VAT zawarty w fakturach dokumentujących wydatki na tą inwestycję nie będzie odliczany i będzie stanowił koszt kwalifikowany przy realizacji wspominanego dofinansowania. Po wybudowaniu Gmina zamierza oddać przedmiotową oczyszczalnię Spółce na podstawie umowy użyczenia lub w bezpłatne użytkowanie. Przy pomocy oczyszczalni Spółka będzie dokonywać oczyszczania ścieków odebranych odpłatnie od dostawców. Z umowy z Gminą wynikać będzie, że Spółkę obciążają koszty bieżącej eksploatacji oczyszczalni i remontów niezbędnych dla użytkowania oczyszczalni zgodnie z jej przeznaczeniem. Wnioskodawca ponadto nadmienił, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotowa oczyszczalnia ścieków służyć będzie wykonywaniu przez Spółkę czynności opodatkowanych - odbiór ścieków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku zawartego w fakturach wystawionych na Spółkę, dokumentujących zakup towarów lub usług niezbędnych do bieżącej eksploatacji oczyszczalni (np. energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, filtrów, odczynników do badań itp.) oraz remontów oczyszczalni niezbędnych dla używania oczyszczalni zgodnie z jej przeznaczeniem.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na okoliczność, że nabywane przez Spółkę towary lub usługi niezbędne do bieżącej eksploatacji oczyszczalni oraz remonty niezbędne do używania oczyszczalni zgodnie z jej przeznaczeniem służyć będą sprzedaży opodatkowanej realizowanej przez Spółkę - odbiór ścieków komunalnych - Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabycie tych towarów lub usług. stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Treść przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wskazuje, iż:

* prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług,

* prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych".

Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto z powyższego wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi nie są do nich wykorzystywane.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich prawidłowej kwalifikacji w celu skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem związku tych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy - Spółki Akcyjnej jest m.in. dostawa wody i odprowadzanie ścieków. Jedynym akcjonariuszem Spółki jest Gmina, która za pośrednictwem Zainteresowanego realizuje zadanie własne Gminy - gospodarkę komunalną. Gmina zamierza wybudować oczyszczalnię ścieków. Po jej wybudowaniu Gmina zamierza oddać przedmiotową oczyszczalnię Spółce na podstawie umowy użyczenia lub w bezpłatne użytkowanie. Przy pomocy oczyszczalni Spółka będzie dokonywać oczyszczania ścieków odebranych odpłatnie od dostawców. Z umowy z Gminą wynikać będzie, że Spółkę obciążają koszty bieżącej eksploatacji oczyszczalni i remontów niezbędnych dla użytkowania oczyszczalni zgodnie z jej przeznaczeniem. Wnioskodawca ponadto nadmienił, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotowa oczyszczalnia ścieków służyć będzie wykonywaniu przez Spółkę czynności opodatkowanych - odbiór ścieków.

Zatem, z powyższego wynika, iż oczyszczalnia ścieków służyć będzie Zainteresowanemu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie spełnione zostaną przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, albowiem Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi będą służyły do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych. Tym samym Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku zawartego w fakturach wystawionych na Spółkę, dokumentujących zakup towarów lub usług niezbędnych do bieżącej eksploatacji oczyszczalni oraz remontów niezbędnych dla używania oczyszczalni zgodnie z jej przeznaczeniem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl