ILPP2/443-278/11-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-278/11-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2011 r. (data wpływu 3 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży wyrobów takich jak siodła, Iejce, uzdy, uprzęże z różnych tkanin, w tym skórzane dla zwierząt - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży wyrobów takich jak siodła, Iejce, uzdy, uprzęże z różnych tkanin, w tym skórzane dla zwierząt.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w ramach transakcji wewnątrzwspóInotowych nabywa różnego rodzaju towary. W roku 2011, będzie również nabywała wyroby rymarskie przeznaczone dla zwierząt w tym: siodła do jazdy konnej, uprzęże, lejce, uzdy, które ma zamiar sprzedawać na terenie Polski.

Towar będzie nabywany od producentów i hurtowni na terenie państw Unii Europejskiej. Nabywając towar od unijnego podatnika VAT, obowiązek podatkowy zostaje przerzucony na nabywcę, czyli - jak wskazuje Zainteresowana - to ona jest zobowiązana do ustalenia i zastosowania prawidłowej stawki VAT, zarówno przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu jak i przy sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż wyrobów takich jak siodła, Iejce, uzdy, uprzęże z różnych tkanin (w tym skórzane dla zwierząt) opodatkowana jest 8% stawką podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, uległ zmianie załącznik nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ustawa zmieniająca wprowadziła nową numerację wyrobów i usług zgodnie z klasyfikacją PKWiU z roku 2008. Jednocześnie na podstawie art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) wprowadzono dla towarów i usług zamieszczonych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT - stawkę 8%.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. w pozycji 112 załącznika nr 3 do ustawy o VAT znalazły się: wyroby rymarskie z dowolnego materiału przeznaczone dla zwierząt z wyłączeniem biczy, szpicrut i lasek (PKWiU 15.12.11.0).

Natomiast opis grupy C 15.12.11.0, w oparciu o klasyfikację PKWiU z roku 2008 zamieszczoną na stronie internetowej GUS wskazuje, że grupowanie to obejmuje, sprzęt przeznaczony dla zwierząt, ze skóry wyprawionej, skóry wtórnej, skóry futerkowej, tkanin i innych materiałów, takich jak: siodła i uprzęże (włącznie z lejcami, uzdami i postronkami) dla zwierząt pod siodło, pociągowych i jucznych, nakolanniki, końskie okulary i buty, dekoracyjne czapraki dla zwierząt cyrkowych, kagańce dla wszelkich zwierząt, obroże, smycze i czapraki dla psów i kotów, derki pod siodło, poduszki do siodeł i juki, derki o specjalnym kształcie dla koni, ubrania dla psów, bicze i szpicruty przeznaczone dla zwierząt.

Grupowanie to nie obejmuje biczów i szpicrut nieprzeznaczonych dla zwierząt, sklasyfikowanych w PKWiU 32.99.21.0.

Z powyższego opisu i przedstawionego stanu prawnego wynika, że wewnątrzwspólnotowe nabycie jak i sprzedaż na terenie Polski siodeł do jazdy konnej, uprzęży, lejców, uzd i innych wyrobów, które mieszczą się w sekcji C 15.12.11 przeznaczonych dla zwierząt, w całości podlega opodatkowaniu obniżoną stawką w wysokości 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z brzmieniem obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 - ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Stosownie do pkt 1 Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., stawką podatku w wysokości 8%, pod poz. 112 znajdują się towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 15.12.11.0 - wyroby rymarskie z dowolnego materiału przeznaczone dla zwierząt, z wyłączeniem biczy, szpicrut i lasek.

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania.

Z opisu zawartego we wniosku wynika, iż Zainteresowana zamierza w ramach transakcji wewnątrzwspóInotowych nabywać, a następnie sprzedawać w kraju wyroby rymarskie przeznaczone dla zwierząt w tym: siodła do jazdy konnej, lejce, uzdy i uprzęże.

Powyższe wyroby, przeznaczone dla zwierząt mieszczą się - jak wskazała Wnioskodawczyni - w sekcji C, symbol PKWiU 15.12.11.

Wobec powyższego wyjaśnić należy, iż sklasyfikowane przez Zainteresowaną pod symbolem PKWiU 15.12.11 siodła do jazdy konnej, lejce, uzdy i uprzęże mieszczą się w grupie towarów wskazanych w poz. 112 załącznika nr 3 do ustawy (PKWiU ex 15.12.11.0). Nie jest przy tym istotny rodzaj materiału z jakiego zostaną one wykonane - o ile nadal będą to towary o symbolu PKWiU 15.12.11.0 - gdyż prawodawca w cyt. powyżej poz. 112 załącznika nr 3 do ustawy wskazał na wyroby rymarskie "z dowolnego materiału przeznaczone dla zwierząt (...)"

Wnioskodawczyni będzie zatem mogła do dostawy tego towaru stosować stawkę podatku VAT w wysokości 8%.

Reasumując, do dostawy towarów - sklasyfikowanych przez Wnioskodawczynię pod symbolem PKWiU 15.12.11 - w postaci siodeł do jazdy konnej, lejc, uzd i uprzęży z różnych tkanin (w tym skórzanych dla zwierząt), zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami, zastosowanie będzie miała 8% stawka podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl