ILPP2/443-259/12-5/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-259/12-5/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2012 r. (data wpływu 5 stycznia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 marca 2012 r. (data wpływu 27 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 marca 2012 r. (data wpływu 27 marca 2012 r.) o potwierdzenie uiszczenia należnej opłaty z tytułu wydania interpretacji indywidualnej oraz wskazanie zakresów mających być przedmiotem rozstrzygnięć w wydanych interpretacjach.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę użyczenia z Fundacją, na podstawie której użyczyła Fundacji budynki o łącznej powierzchni 438 m2, których jest właścicielem. Budynki te są posadowione na działce rekreacyjnej, której właścicielem jest Miasto i Gmina, dzierżawionej przez Zainteresowaną na podstawie umowy z dnia 1 maja 2010 r. od Stowarzyszenia. Zgodnie z zapisami umowy użyczenia, budynki są użyczone Fundacji bezpłatnie, Fundacja ma jedynie pokrywać wszelkie koszty związane z utrzymywaniem i funkcjonowaniem przedmiotu użyczenia. Według umowy, biorącego w użyczenie obciąża obowiązek opłacania podatku od nieruchomości w Urzędzie Miasta i Gminy, czynszu dzierżawnego płatnego na konto Stowarzyszenia oraz wszelkich innych kosztów związanych z eksploatacją i funkcjonowaniem Ośrodka. Z tytułu dzierżawy działki Wnioskodawczyni otrzymuje od Stowarzyszenia fakturę VAT uwzględniającą wartość usługi dzierżawy powiększoną o podatek VAT 23%. Podatek od nieruchomości Zainteresowana płaci na podstawie deklaracji podatku od nieruchomości, do której sporządzenia jest zobowiązana jako właściciel budynków. Zainteresowana jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej. Budynki Zainteresowana oddała w użyczenie jako osoba prywatna, nie stanowią one majątku prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z wątpliwościami dotyczącymi przedmiotowych kwestii, do tej pory nie zostały wystawione przez Wnioskodawczynię żadne dokumenty księgowe obciążające Fundację.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczania podatku VAT naliczonego z otrzymywanych faktur na dzierżawę działki rekreacyjnej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przysługuje jej prawo do odliczania podatku VAT naliczonego z otrzymywanych faktur na dzierżawę działki rekreacyjnej, ponieważ zakup ten jest związany ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (art. 88 ust. 4 ustawy).

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Powyższe wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z opisu sprawy wynika, że w czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę użyczenia z Fundacją, na podstawie której użyczyła jej budynki o łącznej powierzchni 438 m2, których jest właścicielem. Budynki te są posadowione na działce rekreacyjnej, której właścicielem jest Miasto i Gmina, dzierżawionej przez Zainteresowaną na podstawie umowy z dnia 1 maja 2010 r. od Stowarzyszenia. Zgodnie z zapisami umowy użyczenia, budynki są użyczone Fundacji bezpłatnie, Fundacja ma jedynie pokrywać wszelkie koszty związane z utrzymywaniem i funkcjonowaniem przedmiotu użyczenia. Według umowy, biorącego w użyczenie obciąża obowiązek opłacania podatku od nieruchomości w Urzędzie Miasta i Gminy, czynszu dzierżawnego płatnego na konto Stowarzyszenia oraz wszelkich innych kosztów związanych z eksploatacją i funkcjonowaniem Ośrodka. Z tytułu dzierżawy działki Wnioskodawczyni otrzymuje od Stowarzyszenia fakturę VAT uwzględniającą wartość usługi dzierżawy powiększoną o podatek VAT 23%. Podatek od nieruchomości Zainteresowana płaci na podstawie deklaracji podatku od nieruchomości, do której sporządzenia jest zobowiązana jako właściciel budynków. Zainteresowana jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej. Budynki Zainteresowana oddała w użyczenie jako osoba prywatna, nie stanowią one majątku prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z wątpliwościami dotyczącymi przedmiotowych kwestii, do tej pory nie zostały wystawione przez Wnioskodawczynię żadne dokumenty księgowe obciążające Fundację.

W interpretacji indywidualnej wydanej w przedmiotowej sprawie w dniu 5 kwietnia 2012 r. Nr ILPP2/443-259/12-4/MN dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia czynności użyczenia nieruchomości wskazano, iż opłaty z tytułu ponoszonych przez Wnioskodawczynię kosztów związanych z utrzymaniem przedmiotowej nieruchomości w formie kosztów dzierżawy działki rekreacyjnej, na której znajdują się budynki użyczone Fundacji oraz kwoty odpowiadającej wysokości podatku od nieruchomości, którymi Zainteresowana obciąża biorącego nieruchomość w użyczenie - stanowią wynagrodzenie za usługę w postaci udostępnienia nieruchomości, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Stwierdzono również, że Wnioskodawczyni zobowiązana jest do udokumentowania czynności będących przedmiotem wniosku za pomocą faktury VAT, uwzględniając w jej treści kwotę podatku należnego, obliczonego według stawki podatku w wysokości 23%.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, uwarunkowane jest tym, aby nabywane usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek ten został spełniony, gdyż przedmiotowa usługa związana jest z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zatem, Zainteresowana ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymywanych faktur za dzierżawę działki rekreacyjnej.

Reasumując, Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymywanych faktur za dzierżawę działki rekreacyjnej, ponieważ spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl