ILPP2/443-2034/10-2/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-2034/10-2/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010 r. (data wpływu 20 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych wystawianych przez generalnego wykonawcę, do których nie nastąpił transfer środków bezpośrednio na konto generalnego wykonawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych wystawianych przez generalnego wykonawcę, do których nie nastąpił transfer środków bezpośrednio na konto generalnego wykonawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską związaną z budową mieszkań i ich sprzedażą. w ramach prowadzenia działalności zawarł umowę z głównym wykonawcą, któremu powierzono wybudowanie mieszkań. w umowie zawarto możliwość wystawiania faktur zaliczkowych związanych z dokonywanymi przedpłatami jak i faktur częściowych, dla których potwierdzeniem będzie protokół zaawansowania robót. Wnioskodawca otrzymał również pożyczkę z przeznaczeniem na pokrycie kosztów budowy. w ramach realizacji prac Wnioskodawca zleca firmie udzielającej pożyczkę dyspozycje zapłaty do dostawcy z przysługującego w danej pożyczce limitu. w niektórych przypadkach firma udzielająca pożyczkę na podstawie zlecenia Wnioskodawcy dokonuje zapłaty za faktury wystawione przez hurtownie materiałów budowlanych na głównego wykonawcę. Jednocześnie główny wykonawca wystawia do Wnioskodawcy fakturę zaliczkową związaną z otrzymaniem zaliczki. Za dzień otrzymania zaliczki generalny wykonawca uznaje dzień wpływu środków na konto hurtowni budowlanej i z tą datą wystawia fakturę zaliczkową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zaliczkowych wystawianych przez generalnego wykonawcę, do których nie nastąpił transfer środków bezpośrednio na konto generalnego wykonawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie zaistniały ustawowe przesłanki do pozbawienia prawa do odliczenia podatku naliczonego ujętego w wystawianych przez generalnego wykonawcę fakturach zaliczkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a także gdy faktury otrzymane przez podatnika potwierdzające dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) wiązały się z powstaniem obowiązku podatkowego. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu, a w przypadku faktur zaliczkowych także gdy nie wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zatem, w niniejszej sprawie istotnym dla określenia prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zbadanie, czy w związku z wypłaceniem zaliczek, udokumentowanych fakturami VAT, powstał u generalnego wykonawcy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w związku z wpłaconymi kwotami na rachunek hurtowni budowlanej, z której główny wykonawca zakupuje materiały.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. z treści ust. 2 powyższego artykułu wynika, że w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Z kolei, w myśl regulacji zawartej w art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską związaną z budową mieszkań i ich sprzedażą. w ramach prowadzenia działalności zawarł umowę z głównym wykonawcą, któremu powierzono wybudowanie mieszkań. w umowie zawarto możliwość wystawiania faktur zaliczkowych związanych z dokonywanymi przedpłatami jak i faktur częściowych, dla których potwierdzeniem będzie protokół zaawansowania robót. Wnioskodawca otrzymał również pożyczkę z przeznaczeniem na pokrycie kosztów budowy. w ramach realizacji prac Wnioskodawca zleca firmie udzielającej pożyczkę dyspozycje zapłaty do dostawcy z przysługującego w danej pożyczce limitu. w niektórych przypadkach firma udzielająca pożyczkę na podstawie zlecenia Wnioskodawcy dokonuje zapłaty za faktury wystawione przez hurtownie materiałów budowlanych na głównego wykonawcę. Jednocześnie główny wykonawca wystawia do Wnioskodawcy fakturę zaliczkową związaną z otrzymaniem zaliczki. Za dzień otrzymania zaliczki generalny wykonawca uznaje dzień wpływu środków na konto hurtowni budowlanej i z tą datą wystawia fakturę zaliczkową.

Wobec powyższego, obowiązek podatkowy w przypadku przedmiotowych zaliczek wypłacanych przez Wnioskodawcę, powstaje u generalnego wykonawcy. Zatem, użyte przez ustawodawcę słowo "otrzymuje" odnosi się do konkretnego adresata jakim jest w tym przypadku generalny wykonawca. Samo otrzymanie zaliczki musi być więc skierowane do generalnego wykonawcy. Otrzymanie zaliczki ma miejsce wówczas, kiedy nabywca przekazuje środki pieniężne generalnemu wykonawcy, a więc ściśle określonej osobie, a ta dokonuje ich odbioru czyli znajdują się one w jej posiadaniu.

Celem rozstrzygnięcia czy przedmiotowe faktury stwierdzają czynności, które zostały faktycznie dokonane, wyjaśnić należy czy kontrahent otrzymał zaliczkę. Decydującym kryterium jest tu fakt czy środki finansowe zostały postawione do dyspozycji generalnego wykonawcy w ten sposób, iż może on nimi swobodnie dysponować. Fakt, iż płatność na rachunek podmiotu trzeciego następuje na życzenie sprzedającego świadczy o swobodzie w dysponowaniu środkami finansowymi, co oznacza, iż z momentem wpłaty na konto podmiotu trzeciego, wskazanego przez generalnego wykonawcę, następuje otrzymanie zaliczki, skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego po stronie generalnego wykonawcy, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych wystawianych przez generalnego wykonawcę, także w sytuacji, gdy transfer środków nie nastąpił bezpośrednio na konto generalnego wykonawcy, tylko jak w przedmiotowej sprawie - na rachunek hurtowni budowlanej, z której główny

wykonawca zakupuje materiały.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl