ILPP2/443-2/11-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-2/11-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2010 r. (data wpływu 30 grudnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 marca 2011 r. (data wpływu 18 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 marca 2011 r. o wskazanie jakiego zakresu dotyczy wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest współwłaścicielem nieruchomości położonej we W., stanowiącej działki o powierzchni 481 m 2 oraz położonego na tych działkach budynku wielolokalowego. W skład powyższej nieruchomości wchodzi lokal użytkowy o powierzchni użytkowej 53,14 m 2 2. Dnia 10 listopada 2009 r. Gmina dokonała sprzedaży na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą u.g.n, dotychczasowemu najemcy - osobie fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą na odrębną własność, samodzielnego lokalu użytkowego wraz z udziałem wynoszącym 943/10.000 we współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz we współwłasności działek gruntu.

Cena sprzedaży nieruchomości lokalowej została ustalona na podstawie ustawy u.g.n. Zgodnie z treścią art. 70 ust. 2 ustawy u.g.n., w sytuacji gdy sprzedaż nieruchomości odbywa się w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań, o których mowa w art. 37 ust. 2 i 3 oraz w art. 39 ust. 2 cena nieruchomości może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłużej niż 10 lat. Natomiast zgodnie z art. 70 ust. 3 rozłożona na raty część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Wysokość stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego ustala Rada Polityki Pieniężnej (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2 z późn. zm.). Tytułem przedmiotowej transakcji, część ceny dotychczasowy najemca zapłacił przed podpisaniem aktu notarialnego, tj. przed dniem 10 listopada 2009 r., pozostała część ceny została podzielona na 11 równych rat kwartalnych, płatnych na koniec każdego miesiąca kończącego kwartał, za wyjątkiem czwartego kwartału, w którym rata płatna jest do dnia dwudziestego grudnia. Ustalona zapłata ceny w określonych ratach nie stanowi o udzieleniu nabywcy pomocy publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291). Należność z tytułu rozłożenia na raty części ceny jest oprocentowana przy zastosowaniu stopy procentowej równej 50% redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Należność z tytułu oprocentowania płatna jest z ratą bieżącą.

W przypadku zwłoki w zapłacie którejkolwiek z rat, cała niespłacona część ceny staje się natychmiast wymagalna na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego. Opisana transakcja została opodatkowana w taki sposób, że sprzedaż dotychczasowemu najemcy - osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na odrębną własność, samodzielnego lokalu użytkowego wraz z udziałem wynoszącym 943/10.000 we współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz we współwłasności działek gruntu, została uznana za dostawę towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwana dalej ustawą o VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT została zwolniona z opodatkowania podatkiem. Natomiast odroczenie płatności z tytułu dostawy towaru przy jednoczesnym naliczaniu odsetek od poszczególnych rat (kredyt kupiecki) jako odrębna transakcja, tj. usługa finansowa, o której mowa w załączniku nr 4 do tej ustawy (poz. 3: sekcja J ex 65-67), została zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Organ statystyczny zaklasyfikował bowiem usługi polegające na rozłożeniu na raty płatności związanych ze sprzedażą nieruchomości i pobieraniu oprocentowania od tych należności do grupowania PKWiU 65.22.10-00.90 "Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, pozostałe".

Sprzedaż dotychczasowemu najemcy - osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na odrębną własność, samodzielnego lokalu użytkowego wraz z udziałem wynoszącym 943/10.000 we współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń oraz we współwłasności działek gruntu, stanowiąca dostawę towaru dla potrzeb rozliczenia podatku VAT, została udokumentowana fakturami VAT: przed podpisaniem aktu notarialnego na kwotę zgodną z datą dokonanej przez najemcę części zapłaty (zaliczka) oraz w dacie sporządzenia aktu notarialnego na kwotę jaka pozostała po potrąceniu otrzymanej zaliczki. Natomiast odsetki z tytułu udzielonego nabywcy nieruchomości kredytu kupieckiego, Wnioskodawca dokumentuje dla potrzeb rozliczenia podatku VAT, nie później niż w terminie płatności poszczególnych rat, jaki został ustalony w umowie sprzedaży.

Należy zaznaczyć, że odnośnie dokonywanych przez Podatnika - Gminę transakcji polegających na sprzedaży nieruchomości z odroczonym terminem płatności, wypowiedział się NSA w wydanym dnia 25 września 2008 r. wyroku sygn. akt I FSK 1284/07.

Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdził, że kredyt kupiecki polega na rozłożeniu ceny sprzedaży nieruchomości na raty płatne po wydaniu nieruchomości kupującemu przy jednoczesnym naliczaniu z tego tytułu odsetek i jako usługa finansowa jest zwolniony od podatku od towarów i usług.

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1476), która będzie obowiązywała od dnia 1 stycznia 2011 r., skutkuje likwidacją załącznika nr 4 do ustawy o VAT, który zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku, w tym świadczoną przez Wnioskodawcę usługę odroczenia płatności z tytułu dostawy towaru przy jednoczesnym naliczaniu odsetek od poszczególnych rat uznaną jako kredyt kupiecki, poz. 3: sekcja J ex 65 -67 wskazanego załącznika. Zgodnie z art. 3 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., z wyjątkiem art. 2, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Usługi wymienione w załączniku nr 4, zgodnie z powołaną zmianą do ustawy o podatku od towarów i usług, zostały przeniesione do treści ustawy, tj. do art. 43.

Jednocześnie znowelizowane przepisy w zakresie zwolnień od podatku nie odwołują się wprost do konkretnych klasyfikacji statystycznych (PKWiU). Wprowadzona została bowiem zasada, że towary lub usługi będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych tylko, jeżeli przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze do niej powołują symbole statystyczne. W opisanym stanie faktycznym taka sytuacja nie występuje. Powstała więc wątpliwość, czy odroczenie płatności z tytułu dostawy towaru przy jednoczesnym naliczaniu odsetek od poszczególnych rat uznane jako kredyt kupiecki, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wprowadzonymi ustawą z dnia 29 października 2010 r. zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2011 r. odroczenie płatności z tytułu sprzedaży nieruchomości na raty przy jednoczesnym naliczeniu odsetek, uznane jako kredyt kupiecki, będzie zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wprowadzonymi ustawą z dnia 29 października 2010 r. zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług, które będą obowiązywały od dnia 1 stycznia 2011 r., odroczenie płatności z tytułu sprzedaży nieruchomości na raty przy jednoczesnym naliczeniu odsetek, uznane jako kredyt kupiecki, będzie zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38. Zgodnie bowiem z treścią art. 43 ust. 1 pkt 38 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. W przyjętej ocenie Wnioskodawca odwołuje się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 września 2008 r., sygn. akt FSK 1284/07.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bowiem przyjęte przez Gminę stanowisko odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji sprzedaży nieruchomości na raty. Naczelny Sąd Administracyjny uznał bowiem, że w przypadku sprzedaży nieruchomości na raty, na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia z dostawą towaru natomiast czynność polegająca na odroczeniu płatności z tytułu dostarczonego towaru przy jednoczesnym naliczaniu odsetek jest kredytem kupieckim i jako odrębne świadczenie od czynności dostawy towaru płatne w formie płatności okresowych w ustalonych terminach, korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. Rozstrzygnięcie sądu dotyczyło kwestii spornych w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego od odsetek z tytułu udzielonego nabywcy nieruchomości kredytu kupieckiego w oparciu o przedstawiony przez Gminę stan faktyczny, analogiczny do wykazanego w przedmiotowym wniosku. Gmina dokonuje bowiem sprzedaży nieruchomości na raty w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy ustawy u.g.n., tj. art. 70 ust. 2.

Dlatego Wnioskodawca powołując się na rozstrzygnięcie w analogicznej sprawie odwołuje się do uznania przez Naczelny Sąd Administracyjny, że w przypadku sprzedaży nieruchomości na raty mamy do czynienia z dwiema czynnościami z dostawą towaru w zakresie sprzedaży nieruchomości na raty z usługą udzielenia kredytu kupieckiego, który polega na odroczeniu płatności z tytułu dostarczonych towarów lub świadczonych usług przy jednoczesnym naliczaniu odsetek. W takiej sytuacji świadczenie udzielającego tego kredytu (sprzedawcy) nie jest działaniem aktywnym, przecież nie przekazuje on ani nie stawia do dyspozycji usługobiorcy (kupującego) żadnych środków pieniężnych, lecz jedynie toleruje sytuację, w której kupujący zapłaci mu cenę w późniejszych terminach, w zamian za co uiści odpowiednio odsetki. W obowiązujących przepisach ustawy o podatku od towarów i usług art. 8 ust. 1 pkt 2, przez świadczenie usług rozumie się również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

W przypadku kredytu kupieckiego sytuacja tolerowania przez sprzedawcę braku zapłaty należności za towar (usługę) trwa do czasu określonego przez strony umowy jako termin (terminy) zapłaty odroczonej należności. I dopiero z upływem tego terminu (terminów w przypadku rozłożenia zapłaty na raty) nastąpi wykonanie (lub wykonanie częściowe) usługi kredytu kupieckiego. Zatem należy uznać, że częściowe wykonanie usługi kredytu kupieckiego następuje z dniem upływu terminów płatności poszczególnych rat należności (wraz z odsetkami). Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, z datą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2011 r. (art. 3 ustawy), skutkuje likwidacją załącznika nr 4 do ustawy o VAT, który w swoim wykazie zawiera świadczoną przez Wnioskodawcę usługę udzielenia kredytu kupieckiego, poz. 3: sekcja J ex 65-67.

Jednocześnie znowelizowane przepisy w zakresie zwolnienia od podatku w przypadku świadczonej przez Wnioskodawcę usługi kredytu kupieckiego (odroczenie płatności z tytułu dostawy towaru przy jednoczesnym naliczaniu odsetek od poszczególnych rat) nie odwołują się wprost do klasyfikacji statystycznych. Zgodnie bowiem z treścią art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, która obowiązuje od 1 stycznia 2011 r., dodany do ustawy o VAT po art. 5 art. 5a brzmi: "towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne".

Z dniem 1 stycznia 2011 r. Wnioskodawca w zakresie zwolnienia z VAT, nie może więc odwołać się wprost do symbolu klasyfikacji statystycznych właściwego dla świadczonej usługi kredytu kupieckiego (likwidacja załącznika nr 4 do ustawy i brak powołania symbolu statystycznego dla usługi udzielenia kredytu wymienionej w znowelizowanym art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT).

Jednakże, świadczona przez Zainteresowanego usługa polegająca na odroczeniu płatności z tytułu dostawy towaru przy jednoczesnym naliczaniu odsetek od poszczególnych rat, uznana jako kredyt kupiecki jest wymieniona bezpośrednio w treści znowelizowanego art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, jako usługa zwolniona od podatku: "zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę".

Dlatego uwzględniając powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że z dniem 1 stycznia 2011 r. odroczenie płatności z tytułu sprzedaży nieruchomości na raty przy jednoczesnym naliczeniu odsetek uznane jako kredyt kupiecki, będzie zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym zdarzeniu przyszłym, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Dotyczy to w szczególności momentu powstania obowiązku podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl