ILPP2/443-196/09-4/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-196/09-4/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.) uzupełnionym pismami z dnia 23 kwietnia 2009 r. (data wpływu 23 kwietnia 2009 r.) oraz z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wykonanie i montaż ścianek kabin sanitarnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wykonanie i montaż ścianek kabin sanitarnych. Pismami z dnia 23 kwietnia 2009 r. oraz 27 kwietnia 2009 r. uzupełniono ww. wiosek w zakresie opisu przedstawionego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi firmę produkcyjną zajmującą się m.in. produkcją, dostawą i montażem lekkich ścianek działowych wykonanych z płyty wiórowej, PCV lub HPL przeznaczonych do sanitariatów. Czynności wykonywane przez firmę zostały sklasyfikowane w PKWiU 25.12.10.0 - drzwi i progi drzwiowe, okna i ramy do nich, bramy, żaluzje oraz ścianki działowe mocowane do podłogi, z metalu; 43.32.10.0 - roboty instalacyjne stolarki budowlanej; 25.12.99.0 - usługi podwykonawców związane z produkcją metalowych elementów stolarki budowlanej.

W miesiącu listopadzie Wnioskodawca wykonał i zamontował ścianki u kontrahenta. Po zamontowaniu wyrobów wystawił fakturę ze stawką podatku 22%.

Po otrzymaniu faktury zleceniodawca poinformował Zainteresowanego, że remontowany przez niego budynek został sklasyfikowany w polskiej klasyfikacji obiektów budowlanych w dziale 11 jako budynek zbiorowego zamieszkania na terenie koszar. Powołując się na ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. art. 146 ust. 1 pkt 2 oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, tj. § 5, zleceniodawca zażądał od Spółki skorygowania faktury i obniżenia stawki podatku z 22% do 7% zarówno na wykonanie jak i montaż wyrobów.

Czynności jakie były przedmiotem transakcji opisanej we wniosku obejmowały wykonanie ścianek sanitarnych oraz ich montaż. Na fakturze wyszczególnione zostały:

1.

ścianki kabin sanitarnych oprawione w profile aluminiowe, typ II, 1 drzwi, 900 mm;

2.

ścianki kabin sanitarnych oprawione w profile aluminiowe, typ II, 2 drzwi, 900 mm;

3.

ścianki kabin sanitarnych oprawione w profile aluminiowe, typ II, 1 drzwi, 900 mm;

4.

ścianki kabin sanitarnych oprawione w profile aluminiowe, typ II, 2 drzwi, 900 mm;

5.

ścianki kabin sanitarnych oprawione w profile aluminiowe, typ II, 2 drzwi, 900 mm;

6.

ścianki kabin prysznicowych oprawione w profile aluminiowe, typ II "F", z kotarami;

7.

montaż w obiekcie.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca poinformował, że wskazane kody PKWiU zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.) są następujące:

* 28.12.10-50.16 skrzydła drzwiowe aluminiowe,

* 28.12.10-50.17 ościeżnice drzwiowe aluminiowe,

* 45.42.12-00.10 roboty związane z instalowaniem ruchomych ścian działowych.

Przy czym w opinii Wnioskodawcy, usługa montażu produkowanych ścianek powinna zostać zaklasyfikowana do działu 45 PKWiU. Zainteresowany nie wyklucza jednak klasyfikacji do działu 28 PKWiU.

W sprawie jednoznacznej klasyfikacja PKWiU Wnioskodawca wystąpił do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może obniżyć zastosowaną stawkę podatku do 7% zarówno na wykonanie jak i montaż wyrobów biorąc pod uwagę argumenty zleceniodawcy jak i rodzaj wykonywanych wyrobów.

Zdaniem Wnioskodawcy, faktura za wykonanie ścianek kabin sanitarnych jak i ich montaż została wystawiona ze stawką podatku 22%. Zainteresowany uważa, że zastosowana stawka jest poprawna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Podstawowa stawka podatku VAT, w świetle art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki.

I tak, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym - art. 41 ust. 12 ustawy.

Artykuł 41 ust. 12a i 12b ustawy określa, że przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego powyżej nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2,

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

Ponadto, zgodnie z przepisem § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Nadmienia się, iż powołane wyżej rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. zaczęło obowiązywać od dnia 1 grudnia 2008 r. Zastąpiło ono rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Obowiązujący od dnia 1 grudnia 2008 r. przepis § 6 ust. 2 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. zastąpił § 5 ust. 1a rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r., jego treść pozostała jednak niezmieniona.

Z treści art. 2 pkt 12 ustawy wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług, znajduje zastosowanie w odniesieniu do budowy, a także robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zarówno objętych społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętych tym programem.

Ponieważ obniżona do 7% stawka podatku przewidziana jest obecnie jedynie dla usług budowlanych oraz dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, nie dotyczy materiałów budowlanych. Zatem stosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę.

Z treści przedłożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca dokonał dostawy produkowanych towarów, które klasyfikuje do symboli PKWiU 28.12.10-50.16 - skrzydła drzwiowe aluminiowe, PKWiU 28.12.10-50.17 - ościeżnice drzwiowe aluminiowe wraz z ich montażem u zamawiającego PKWiU 45.42.12-00.10 - roboty związane z instalowaniem ruchomych ścian działowych.

Powyższe czynności udokumentowane zostały fakturą z zastosowaniem jednej 22% stawki podatku VAT.

Wyjaśnić należy, iż przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przy formułowaniu zakresu pojęciowego towarów i usług oraz wyjątków w dziedzinie ulgowego opodatkowania lub zwolnień od tego podatku - co do zasady opierają się na klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r.), usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji (...).

Analiza treści wyżej przytoczonych przepisów (art. 7 i art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług) prowadzi do wniosku, że konkretne świadczenia wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej mogą być albo dostawą towarów, albo świadczeniem usług. Wyznacznikiem tego, czy dana czynność jest dostawą towarów czy świadczeniem usług jest jej istota prawna oraz sposób odniesienia do towaru lub usługi w kontekście regulacji zawartych w klasyfikacji statystycznej.

Klasyfikacja, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, to Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293), do celów podatku od towarów i usług - do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

W zasadach metodycznych do tej klasyfikacji określono, że roboty instalacyjne i montażowe wykonywane przez producentów klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu.

Montaż lub instalacja wyrobu budowlanego przez producenta stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla dostawy określonego towaru.

Robotami budowlanymi na gruncie obowiązującej dla celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, są prace zgrupowane w dziale 45 PKWiU.

Jednocześnie należy wskazać, iż organy podatkowe nie są właściwe w sprawach klasyfikacji towarów i usług.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Zainteresowany zajmuje się produkcją, dostawą i montażem lekkich ścianek działowych wykonanych z płyty wiórowej, PCV lub HPL przeznaczonych do sanitariatów.

Powyższe towary - jak wskazał Wnioskodawca - klasyfikowane w dziale 28 PKWiU "wyroby metalowe gotowe, z wyłączeniem maszyn i urządzeń", obejmują wyroby, czyli towary w rozumieniu ustawy o VAT, a nie usługi.

Stwierdzić zatem należy, iż ww. czynności, czyli produkcja oraz montaż przez producenta ścianek kabin prysznicowych i sanitarnych, nie mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT lecz podlegają opodatkowaniu wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Reasumując, Wnioskodawca nie może dokonać obniżenia zastosowanej stawki podstawowej VAT do wysokości 7% w sytuacji, gdy klasyfikacja całości wykonanych czynności do działu 28 PKWiU, będzie prawidłowa. Wskazać jednak należy, że gdyby - jak alternatywnie wskazuje Zainteresowany - klasyfikacja tych czynności mieściła się w dziale 45 PKWiU, w ramach której podatnik wykonuje roboty budowlane w budynkach mieszkalnych stałego zamieszkania (PKOB 11), to wówczas do całej wartości świadczonej usługi zastosowanie znajdzie 7% stawka podatku.

Na marginesie należy zaznaczyć, iż jeżeli Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy będzie dokonywał odrębnie dostawy towaru, a następnie odrębnie będzie świadczył usługę montażu, to każde z tych świadczeń, czyli zarówno dostawa towaru jak i świadczenie usługi musi zostać objęte właściwą sobie stawką podatku VAT - z wyszczególnieniem tych czynności opodatkowanych właściwą stawką podatku na wystawionej fakturze VAT.

Dodatkowo tut. Organ informuje, że powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy, obowiązywał do dnia 31 grudnia 2007 r., wobec powyższego jego treść jest nieaktualna.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl