ILPP2/443-184/11-5/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-184/11-5/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 styczna 2011 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

1.

prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług związanych z wyżywieniem oraz usług udostępniania pomieszczeń wraz z obsługą,

2.

nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku w przypadku kawy i herbaty serwowanych w trakcie obsługi szkoleń.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług związanych z wyżywieniem oraz usług udostępniania pomieszczeń wraz z obsługą oraz stawki podatku w przypadku kawy i herbaty serwowanych w trakcie obsługi szkoleń.

Pismem z dnia 20 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) rozszerzono zakres wniosku o zdarzenie przyszłe oraz uzupełniono go w zakresie jego opisu, zadanych pytań, własnego stanowiska oraz opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy m.in. usługi związane z żywieniem zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 56.2, tj. usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering), usługi gastronomiczne (świadczone w oparciu o zawartą z klientem umowę), pozostałe usługi stołówkowe.

1.

W ww. zakresie Zainteresowany obsługuje głównie szpitale (prowadzi kuchnie przyszpitalne i bufety). Gotuje m.in. dla pacjentów szpitala oraz przedszkoli, (żywienie zbiorowe) oraz prowadzi sprzedaż posiłków na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (klient indywidualny).Dla szpitali i przedszkoli, z którymi wiążą Wnioskodawcę umowy, Spółka przygotowuje, dostarcza, podaje śniadania, obiady i kolacje.

Swoim klientom indywidualnym oferuje m.in.:

* własnoręcznie robione:

a.

śniadania,

b.

obiady jedno lub dwudaniowe,

c.

potrawy mięsne, warzywno-mięsne,

d.

potrawy rybne,

e.

potrawy mączne (pierogi, knedle, krokiety),

f.

sałatki, surówki,

g.

kanapki,

* przygotowane do spożycia na ciepło potrawy z mrożonek, pierogi, krokiety, zapiekanki, pizze.

Klienci indywidualni otrzymują ciepły gotowy do spożycia posiłek w pojemniku jednorazowego użytku (na wynos) lub spożywają go na miejscu w stołówce lub w bufecie.

2.

Wnioskodawca prowadzi również działalność w zakresie:

* organizacji przyjęć weselnych, komunijnych itp. Spółka zapewnia potrawy przygotowane we własnej kuchni wraz z obsługą,

* przygotowania lunchu podawanego podczas przerw w szkoleniach prowadzonych w udostępnianych przez Spółkę pomieszczeniach.

W związku z powyższym zgodnie z PKWiU 56.2 Wnioskodawca dokumentuje powyższą sprzedaż wystawiając faktury i prowadząc ewidencję sprzedaży w kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ze stawką 8%.

Ze złożonego uzupełnienia do wniosku wynika, iż Wnioskodawca:

Ad. 1

Świadczy m.in. usługi żywieniowe zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 56.2, tj. prowadzi kuchnie i bufety, które:

* obsługują głównie szpitale oraz przedszkola, Domy Pomocy Społecznej (żywienie zbiorowe - przygotowują, dostarczają, podają śniadania, obiady i kolacje). Spółka dokumentuje powyższą sprzedaż wystawiając faktury VAT,

* prowadzą sprzedaż posiłków na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (klient indywidualny - oferują ciepły gotowy do spożycia posiłek w pojemn

Dla klienta indywidualnego Wnioskodawca serwuje:

* własnoręcznie robione:

a.

śniadania,

b.

obiady jedno lub dwudaniowe,

c.

potrawy mięsne, warzywno-mięsne,

d.

potrawy rybne,

e.

potrawy mączne (pierogi, knedle, krokiety)

f.

sałatki, surówki,

g.

kanapki,

* przygotowane do spożycia na ciepło potrawy z mrożonek, pierogi, krokiety, zapiekanki, pizze.

Ww. opis obejmuje usługi związane z wyżywieniem zaklasyfikowane w PKWiU 56.2 jako usługi żywieniowe, gastronomiczne. Nie występuje tu dostawa towarów, o których mowa w załączniku nr 1 poz. 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Ad. 2

Przedstawiony opis dotyczy:

* świadczenia usług w zakresie organizacji przyjęć weselnych, komunijnych, styp (obejmuje potrawy przygotowane we własnej kuchni wraz z obsługą podawaną na sali, której Spółka jest właścicielem) sklasyfikowanych do PKWiU 56.2, tj. usługi żywieniowe, gastronomiczne,

* udostępniania pomieszczenia, w których odbywają się szkolenia i Spółka zapewnia jego obsługę polegającą na ustawieniu stołu, krzeseł, obsługi rzutnika multimedialnego (szkolenie prowadzi inny podmiot) PKWiU 68.20.12.0.

Dodatkowo Wnioskodawca zamierza oferować obsługę tych szkoleń polegającą na podawaniu kawy, herbaty, ciastek, soków oraz lunchu, który zostanie przygotowany w jego kuchni sklasyfikowaną jako usługa cateringowa pod symbolem PKWiU 56.2.

Ww. opis obejmuje towary wykorzystywane do wykonywania ww. usług inne niż wykazane w załączniku nr 1 poz. 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, za wyjątkiem podawanej kawy i herbaty serwowanej podczas przerw w szkoleniach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku ww. sprzedaży w przypadku:

1.

sprzedaży na wynos,

2.

spożycia na miejscu w stołówce lub w bufecie dla ww. klienta indywidualnego nieprowadzącego działalności gospodarczej,

3.

sprzedaży dokumentującej żywienie zbiorowe w szpitalach (szpitale, przedszkola, DPS),

4.

działalności w zakresie organizacji przyjęć weselnych, komunijnych itp. oraz przygotowania lunchu podawanego podczas przerw w szkoleniach prowadzonych w udostępnianych przez Spółkę pomieszczeniach na rzecz firm oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (klient indywidualny).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z PKWiU 56.2 Spółka dokumentuje powyższą sprzedaż wystawiając faktury i prowadząc ewidencję sprzedaży w kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności.

Główną działalnością Wnioskodawcy, zgodnie z KRS, są usługi żywieniowe. Według Spółki dokumentując opisaną powyżej sprzedaż, zastosować należy stawkę VAT w wysokości 8%, zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, według stanu na dzień 1 stycznia 2011 r.

W opinii Zainteresowanego usługa wynajmu pomieszczeń, w których odbywają się szkolenia wraz z obsługą polegającą na ustawieniu stołu, krzeseł, obsługi rzutnika multimedialnego opodatkowana jest 23% stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

1.

prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług związanych z wyżywieniem oraz usług udostępniania pomieszczeń wraz z obsługą,

2.

nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku w przypadku kawy i herbaty serwowanych w trakcie obsługi szkoleń.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisem art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach statystycznych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W myśl § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), obowiązującym od dnia 6 kwietnia 2011 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia zawierającym listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8% pod pozycją 7 wskazano usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:

1.

napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,

2.

napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

3.

kawy i herbaty (wraz z dodatkami),

4.

napojów bezalkoholowych gazowanych,

5.

wód mineralnych,

6.

innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

W opisie zawartym we wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

1.

Świadczy m.in. usługi żywieniowe zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 56.2, tj. prowadzi kuchnie i bufety, które:

* obsługują głównie szpitale oraz przedszkola, Domy Pomocy Społecznej (żywienie zbiorowe - przygotowują, dostarczają, podają śniadania, obiady i kolacje). Spółka dokumentuje powyższą sprzedaż wystawiając faktury VAT,

* prowadzą sprzedaż posiłków na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (klient indywidualny - oferują ciepły gotowy do spożycia posiłek w pojemn

Dla klienta indywidualnego Wnioskodawca serwuje:

* własnoręcznie robione:

a.

śniadania,

b.

obiady jedno lub dwudaniowe,

c.

potrawy mięsne, warzywno-mięsne,

d.

potrawy rybne,

e.

potrawy mączne (pierogi, knedle, krokiety)

f.

sałatki, surówki,

g.

kanapki

* przygotowane do spożycia na ciepło potrawy z mrożonek, pierogi, krokiety, zapiekanki, pizze.

Zainteresowany zaznaczył, iż ww. opis obejmuje usługi związane z wyżywieniem zaklasyfikowane w PKWiU 56.2 jako usługi żywieniowe, gastronomiczne. Nie występuje tu dostawa towarów, o których mowa w załączniku nr 1 poz. 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

2.

Spółka prowadzi również działalność w zakresie:

* świadczenia usług w zakresie organizacji przyjęć weselnych, komunijnych, styp (obejmuje potrawy przygotowane we własnej kuchni wraz z obsługą podawaną na sali, której Spółka jest właścicielem) sklasyfikowanych do PKWiU 56.2, tj. usługi żywieniowe, gastronomiczne,

* udostępniania pomieszczenia, w których odbywają się szkolenia i Spółka zapewnia jego obsługę polegająca na ustawieniu stołu, krzeseł, obsługi rzutnika multimedialnego (szkolenie prowadzi inny podmiot) PKWiU 68.20.12.0.

Dodatkowo Wnioskodawca zamierza oferować obsługę tych szkoleń polegającą na podawaniu kawy, herbaty, ciastek, soków oraz lunchu, który zostanie przygotowany w jego kuchni sklasyfikowaną jako usługa cateringowa pod symbolem PKWiU 56.2.

Także w tym przypadku, Zainteresowany zaznaczył, iż ww. opis obejmuje towary wykorzystywane do wykonywania ww. usług inne niż wykazane w załączniku nr 1 poz. 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, za wyjątkiem podawanej kawy i herbaty serwowanej podczas przerw w szkoleniach.

W związku z powyższym zauważyć należy, iż z pewnymi wyjątkami, usługi związane z wyżywieniem klasyfikowane przez Wnioskodawcę do PKWiU 56.2, wskazane zostały w poz. 7 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia zawierającego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8%.

Dodać należy, iż zarówno treść cyt. powyżej § 7 ust. 1 pkt 1 jak i pozycji 7 w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. jest taka sama, jak w obowiązującym do dnia 5 kwietnia 2011 r. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.), do którego w opisie zdarzenia przyszłego odwołuje się Wnioskodawca.

Tym niemniej powyższa, obniżona stawka nie dotyczy towarów, których sprzedaż wyłączono z opodatkowania według tej stawki. Powołany powyżej przepis jednoznacznie wskazuje, że stawki preferencyjnej nie stosuje się m.in. do sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami).

Zatem, do wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności sprzedaży posiłków na wynos, posiłków spożywanych na miejscu w stołówce lub w bufecie przez klienta indywidualnego, oraz sprzedaży usług żywienia zbiorowego w szpitalach (szpitale, przedszkola, DPS), organizacji przyjęć weselnych, komunijnych, styp (obejmujących przygotowanie potraw we własnej kuchni wraz z obsługą - sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 52.6 usługi żywieniowe, gastronomiczne) oraz obsługi szkoleń polegających na przygotowywaniu posiłków, sklasyfikowanych - przez Spółkę pod symbolem PKWiU 56.2 usługi cateringowe - zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami, zastosowanie będzie miała 8% stawka podatku VAT.

Natomiast w przypadku podawania kawy i herbaty serwowanych podczas przerw w szkoleniach zastosowanie będzie miała 23% stawka podatku VAT.

Odnośnie natomiast działalności polegającej na udostępnianiu pomieszczeń, w których odbywają się szkolenia, gdzie Spółka zapewnia ich obsługę polegającą na ustawieniu stołu, krzeseł, obsługi rzutnika multimedialnego, sklasyfikowanej przez Wnioskodawcę do symbolu PKWiU 68.20.12.0. wyjaśnić należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca nie przewiduje dla tych czynności obniżonych stawek bądź zwolnienia od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

W związku z tym, iż działalność gospodarcza sklasyfikowana przez Zainteresowanego pod symbolem PKWiU 68.20.12.0., którą zamierza on prowadzić jest usługą polegającą na udostępnianiu pomieszczeń, w których odbywają się szkolenia, nie będzie ona korzystała ze zwolnienia od podatku VAT uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. Są to bowiem inne usługi niż dotyczące wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, zwolnione od podatku VAT.

Usługi te nie zostały również ani w ustawie, ani w przepisach wykonawczych objęte obniżoną stawką podatku VAT. Stąd ich świadczenie - w zakresie udostępniania pomieszczenia, w których odbywają się szkolenia, gdzie Spółka zapewnia ich obsługę polegającą na ustawieniu stołu, krzeseł, obsługi rzutnika multimedialnego, sklasyfikowanych przez Zainteresowanego do symbolu PKWiU 68.20.12.0 - opodatkowane będzie podstawową 23% stawką podatku VAT obowiązującą w 2011 r.

Zatem, do świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegających na udostępnianiu pomieszczeń, w których odbywają się szkolenia, gdzie Spółka zapewnia ich obsługę polegającą na ustawieniu stołu, krzeseł, obsługi rzutnika multimedialnego sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę do symbolu PKWiU 68.20.12., zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami, zastosowanie będzie miała 23% stawka podatku VAT.

Podkreślić jednocześnie należy, że w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, nie mieści się analiza prawidłowości klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania statystycznego.

Minister Finansów nie jest zatem uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towarów i usług będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowania PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

Ponadto informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek odnośnie zdarzenia przyszłego. Natomiast, rozstrzygnięcie w zakresie przedstawionego stanu faktycznego zawiera odrębna interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2011 r. nr ILPP2/443-184/11-4/TW.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl