ILPP2/443-1682/09-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1682/09-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2009 r. (data wpływu 11 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.) oraz pismem z dnia 9 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na organizacji koncertów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na organizacji koncertów. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.) oraz pismem z dnia 9 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego oraz o wypis z księgi rejestrowej Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest samorządową instytucją kultury, działającą na podstawie art. 5 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Na podstawie obowiązującego statutu prowadzi działalność kulturalną, której celem jest upowszechnianie muzyki w kraju i zagranicą. Zadania swoje realizuje poprzez organizowanie koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, audycji i koncertów dla dzieci i młodzieży, festiwali i konkursów. Zainteresowany w zakresie edukacji muzycznej popularyzuje muzykę wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację audycji i koncertów umuzykalniających. Odbywa się to w następujący sposób: co roku w miesiącu sierpniu przesyłane są do placówek oświatowych (przedszkola, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) propozycje całorocznych programów edukacyjnych. Następnie pracownik Wnioskodawcy kontaktuje się osobiście, bądź telefonicznie z przedstawicielem placówki i umawia się co do terminu, programu, miejsca wykonania audycji - koncertu. Koncerty odbywają się najczęściej w siedzibie placówki oświatowej lub w sali koncertowej Zainteresowanego, wykonywane są one przez kilkuosobowy zespół muzyków i prelegenta. Zapłata za świadczenie tych usług pobierana jest w formie opłaty zryczałtowanej po uprzednim wystawieniu faktury VAT z 7% stawką podatku.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż usługi wymienione w zapytaniu do wniosku mieszczą się w klasyfikacji PKWiU 92.31.21-00.20 "usługi koncertowe". Pomysłodawcą, twórcą i realizatorem, czyli organizatorem audycji i koncertów umuzykalniających dla dzieci i młodzieży jest Zainteresowany. Wnioskodawca poszukuje odbiorców audycji wśród placówek oświatowych (przedszkola, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe). Placówki te po akceptacji zaproponowanego programu umożliwiają ich realizację poprzez zapewnienie frekwencji (słuchaczy) w miejscu przez nie wskazanym, może to być świetlica szkoły, ośrodek kultury. Wnioskodawca organizuje również audycje w swojej siedzibie po uprzednim uzgodnieniu szczegółów z placówkami oświatowymi. Organizator za wykonanie usługi pobiera odpłatność w formie opłaty zryczałtowanej. Jest to uregulowane wewnętrznym przepisem, tj. zarządzeniem dyrektora naczelnego, które określa wysokość ryczałtu w zależności od liczby słuchaczy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy organizacja koncertów - audycji dla dzieci i młodzieży placówek oświatowych - za kwotę zryczałtowaną jest opodatkowana 7% stawką podatku, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż koncertu - audycji za kwotę ryczałtową powinna być opodatkowana 7% stawką podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa na wykonawcy usługi.

Co do zasady podstawowa stawka podatku - w myśl art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod pozycją 11 zostały wymienione usługi objęte symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2.

usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3.

usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4.

wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5.

wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

a.

usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

b.

wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6.

działalności agencji informacyjnych,

7.

usług wydawniczych,

8.

usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Użycie w załączniku danej grupy oznaczenie "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa usługi. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. w załączniku tym, w pozycji 156, wymieniono, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 92.3, usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

1.

w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),

2.

związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),

3.

świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.32.12).

Powyższe wyłączenie stosowania zwolnienia dotyczy jedynie sprzedaży usług wstępu na ww. imprezy kulturalne i dotyczy wyłącznie organizatorów imprez.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, Zainteresowany w zakresie edukacji muzycznej popularyzuje muzykę wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację audycji i koncertów umuzykalniających. Usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.31.21-00.20. Odbywa się to w następujący sposób: co roku w miesiącu sierpniu przesyłane są do placówek oświatowych (przedszkola, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) propozycje całorocznych programów edukacyjnych, następnie pracownik Wnioskodawcy kontaktuje się osobiście, bądź telefonicznie z przedstawicielem placówki i umawia się co do terminu, programu, miejsca wykonania audycji - koncertu. Koncerty odbywają się najczęściej w siedzibie placówki oświatowej lub w sali koncertowej Zainteresowanego, wykonywane są one przez kilkuosobowy zespół muzyków i prelegenta. Placówki te po akceptacji zaproponowanego programu umożliwiają ich realizację poprzez zapewnienie frekwencji (słuchaczy) w miejscu przez nie wskazanym. Natomiast pomysłodawcą, twórcą i organizatorem audycji i koncertów jest Wnioskodawca. Zapłata za świadczenie tych usług pobierana jest w formie opłaty zryczałtowanej, której wysokość uzależniona jest od liczby słuchaczy. Zainteresowany wystawia faktury VAT z 7% stawką podatku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca występuje jako organizator koncertów i audycji sprzedający prawo wstępu, działający we własnym imieniu i na własny rachunek. w przypadku ryczałtowej sprzedaży wstępu na koncert zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 156 załącznika do ustawy, co oznacza, że czynność ta podlega opodatkowaniu według stawki 7%.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż usługi koncertowe polegające na organizacji koncertów - audycji dla dzieci i młodzieży przez Wnioskodawcę, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.31.21-00.20, podlegają na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy, opodatkowaniu według preferencyjnej stawki podatku VAT, tj. 7%.

Końcowo podkreślić należy, iż kwestia uznania opłaty określonej w umowie ze zleceniodawcą jako opłaty za wstęp, nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Należy ponadto zauważyć, że Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie opodatkowania usług koncertowych została wydana odrębna interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2010 r. nr ILPP2/443-1682/09-5/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl