ILPP2/443-1541/09-4/SJ - Stawka podatku VAT dla usług pielęgnacji roślin, ogrodów oraz układania kompozycji kwiatowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1541/09-4/SJ Stawka podatku VAT dla usług pielęgnacji roślin, ogrodów oraz układania kompozycji kwiatowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 13 listopada 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 grudnia 2009 r. (data wpływu 5 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest:

*

prawidłowe - w części odnoszącej się do usług określonych w PKWiU 01.41.12-00.00 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych" oraz

*

nieprawidłowe - w części odnoszącej się do czynności określonych w PKWiU 01.12.22-00 "Kwiaty cięte i pąki kwiatowe, w tym bukiety, wieńce".

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 grudnia 2009 r. (data wpływu 5 stycznia 2010 r.), o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni świadczy następujące usługi:

*

zakładanie ogrodów (nasadzanie roślin, montaż systemu nawadniania, przygotowanie terenu, prace ziemne, budowa ścieżek, murków ogrodowych, montaż tarasów, budowa małej architektury z drewna),

*

pielęgnacja ogrodów przy firmach i domach prywatnych (koszenie trawników, cięcie drzew i krzewów, nawożenie, ochrona roślin, porządkowanie terenu, zamiatanie, grabienie liści, przygotowywanie ogrodów do sezonu zimowego i wiosennego, przesadzanie roślin),

*

projektowanie ogrodów,

*

usługi dekoracji ślubnych (dekoracja sali, kościoła, samochodu, bukiety ślubne, kompozycje z żywych kwiatów).

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana poinformowała, iż usługi świadczonej przez jej firmę mieszczą się w grupowaniach:

1.

Wykonywanie projektów - koncepcji zagospodarowania i uporządkowania terenów zielonych - niebędących projektami budowlanymi, pielęgnacja roślin, zakładanie i zagospodarowanie ogrodów i terenów zielonych polegające na sadzeniu, przycinaniu, wycinaniu drzew i krzewów, zakładaniu i koszeniu trawników, nawadnianiu, robotach ziemnych (bez wykorzystania ciężkiego sprzętu budowlanego i robót hydraulicznych) - PKWiU 01.41.12-00.00 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych",

2.

Usługi dekoracji ślubnych z żywych kwiatów (bukiety, dekoracje sali, kościoła, samochodu) - PKWiU 01.12.22-00 "Kwiaty cięte i pąki kwiatowe, w tym bukiety, wieńce".

Podstawa prawna PKWiU rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę VAT zastosować na usługi wykonywane przez firmę Zainteresowanej...

Zdaniem Wnioskodawczyni, stawka VAT na usługi ogrodnicze powinna zawierać się w 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

*

prawidłowe - w części dotyczącej usług określonych w PKWiU 01.41.12-00.00 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych" oraz

*

nieprawidłowe - w części dotyczącej czynności określonych w PKWiU 01.12.22-00 "Kwiaty cięte i pąki kwiatowe, w tym bukiety, wieńce".

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści art. 8 ust. 3 ustawy wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Natomiast, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do treści ww. przepisów prawa, towary i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 135 tego załącznika, stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%", wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 01.4 "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt".

Zamieszczenie przedrostka "ex" przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu czy usługi z danego grupowania.

Ponadto, stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 2 tego załącznika, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych do dnia 30 kwietnia 2008 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3%, wskazano mieszczące się w grupowaniu PKWiU 01.12 "Warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie".

W związku z powyższym, do dnia 30 kwietnia 2008 r. sprzedaż kwiatów ciętych i pączków kwiatowych, w tym bukietów i wieńców (sklasyfikowanych do grupowania PKWiU 01.12.22) - podlegała opodatkowaniu według stawki podatku obniżonej do 3% - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy zmienianej w art. 1, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 2 załącznika do ww. ustawy, zawierającego "Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3%", wskazano grupowanie PKWiU 01.12 "Warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie".

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni wykonuje czynności mieszczące się w grupowaniach: PKWiU 01.41.12-00.00 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych" oraz PKWiU 01.12.22-00 "Kwiaty cięte i pąki kwiatowe, w tym bukiety, wieńce".

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli usługi świadczone przez Wnioskodawczynię mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.41.12-00.00 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych", to stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 w związku z poz. 135 załącznika Nr 3 do ustawy, podlegają opodatkowaniu obniżoną do 7% stawką podatku od towarów i usług - jako "Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt".

Natomiast, świadczone przez Zainteresowaną czynności zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 01.22.22-00 "Kwiaty cięte i pąki kwiatowe, w tym bukiety, wieńce", zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 2 załącznika do tej ustawy, w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. podlegają opodatkowaniu obniżoną do 3% stawką podatku VAT. Zgodnie z przywołaną przez Wnioskodawczynię klasyfikacją statystyczną czynności te nie dotyczą jednak świadczenia usług, a dostawy towarów wskazanych w tym grupowaniu.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawczynię we wniosku klasyfikacji czynności do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawczynię w zakresie klasyfikacji statystycznych czynności będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowaną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl