ILPP2/443-1528/09-4/MR - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży lokalu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, będącego uprzednio przedmiotem umowy dzierżawy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1528/09-4/MR Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży lokalu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, będącego uprzednio przedmiotem umowy dzierżawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 10 listopada 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia - brak daty sporządzenia pisma (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą 4 stycznia 1994 r. dzierżawiąc lokal w obiekcie mieszkalno-usługowym, którego właścicielem był Urząd Miasta. Lokal pochodzi z lat 60-tych, gdy nie obowiązywała ustawa o podatku VAT. Zainteresowany jest prawdopodobnie 3 lub 4 firmą, która użytkuje przedmiotowy lokal. Inwestycje, które poniesiono w czasie remontu na przełomie sierpnia/października 2007 r. nie przekroczyły 30% wartości lokalu. Od zakupionego towaru odliczony został podatek VAT (była to wymiana okien i elewacja zewnętrzna malowana).

W dniu 19 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca wykupił od Urzędu Miasta ten lokal, prowadząc w nim nadal działalność gospodarczą. Przedmiotem transakcji był lokal i odrębne oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu. Lokal został zakupiony bez podatku VAT, natomiast od gruntu odprowadzono podatek VAT, ponieważ grunt został zakupiony z podatkiem VAT. Od chwili zakupu lokalu do dnia dzisiejszego minęło około 5 miesięcy, a z chwilą wydania interpretacji będzie 6 miesięcy. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać niewielką część tego lokalu, tj. ok. 65 m2. Cały lokal ma powierzchnię 451 m2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca sprzedając część lokalu będzie mógł sprzedać ją bez podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż tej części lokalu nie powinna być objęta podatkiem VAT, zgodnie z art. 43 ustawy, ponieważ jest to lokal wybudowany w latach 60-tych, nieobciążony podatkiem VAT, a przy zakupie na własność również nie było podatku VAT. Wydatki na remont nie przekroczyły 30% wartości użytkowej tego lokalu były dużo niższe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanej, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanych, a za takie należy rozumieć także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Ponadto, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w 1994 r. dzierżawiąc lokal w obiekcie mieszkalno-usługowym. Lokal pochodzi z lat 60-tych, Zainteresowany jest prawdopodobnie 3 lub 4 firmą, która go użytkuje. Inwestycje, które poniesiono w czasie remontu na przełomie sierpnia/października 2007 r. nie przekroczyły 30% wartości lokalu. w dniu 19 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca wykupił przedmiotowy lokal, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Obecnie zamierza sprzedać niewielką część tego lokalu, tj. ok. 65 m2.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca przed zakupem przedmiotowego lokalu korzystał z niego na podstawie umowy dzierżawy. Okres dzierżawy tego lokalu był dłuższy niż 2 lata.

W świetle powyższego, z uwagi na fakt, iż przedmiotowy lokal przed zakupem był przedmiotem dzierżawy, tj. był oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi i od tego momentu minęło ponad 2 lata, zatem sprzedaż części tego lokalu będzie korzystała ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów oraz opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że dostawa części lokalu będzie podlegała zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania sprzedaży lokalu. Natomiast w kwestii zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania dostawy gruntu przynależnego do części sprzedawanego lokalu wydano postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia z dnia 26 stycznia 2010 r. Nr ILPP2/443-1528/09-5/MR.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl