ILPP2/443-1518/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1518/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko... przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości, które zostały lub zostaną nabyte od osób nie będących podatnikami z tytułu ich dostawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości, które zostały lub zostaną nabyte od osób nie będących podatnikami z tytułu ich dostawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu oraz kupna i sprzedaży nieruchomości (zwane dalej Nieruchomościami).

Przedmiotem wniosku są Nieruchomości, które już zostały nabyte przez Zainteresowanego, oraz takie, które będą nabywane w przyszłości (będzie to następowało głównie w drodze kupna lub wniesienia nieruchomości aportem przez obecnych wspólników lub przez osoby, które w przyszłości staną się wspólnikami Spółki). Niektóre nieruchomości zostały nabyte lub będą nabywane od osób niebędących podatnikami VAT z tytułu ich dostawy, w tym osób fizycznych, ich nabycie jest czynnością niepodlegającą VAT i nie jest dokumentowane fakturami VAT.

Na potrzeby wniosku przyjmuje się, że:

* nieruchomości stanowią grunty zabudowane budynkami,

* nieruchomości objęte wnioskiem nie były lub nie będą ulepszane przez Wnioskodawcę o 30% wartości początkowej lub więcej,

* dostawa nieruchomości objętych wnioskiem nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jako że dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dostawa Nieruchomości przez Spółkę, które zostały lub zostaną nabyte od osób nie będących podatnikami z tytułu ich dostawy, jest zwolniona od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa nieruchomości, nabytych od osób nie będących podatnikami z tytułu ich dostawy lub takich, które zostaną nabyte od osób nie będących podatnikami z tytułu ich dostawy, będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT "zwalnia się od podatku (...) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku (...) dostawę budynków, budowli lub ich części nie objętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów".

Jednakże warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, "nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat".

W przedmiotowym stanie faktycznym Nieruchomości są nieruchomościami zabudowanymi, zatem dla oceny zasad ich opodatkowania należy ustalić zasady opodatkowania dostawy budynków i budowli na nich posadowionych, gdyż zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT: "w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu".

Przedmiotem wniosku są wyłącznie Nieruchomości, nie korzystające ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jako że dostawa takich Nieruchomości nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Mając na uwadze możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT, należy wskazać, iż w stosunku do Nieruchomości dokonujący ich dostawy (Wnioskodawca) nie poniósł wydatków na ich ulepszenie równych lub większych niż 30% ich wartości początkowej. Tym samym, w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania również przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT. Jedynym elementem warunkującym możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy Nieruchomości jest warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy o VAT, tj. czy w stosunku do tych obiektów przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego czy nie przysługiwało takie prawo.

Przy nabyciu Nieruchomości przez Spółkę nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jako że nabycia Nieruchomości dokonano od osoby niedziałającej jako podatnik w ramach tej dostawy nabycie nie było udokumentowane fakturą VAT, a tym samym nie występował podatek VAT, który mógłby zostać odliczony. Wobec powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku dostawy nieruchomości (nie korzystającej ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10), dostawa ta jest zwolniona od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, jeśli przy nabyciu danej nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako że taki podatek nie występował przy jej nabyciu i tym samym nie było prawa do jego odliczenia. Powyższy pogląd potwierdza również ustalone stanowisko organów, wynikające m.in. z interpretacji indywidualnych, np. interpretacja z dnia 17 lutego 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IPPP3/443-1199/09-2/MPe), interpretacja z dnia 27 kwietnia 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443 -211/09-2/AS), interpretacja z dnia 25 września 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. lPPP3/443-635/09-2/MPe), czy orzeczeń sądów administracyjnych (np. wyrok z dnia 13 października 2006 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sygn. i SA/LU 305/06).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Wnioskodawca wskazał w opisie sprawy, iż dostawa nieruchomości objętych wnioskiem nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ ich dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Według art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu oraz kupna i sprzedaży nieruchomości. Przedmiotem wniosku są nieruchomości, które już zostały nabyte przez Zainteresowanego, oraz takie, które będą nabywane w przyszłości (będzie to następowało głównie w drodze kupna lub wniesienia nieruchomości aportem przez obecnych wspólników lub przez osoby które w przyszłości staną się wspólnikami Spółki). Nieruchomości zostały nabyte lub będą nabywane od osób nie będących podatnikami VAT z tytułu ich dostawy, w tym osób fizycznych, ich nabycie jest czynnością niepodlegającą VAT i nie jest dokumentowane fakturami VAT. Przedmiotowe nieruchomości stanowią grunty zabudowane budynkami, nie były one lub nie będą ulepszane o 30% wartości początkowej lub więcej. Przy nabyciu nieruchomości przez Spółkę nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ponieważ w fakturze nie wykazano podatku VAT, który mógłby zostać odliczony. Wnioskodawca wskazał, iż dostawa nieruchomości objętych wnioskiem nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ ich dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż przedmiotowe nieruchomości zabudowane spełniają warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ jak poinformował Zainteresowany nabycie nieruchomości nie było udokumentowane fakturą VAT, a tym samym nie występował podatek VAT, który mógłby zostać odliczony. Zatem, Wnioskodawcy nie przysługiwało od zakupu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto, spełnił on również warunek wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy, z uwagi na to, że Spółka nie będzie ponosiła, jak wskazano we wniosku ulepszeń, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej Nieruchomości.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie zwolnienie od opodatkowania wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Ponadto art. 29 ust. 5 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy budynek lub budowla korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, zwolnieniu podlega również dostawa gruntu, na którym to gruncie budynek jest posadowiony.

Tut. Organ podkreśla, iż wyżej wskazana zasada dotyczy wyłącznie gruntów z posadowionymi na nich budynkami (budowlami), nie ma zatem zastosowania do innych gruntów niezwiązanych z obiektami budowlanymi.

Biorąc pod uwagę wskazane regulacje, dostawy nieruchomości, które zostały lub zostaną nabyte od osób nie będących podatnikami z tytułu ich dostawy, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy.

Należy zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 ww. ustawy, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Trzeba zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. w związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisanego zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości, które zostały lub zostaną nabyte od osób niebędących podatnikami z tytułu ich dostawy.

Natomiast w zakresie dotyczącym zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości, które zostały lub zostaną nabyte od podatników korzystających przy ich sprzedaży ze zwolnienia od VAT zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie Nr ILPP2/443-1518/10-2/JK z dnia 10 grudnia 2010 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl