ILPP2/443-15/10-4/BA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-15/10-4/BA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z innymi spadkobiercami nabył spadek po zmarłym bracie - Postanowienie sygn. akt. X Następnie po zmarłej matce otrzymał 1/2 spadku - Postanowienie sygn. akt. X. W skład masy spadkowej wchodzi pole - nr działki 25 o pow. 1,13 ha, nr KW X, które zostało przez Urząd Gminy przekształcone na grunty budowlane.

Udział Zainteresowanego w spadku wynosi według ww. postanowienia 13/32.

Z uwagi na wartość spadku Urząd Skarbowy odstąpił od wymiaru podatku - Zaświadczenie X.

Część przypadająca na Wnioskodawcę została już zbyta, gdyż nie posiadał on środków do życia, ani zdrowia, by tym się zajmować. Zainteresowany nie jest rolnikiem, nie czerpał zysku z ww. gruntu. Oferował sprzedaż w ogłoszeniach i przez pośrednika, nie doprowadzał mediów. Wcześniej wspólnie z bratem sprzedał stodołę (poniemiecką) wraz z gruntem o powierzchni 23 a - również otrzymane w spadku. Obecnie Wnioskodawca jest od ponad roku na zasiłku chorobowym, po przebytej operacji, choruje również na serce i nadciśnienie, korzysta w chwili obecnej z płatnej rehabilitacji i leczenia.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że:

1.

Status działki - niezabudowana działka budowlana. Powierzchnia 0,0928 ha, położona w Gminie X. Działka została sprzedana w całości jednemu nabywcy, nie była dzielona na wiele działek.

2.

Transakcja miała miejsce X 2009 r.

3.

W chwili sprzedaży Zainteresowany był współwłaścicielem w udziale wynoszącym X.

4.

Nie był i nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

5.

Nigdy nie wykorzystywał przedmiotowego gruntu w działalności gospodarczej, ponieważ nigdy żadnej działalności gospodarczej nie prowadził w tym również działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

6.

Nigdy nie posiadał, ani nie posiada statusu rolnika ryczałtowego i nigdy nie dokonywał dostawy produktów rolnych, ani nie świadczył usług rolniczych.

7.

Posiadane grunty nigdy nie były udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia.

8.

Klasyfikacja sprzedanej nieruchomości gruntowej w chwili sprzedaży wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działka nr 791/27 położona w X jest oznaczona symbolem - zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna typu: zagrodowa, wolnostojąca, bliźniacza lub szeregowa, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych, tj. nie powodujących pogorszenia stanu środowiska. Natomiast działka nr 791/1 położona w X jest oznaczona symbolem X - część południowa - teren stanowiący rezerwę pod modernizację istniejącej drogi gminnej do parametrów drogi klasy D, część północna działki - teren wewnętrznego ciągu pieszo - jezdnego o szerokości mniejszej niż 6 m w liniach rozgraniczających, została również wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca jest w tej sytuacji płatnikiem podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. grunty nie sprzedaje w celach spekulacyjnych ani typowo zarobkowych, a jedynie z chęci pozbycia się ich jak najszybciej. Są dla Zainteresowanego jedynie problemem, bo są współwłasnością, co prowadzi do niesnasek rodzinnych.

Wnioskodawca stwierdza, że sprzedając ww. grunt nabyty w drodze spadku nie jest płatnikiem podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie zapisu art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Jeżeli podmiot dokonuje sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a okoliczności nie wskazują, że czynności te wykonywane są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca dokonał sprzedaży gruntu, który nabył wraz z innymi spadkobiercami w drodze spadku. Niezabudowana działka budowlana o powierzchni 0.0928 ha, położona w Gminie X została sprzedana X 2009 r. w całości jednemu nabywcy, nie dokonano podziału na wiele działek. W chwili dostawy gruntu Zainteresowany był współwłaścicielem w udziale wynoszącym X. Wnioskodawca nie był i nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Nigdy nie wykorzystywał przedmiotowego gruntu w działalności gospodarczej, jak również nie posiadał, ani nie posiada statusu rolnika ryczałtowego i nigdy nie dokonywał dostawy produktów rolnych, ani nie świadczył usług rolniczych. Posiadane grunty nigdy nie były udostępniane innym osobom. Klasyfikacja sprzedanej nieruchomości gruntowej w chwili sprzedaży wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 781/27 - zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna typu: zagrodowa, wolnostojąca, bliźniacza lub szeregowa, z dopuszczeniem usług nieuciążliwych, tj. nie powodujących pogorszenia stanu środowiska. Natomiast działka nr 791/1 w części południowej to teren stanowiący rezerwę pod modernizację istniejącej drogi gminnej do parametrów drogi klasy D, a w części północnej działki - teren wewnętrznego ciągu pieszo - jezdnego.

W przedmiotowej sprawie uznać zatem należy, iż Wnioskodawca dokonując sprzedaży przedmiotowego gruntu stanowiącego majątek osobisty, który nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej (rolniczej) nie działa w charakterze podatnika, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względu na sposób nabycia przedmiotowych gruntów (dziedziczenie) należy uznać, iż intencją Zainteresowanego w momencie nabycia gruntów nie był zamiar ich odsprzedaży.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a zatem sprzedaż przedmiotowego gruntu o którym mowa we wniosku nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, gdyż nie stanowi czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Tut. Organ informuje, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, że analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Zainteresowanego, jest natomiast związany opisem sprawy przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem, co wprost wynika z przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl