ILPP2/443-144/09-2/JK - Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych inwestycji, które będą sfinansowane z dotacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-144/09-2/JK Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych inwestycji, które będą sfinansowane z dotacji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną Gminy działającą w formie zakładu budżetowego. Przedmiotem działania jest zarządzanie cmentarzami, spopielanie zwłok, wynajem lokali użytkowych i wydzierżawianie mienia znajdującego się na terenie cmentarzy komunalnych. W oparciu o szczególne zasady rachunkowości, przez środki trwałe rozumie się środki trwałe, o których mowa w ustawie o rachunkowości oraz środki trwałe stanowiące własność jednostki samorządu terytorialnego - Gminy, w stosunku do których jednostka wykonuje uprawnienia właścicielskie, niezależnie od sposobu ich wykorzystania (Dz. U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020 z późn. zm.). Zainteresowany dokonuje wydatków na inwestycje (środki trwałe w budowie). Zleca wykonanie robót obcym firmom wyłonionym w drodze przetargu. W ten sposób dokonuje zakupów inwestycyjnych. Na zakup usług obcych będą składały się koszty inwestycji (środków trwałych w budowie):

*

rozbudowy istniejącego cmentarza komunalnego,

*

budowy nowego cmentarza komunalnego, który zostanie połączony kładkami pieszojezdnymi z istniejącą Nekropolią.

Po wykonaniu robót, dokonanym odbiorze i dokonanych zakupach inwestycyjnych Wnioskodawca zwraca się do Urzędu Miejskiego o przekazanie dotacji na inwestycje (środki trwałe w budowie) do wysokości określonej na fakturze. Po otrzymaniu dotacji Zainteresowany dokonuje zapłaty przelewem za wykonanie roboty i dokonane zakupy inwestycyjne (środki trwałe w budowie).

Środki finansowe na realizację środków trwałych w budowie (dotacja) zabezpieczone są w planie wydatków Miasta jako zadania własne Gminy. Otrzymane dotacje na pokrycie kosztów związanych z zakupem inwestycji (środków trwałych w budowie) są wolne od podatku dochodowego, a w ślad za tym, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (amortyzacja) nie są kosztem uzyskania przychodu.

U Wnioskodawcy udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem kształtuje się na poziomie około 99%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zainteresowany będzie mógł zmniejszyć podatek należny VAT o podatek zawarty na fakturach VAT, dotyczący nabycia inwestycji (środków trwałych w budowie), które będą sfinansowane z dotacji otrzymanej z Urzędu Miejskiego.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on mógł zmniejszyć podatek należny o podatek naliczony, ponieważ cmentarze komunalne (rozbudowany istniejący cmentarz jak i wybudowany nowy cmentarz) będą w przyszłości źródłem przychodu, który zostanie opodatkowany podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) - art. 8 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych.

Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy między innymi zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako obowiązek stosowania podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i ma na celu zapewnienie neutralności tego podatku dla podatników VAT czynnych. Podatnik może skorzystać z przedmiotowego prawa w ustalonych przepisami terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków pozytywnych (związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m.in. w art. 88 ustawy.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie zarządzania cmentarzami, spopielania zwłok, wynajmu lokali użytkowych i wydzierżawianiu mienia znajdującego się na terenie cmentarzy komunalnych. Zainteresowany dokonuje zakupów inwestycyjnych (środków trwałych w budowie) związanych z rozbudową istniejącego cmentarza komunalnego oraz budową nowego cmentarza komunalnego, który zostanie połączony kładkami pieszojezdnymi z istniejącą Nekropolią. Po wykonaniu robót i dokonaniu zakupów inwestycyjnych Wnioskodawca otrzyma dotacje na inwestycje (środki trwałe w budowie) do wysokości określonej na fakturze. Zainteresowany wskazał, iż udział jego sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem kształtuje się na poziomie około 99%, jednak przedmiotowe wydatki będą wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, w świetle powołanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy, Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami - sfinansowanymi z dotacji, bowiem będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl